האם תרצו שהילדים שלכם יכתבו את הקוד, שיוביל את החללית "בראשית 2" לחלל ביחד עם עמותת SpaceIL? עכשיו זה אולי אפשרי, במסגרת אירועי "שעת הקוד", שנפתחו היום ויתקיימו במשך השבוע בישראל ובעולם. מדובר בחלק מפרויקט עולמי, במסגרתו עשרות אלפי תלמידים ותלמידות ישראלים יצטרפו למיליוני תלמידים מרחבי העולם וייחשפו לשעה אחת כתיבת קוד, כלומר פיתוח תוכנה. הדגש בשעת הקוד השנה הוגדר כ-"לתכנת עולם טוב יותר" והילדים ילמדו דרכים שבהן ניתן לרתום את הטכנולוגיה ומדעי המחשב כדי לתקן את העולם.
3 צפייה בגלריה
פעילות שעת הקוד בכתה
פעילות שעת הקוד בכתה
כל ילד וילדה יכולים ללמוד לתכנת
(צילום: אלן צצקין)

שעת הקוד (Hour of Code) היא יוזמה עולמית של Code.org, ארגון ללא מטרות רווח המקדם את המסר שכל ילד וילדה יכולים ללמוד לתכנת וליצור באמצעות טכנולוגיה. המארגנים סבורים שבמאה ה-21 מערכת החינוך צריכה ללמד ילדים ליצור באמצעות טכנולוגיה ולא רק להשתמש בה. לאחרונה הודיע ארגון ה-OECD כי מחקר פיז״ה 2021 יכלול לראשונה היבטים של חשיבה מחשובית ואף שאלון בחירה, שיבחן את יכולותיהם של התלמידים לכתוב תוכנית מחשב ולהבין וליצור באמצעות טכנולוגיה. מחקר פיז״ה 2021 יהיה הראשון שיחקור את האופן שבו מדינות משלבות את מדעי המחשב בתוכניות הלימודים שלהן.
מאז תחילת היוזמה בשנת 2013, השתתפו באירועי שעת הקוד יותר מ-100 מיליון ילדים מ-180 מדינות ברחבי העולם. בשנה שעברה, השתתפו בפעילות יום הקוד למעלה מ-60,000 ילדים בישראל. השנה צופים המארגנים למספר גדול יותר של משתתפים מישראל שיעשו את צעדיהם הראשונים בכתיבת קוד ויצירה באמצעות טכנולוגיה.
3 צפייה בגלריה
פעילות שעת הקוד בכתה
פעילות שעת הקוד בכתה
פעילות שעת הקוד בכתה
(צילום: אלן צצקין)

כדי לנסות ולהביא ל"עולם טוב יותר״ התלמידים ילמדו כיצד אפשר להשתמש בטכנולוגיה כדי לייצר פתרונות לבעיות חברתיות ואתגרים גלובליים כמו איכות הסביבה ובזבוז מזון, על בסיס 17 היעדים לפיתוח בר קיימא, שהוגדרו על-ידי האו"ם לשנת 2030.
חברת Wix הישראלית, המובילה את יוזמת שעת הקוד בישראל, השיקה אתר בעברית המרכז פעילויות ומשחקים ללימוד תכנות. האתר כולל בין השאר "מדריך למארגנים", המיועד לאנשי חינוך והורים שרוצים להצטרף ליוזמה ולארגן אירועים במסגרת שעת הקוד ולהוסיף אותו לרשימת האירועים המתקיימים ברחבי הארץ. כמו כן, הושק סרט המספר את סיפורם של יזמים ויזמיות שפיתחו טכנולוגיות שנועדו לפתור בעיות חברתיות וגלובאליות.
יוסי חיות, מנהל תחום חינוך ב-Wix, המובילה את היוזמה בישראל: ״מדינת ישראל היא לא רק ״הייטק ניישן״ היא גם ״אימפקט ניישן״ - מקום שבו כל אחד ואחת עם קצת סקרנות, יצירתיות, רוח יזמית והבנת השפה הטכנולוגית יכולים ליצור עתיד טוב יותר לעצמם ולעולם. אני שמח לראות שעוד ועוד בתי ספר, אוניברסיטאות, עיריות, ארגונים חברתיים וחברות הייטק מצטרפים ליוזמה ואני מאמין שיחד איתם נוכל להוביל לשינוי משמעותי ואמיתי.״

3 צפייה בגלריה
פעילות שעת הקוד בכתה
פעילות שעת הקוד בכתה
להשתמש בטכנולוגיה כדי להביא לעולם טוב יותר
(צילום: אלן צצקין)

האדי פטרובי, מנכ״ל ומייסד Code.org ומייסד תנועת שעת הקוד בירך על השתתפות ישראל ביוזמה ואמר: ״חשיבות הלימוד של מדעי המחשב והתכנות במערכת החינוך, אינה מתמצה רק בהכנת התלמידים לשוק התעסוקה העתידי אלא ביכולת לעורר בהם השראה ליזום וליצור פתרונות טכנולוגיים חדשניים לאתגרי האנושות״.