גם לקראת סבב הבחירות הנוכחי, נסיונות לדיכוי הצבעה בקרב האוכלוסיה הערבית מקבלים ביטוי ברשתות החברתיות: פייסבוק הסירה 30 פרופילים מזוייפים, שעסקו בהפצה של תכנים ומסרים העוסקים בהחרמת הבחירות. זאת בעקבות פניית ארגון "הבלוק הדמוקרטי", העוסק באיתור מגמות אנטי-דמוקרטיות בחברה הישראלית. בסבב הבחירות הקודם הוסרו מפייסבוק 82 פרופילים מזוייפים שפעלו לדיכוי הצבעה.
בחירות בפייסבוקבחירות בפייסבוק
בחירות בפייסבוק
(אילוסטרציה: Shutterstock)
בשבוע שעבר העביר הארגון רשימה של 32 פרופילים החשודים כמזוייפים, לאחר עבודת ניטור מאומצת. "הבלוק הדמוקרטי פנו אלינו והעבירו רשימת קישורים לפרופילים", מסרה דוברת פייסבוק, "העברנו את הרשימה לבדיקת הצוותים בחו"ל, והפרופילים שנמצאו כמזוייפים הוסרו מיד מהפלטפורמה".
הפרופילים עוררו את חשדם של חוקרי "הבלוק הדמוקרטי" בעקבות מאפיינים כמו תמונות, בחירת שם ותגובות יזומות הממעיטות בחשיבות תהליך ההצבעה עצמו, מציפות ייאוש כללי ומכוונות גם כלפי פוליטיקאים ערבים. לדברי הארגון, חלק גדול מהפרופילים עסקו בהפצת המסרים בעמוד הפייסבוק של יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אולם לא ברור מי עומד מאחורי האופרציה.
"בשתי מערכות הבחירות האחרונות הבלוק הדמוקרטי הוביל להסרה של 112 פרופילים מזויפים, שעסקו בקידום דיכוי הצבעה בחברה הערבית, ואין ספק שמאמצי הדיכוי ממשיכים גם כעת", אמר מורשד ביבאר, שהוביל את התחקיר מטעם הארגון. "אני קורא לציבור לפקוח עיניים ולהבין שיש מי שרוצה לזרוע בהם ייאוש פוליטי ולמנוע מהם לצאת ולבחור".