פחות משבוע לאחר שהחליטה להחרים תוכן חדשותי באוסטרליה - פייסבוק מתקפלת: שר האוצר האוסטרלי אמר כי בשיחה עם מארק צוקרברג, הוחלט כי תוכן חדשותי יחזור לפלטפורמה עבור המשתמשים האוסטרלים, וכן כי ייעשו תיקונים מסוימים בחקיקה המיועדת, כנראה באופן שמקובל יותר על פייסבוק.
1 צפייה בגלריה
מארק צוקרברג על רקע מפת אוסטרליה
מארק צוקרברג על רקע מפת אוסטרליה
הבטיח להחזיר את החדשות. מארק צוקרברג
(צילום: AP, Shutterstock)
החקיקה בנוגע לחיוב ענקיות הטכנולוגיה לחלוקת רווחים עם גופי חדשות ויצרני תוכן עדיין נמצאת בשלבי דיונים בסנאט האוסטרלי. ביום חמישי האחרון החליטו בפייסבוק באופן חד-צדדי להפגין את מורת הרוח של החברה על ידי החרמת תוכן חדשותי מקומי ועולמי עבור המשתמשים באוסטרליה. כעת, לפי דיווחים, הבטיח מארק צוקרברג כי החדשות יחזרו לרשת החברתית "כבר במהלך הימים הקרובים".
הפשרה בין הממשל האוסטרלי לבין פייסבוק כוללת לפי הדיווחים את האפשרות להחריג את פייסבוק מהחוק המוצע בתנאי שהיא חותמת על מספיק הסכמים בעצמה מול ארגוני תוכן וחדשות ביבשת. בנוסף, דווח כי חברות שייכללו בחוק יקבלו התראה של חודש מראש לפני נקיטת צעדים.
הצעד שנקטה פייסבוק עורר עליה ביקורת ציבורית עולמית. בעיקר נטען כלפיה כי דווקא בתקופה של משבר, בשיאה של מגיפה עולמית וכשפרויקט החיסונים האוסטרלי יוצא לדרך - הרשת החברתית הפקירה את משתמשיה לתוכן בלתי מהימן ולפייק ניוז רפואי, כשהיא מותירה את הפלטפורמה נקייה מחדשות לגיטימיות.
החוק האוסטרלי מכוון כלפי פייסבוק וגוגל, המהוות דואופול עולמי בשוק הפרסום הדיגיטלי. בעוד שפייסבוק ניסתה לעשות שריר, בגוגל בחרו לחתום על הסכמים ראשוניים מול שורה של ארגוני חדשות אוסטרלים. ההתנגדות של ענקיות הטכנולוגיה נובעת בין היתר מהאופי התקדימי של החקיקה, ומהאפשרות שבעקבות אוסטרליה גם מדינות נוספות בעולם יחייבו את ענקיות הטכנולוגיה לחלוקת רווחים עם יצרני תוכן מקורי.