בעוד נשיא ארה"ב היוצא, דונלד טראמפ, ממשיך לסרב להכיר בהפסד שלו בבחירות, ברשתות החברתיות כבר נערכים ליום ההשבעה: פייסבוק וטוויטר הודיעו השבוע כי כל החשבונות הרשמיים ברשתות החברתיות יועברו ב-20 לינואר לרשות ממשל ביידן הנבחר. חשבונות אלה כוללים את אלה של הנשיא (POTUS), הגברת הראשונה (FLOTUS), סגנית הנשיא וכן החשבון הרשמי של הבית הלבן.
4 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן
ג'ו ביידן
הרשתות החברתיות נערכות לעידן ביידן
(עיבוד תמונה. צילום: Shutterstock, AP)
ההצהרות הבלתי שגרתיות הן תוצאה של החשש מפני התבצרות של טראמפ בבית הלבן, והסירוב המתמשך שלו להעביר בצורה מסודרת את השלטון לרשות ביידן ואנשיו. כדאי לזכור שבניגוד לקודמו בתפקיד, ברק אובמה, טראמפ לא עשה שימוש מהותי בחשבונות הרשמיים של הבית הלבן בפייסבוק, טוויטר ואינסטגרם, והעדיף להמשיך לצייץ ולהעלות פוסטים ישירות מחשבונותיו הפרטיים - שמכילים מספר עוקבים גבוה משמעותית מאלה של הבית הלבן.
החשבונות הפרטיים של טראמפ בפייסבוק ובטוויטר צפויים לקבל הרבה פחות הנחות: בטוויטר מיהרו להודיע כי החל מיום ההשבעה של ביידן, חשבונו הפרטי של הנשיא טראמפ יוסר מרשימת החשבונות של מנהיגי העולם, שמקבלים יחס מקל בכל הנודע להפרת תנאי השימוש ברשת החברתית.
4 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ וטוויטר
דונלד טראמפ וטוויטר
נגמרו ההנחות.. דונלד טראמפ וטוויטר
(צילום: MCT, Shutterstock)
האסטרטגיה של פייסבוק כבר מופנית לגמרי כלפי הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. לפי דיווח של הפייננשיאל טיימס, מקורות בפייסבוק טוענים כי הרשת החברתית מנסה לחזר אחרי הנשיא באמצעות שורה של מהלכים. בין היתר, פייסבוק מתכוננת להציב תגית מיוחדת בראש העמוד שקוראת למשתמשים להתחסן נגד נגיף הקורונה ברגע שאחד מהחיסונים יקבל את אישור ה-FDA.
בנוסף, פייסבוק נערכת כבר עכשיו למבול של פייק ניוז ותיאוריות קונספירציה הנוגעות לחיסון עצמו ולנגיף הקורונה בכלל. אחת מהיוזמות האלה מערבת גם את טוויטר ואת גוגל, לצד ארגוני חדשות וגופים לבדיקת עובדות מסביב לעולם - והיא נועדה לייצר תשתית ראשונית לעבודה משותפת בהסרת תכנים המכילים מידע כוזב ברשתות החברתיות.

גם הנושא של ההתחממות הגלובלית - אליו התנגד טראמפ בצורה חריפה ופומבית במיוחד במהלך תקופת הממשל שלו, יקבל התייחסות רצינית יותר בפייסבוק. לפי הדיווח, הרשת החברתית מתכננת להגביר את מודעות המשתמשים לנושא של שינויי אקלים, וכן להפנות אותם לתכנים הנוגעים להסכם פריז. ההסכם, שנחתם בקרב 200 מדינות בשנת 2015, מציב יעדים מפורשים בפני המדינות להפחתה של פליטת גזי חממה. טראמפ הוציא את ארה"ב מההסכם באופן רשמי החודש, ואילו ביידן כבר התחייב להצטרף אליו מחדש.
4 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן וניק קלג ב-2013
ג'ו ביידן וניק קלג ב-2013
חברים מפעם. ביידן וקלג ב-2013
(צילום: AP)
4 צפייה בגלריה
ג'ק דורסי ומארק צוקרברג
ג'ק דורסי ומארק צוקרברג
נערכים לממשל חדש. ג'ק דורסי ומארק צוקרברג
(צילום: AP)
בפייסבוק מתכוונים להשתמש בקלף מיוחד לכל ההתקשרויות עם ממשל ביידן העתידי - ניק קלג, מי שהיה בעבר סגן ראש ממשלת בריטניה ומנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית, והיום מכהן בתפקיד סגן נשיא לתקשורת ומדיניות בפייסבוק. בתפקידיו הפוליטיים הכיר מקרוב את ביידן, ששימש אז כסגן הנשיא בממשל אובמה. ההיכרות בין השניים, כך מקווים בפייסבוק, תאפשר לרשת החברתית גישה חיובית יותר מצד הממשל החדש.
החשש של פייסבוק ושל ענקיות טכנולוגיה נוספות הוא ממשי. גם ממשל ביידן הדמוקרטי צפוי לנקוט בצעדים משמעותיים כלפי החברות האלה, אולם בניגוד לממשל טראמפ - המוקד הפעם הוא כוחן המתעצם, שליטתן בשוק השירותים האינטרנטיים והגבלים עסקיים. במקרה של פייסבוק - הרשת החברתית מנסה למנוע החלטה לפרק את החברה ולהפריד למשל בין פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם.