ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
(צילום: בראל אפרים )

"ראש הממשלה, אם אתה לא מודיע היום שאתה חוזר בך מהפיטורים של שר הביטחון גלנט ומהחקיקה, אנחנו מתחילים בשביתה", כך אמר הבוקר (שני) יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס לצד בכירי המשק. יש לציין כי התחבורה הציבורית מוחרגת מהשביתה. יו"ר ועד רשות שדות התעופה, פנחס עידן: "עוצרים את כל ההמראות". ההסתדרות הרפואית: "השבתה כללית של מערכת הבריאות".
"אנחנו ביום היסטורי לא פחות מזה", פתח את דבריו בר דוד. "נמצאים פה היום באולם הזה נציגי עובדים, ראשי ועדי עובדים, חברי הנהגת ההסתדרות לצד המעסיקים. אני רואה פה גם את חברות הביטוח של הבנקים, ראשי שב"כ לשעבר, אלופים במילואים. כולנו דואגים לגורל עם ישראל. דומה שמשהו לא ברור קורה לכולנו, ודומה שאיבדנו את הדרך. זה הזמן שביחד נחזיר את מדינת ישראל לשפיות ולדרך נכונה. זה הזמן שנגיד, ולא משנה אם אנחנו ימין או שמאל, אין פה עניינים פוליטיים, ואתם יודעים שההסתדרות בראשותי מתרחקת מהפוליטיקה - אבל זהו עד כאן - אי אפשר יותר לקטב את העם הזה אי אפשר לשסות אותנו זה בזה".

מה מושבת?

