תקלה מוזרה בחיפוש פשוט בגוגל: בימים האחרונים, משתמשים דיווחו כי חיפוש הביטוי "היטלר יום הולדת", בעברית, מציג דווקא את תאריך יום ההולדת שלהם, או לפחות - זה שהזינו בחשבון הגוגל הפרטי שלהם.
חיפוש גוגלחיפוש גוגל
היטלר בן 27? חיפוש גוגל
(צילום מסך)
התוצאה המפתיעה הופיעה במסגרת "Google Answer Box" - תיבת התשובות שמופיעה בראש תוצאות החיפוש, ושואבת מענה לשאלות נפוצות על סמך סריקה של מקורות מהרשת, בהתאם לרלוונטיות. לרוב, תופיע שם התשובה לשאילתה בהתאם לדירוג - מתוך התוצאה הראשונה.
בגוגל שמעו את הטענות ומיהרו לתקן כבר אתמול (ב') בערב, אולם סירבו למסור תגובה. אלא שהתיקון עדיין לא מושך את תאריך יום ההולדת של אדולף היטלר לתיבת התשובות של גוגל, אלא פשוט מבטל אותה - כך שהתוצאה הראשונה שמופיעה היא קישור לערך הרלוונטי בוויקיפדיה.
שאילתות לגבי אישים ותאריכים היסטוריים נענות בדרך-כלל על סמך סריקת מידע מהאנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה, אולם לא ברור מה בתהליך השתבש במסגרת חיפוש בשפה העברית. כשניסינו לבצע חיפושים דומים בעברית הקשורים לדמויות בכירות מהמפלגה הנאצית, התקבלו תוצאות נכונות. לעומת זאת, כשהכנסנו ביטוי בג'יבריש בצירוף הביטוי "יום הולדת" - שוב קיבלנו את תאריך יום ההולדת של המשתמש. זאת ככל הנראה תוצאה של לוגיקה שמנסה לנחש למה התכוון המחפש בגוגל, ולהציג לו את התוצאה הקרובה ביותר.
גוגל טרנסלייטגוגל טרנסלייט
למה התכוון המשורר? גוגל טרנסלייט
(צילום מסך)
שיבוש ותיק נוסף קשור דווקא לתוצאות של גוגל טרנסלייט - כלי התרגום הפופולרי של ענקית הטכנולוגיה. הקלדה של רצף אותיות עבריות בג'יבריש - מובילה בכל מקרה לביטוי אמיתי בשפה האנגלית ובשפות נוספות.

גוגל טרנסלייטגוגל טרנסלייט
פה זה כבר ממש טקסט עמוק. גוגל טרנסלייט
(צילום מסך)