  • ההמראות מנתב"ג
  • בתי החולים הציבוריים ומרפאות הקהילה יושבתו, מערכת הבריאות במתכונת חירום
  • במגזר הפרטי: קניונים, מפעלים, חברות הייטק ועוד
  • מערכת החינוך לא נכללת בשביתה והתחבורה הציבורית מוחרגת
6 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
(צילום: מוטי קמחי)
6 צפייה בגלריה
חמשת ראשי הבנקים בבית ההסתדרות. משמאל לימין: מנכ"ל דיסקונט, מנכ"ל לאומי, מנכ"ל מזרחי, מנכ"ל הפועלים, מנכ"לית הבינלאומי
חמשת ראשי הבנקים בבית ההסתדרות. משמאל לימין: מנכ"ל דיסקונט, מנכ"ל לאומי, מנכ"ל מזרחי, מנכ"ל הפועלים, מנכ"לית הבינלאומי
חמשת ראשי הבנקים בבית ההסתדרות. משמאל לימין: מנכ"ל דיסקונט, מנכ"ל לאומי, מנכ"ל מזרחי, מנכ"ל הפועלים, מנכ"לית הבינלאומי
בעקבות המחאה: נעצרו ההמראות מנתב"ג
(צילום: בראל אפרים )
עוד אמר בר דוד: "לאן אנחנו מובילים את מדינת ישראל האהובה שלנו, לתהום? לפני התהום אנחנו עוצרים את הירידה. אני איש של שלום, של משאים ומתנים. אני נגד מלחמות ויודע לסגור מאחורי הקלעים הרבה מאוד דברים. חשבתי שגם פה נצליח מבלי שנגיע לרגעים האלה. ב-12 השבועות האחרונים עשיתי את כל מה שאני יכול כדי לעצור את זה. לתווך, להרגיע את הרוחות. זה לא מספיק. יש גבול עד כמה אתה יכול לעמוד מנגד ולראות שאי אפשר שהדברים לא נעצרים ומתקדמים. לא רציתי שנגיע לעימות הזה - ניסיתי ככל יכולתי להימנע משביתה ומהשבתה אבל אי אפשר להישאר מול הקיטוב הזה, מול השיסוי הזה שקורע את המדינה מבפנים. אנחנו ניצבים היום בפני רגעים היסטוריים ושביתה היסטורית שהמעסיקים והעובדים משלבים ידיים יחד.
"כולנו, מימין ומשמאל, ניצבים כאן כחזית אחת, אתם יודעים למה? כי אנחנו חיילים של מדינת ישראל הדמוקרטית. המדינה שלנו, המדינה שלנו לא של אף אחד אחר היא של כלל אזרחיה. זאת לא המדינה של קהלת, זאת מדינה ששייכת לכל אזרחיה, לאזרחים שבנו אותה, שנלחמו עליה, שאיבדו את המשפחות שלהם כדי שהמדינה הזאת תחיה. פגשתי אתמול בלילה אנשים ברחובות בוכים, בוכים, ממש בוכים, אנשים מבוגרים 'לקחו לנו את המדינה'. אתה ראש ממשלה, אתה ראש ממשלה של כולם, כמו שאני יו"ר ההסתדרות של כולם. אני שאלתי אי פעם מישהו מאיזה מפלגה הוא? אני פועל עם כולם, עם כל הסקטורים. אני קורא לראש הממשלה - תעצור את החקיקה הזאת לפני שיהיה מאוחר".
יו"ר ההסתדרות התייחס גם לפיטורי גלנט: "זה מה שבאמת הדליק לי נורה אדומה. לא יעלה על הדעת. שר הביטחון עומד ומתריע בפני סכנות ביטחוניות, זו חובתו כשר ביטחון מוביל ואחראי של צה"ל. חבר'ה זה שר ביטחון תותח, מפטרים אותו בהנף יד. מה אנחנו רפובליקת בננות, מה זה הדבר הזה? יושבים בחדרי חדרים מפטרים שר ביטחון? בוא זה לא עכשיו פקיד, זה שר ביטחון. יש לזה איזשהו היגיון, ואתמול בלילה נחצו כל הקווים האדומים ונחצה פה קו אדום מאוד גדול ואני קורא לראש הממשלה - תשקול שנית את הפיטורים של שר הביטחון ותחזיר אותו לתפקידו.
6 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של ארנון בר דוד על חקיקת המהפכה המשפטית
מסיבת עיתונאים של ארנון בר דוד על חקיקת המהפכה המשפטית
הראל ויזל ואליעזר שקדי במסיבת העיתונאים
(צילום: מוטי קמחי )
6 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של ארנון בר דוד על חקיקת המהפכה המשפטית
מסיבת עיתונאים של ארנון בר דוד על חקיקת המהפכה המשפטית
היזם זוהר לבקוביץ'
(צילום: מוטי קמחי )
"אני מאוד נחמד, יש לי הרבה סבלנות, אבל ברגע שיש החלטה נגמר הסיפור. אנחנו הולכים מפה לשביתה כללית במשק. בנינו ביחד את המדינה, נלחמנו ביחד בקורונה, נלחמנו ביחד אתם ואנחנו כדי להציל את מדינת ישראל, בשביל מה? בשביל מינוי שופט כזה או אחר. בשביל מה היו בחירות? על רפורמה משפטית, על לקדם שופט כזה או אחר, על שני שופטים להרוס מדינה שלמה, ירדנו מהפסים? אנחנו ננצח את גל החקיקה הזה ונחזיר את מדינת ישראל לשפיות.
"אני קורא לראש הממשלה, שאני יכול לקרוא לו ידידי, אנחנו ביחסים טובים, ולחבריי השרים ולכל חברי הכנסת - תעצרו. כמו שאמרתי קודם רגע לפני התהום תעצרו. יש פה שיקולים ביטחוניים יש פה שיקולים כלכלייים, הבורוסות יורדות. אנחנו רבים בינינו ובין עצמנו על מה, על שני שופטים? נמאס לנו מפורום קהלת הזה, זה לא המדינה שלהם. אני שוב אומר, מדינת ישראל נעצרת, כולם בשיתוף פעולה. הראל ויזל עומד לסגור את כל החנויות שלו ואת הקניונים.
"חברים יקרים בואו נעלה לגודל האירוע, כולנו יוצאים מפה כאשר יש לנו משימה אחת - לעצור את הטרפת הזאת, להחזיר את מדינת ישראל לשפיות, לפסים עם נהג קטר שמוביל אותנו בבטחה. אנחנו רוצים להיות בטוחים במדינת ישראל, כולנו פה חיילים של המדינה נלחמנו עליה. אבל אני רוצה לומר שאנחנו בטוחים בידיים הנוהגות.
"אנחנו מבקשים מראש הממשלה תתעשת, תתחיל להוביל את המדינה. אתה נבחרת להיות ראש ממשלה של כולם של הימנים של השמאלנים של כולם, של הדתיים של החילונים - מה קורה? תחזיר את המדינה לשפיות זה בידיים שלך. אם אתה לא מודיע היום שאתה חוזר בך, אנחנו מתחילים שביתה. ברגע שאנחנו יוצאים מפה פורצת שביתה כללית במדינת ישראל. אנחנו רוצים כלכלה יציבה. אנחנו רוצים שוויון לכולם, אנחנו רוצים דמוקרטיה ולא פיטורים של שר באמצע בלילה. אנחנו רוצים היגיון בדברים וכרגע אין היגיון במה שקורה".
6 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
ארנון בר דוד
(צילום: מוטי קמחי)
6 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
ארנון בר דוד במסיבת עיתונאים נגד החקיקה של המהפכה המשפטית
מסיבת העיתונאים
(צילום: מוטי קמחי)
גם יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, דיבר במסיבת העיתונאים: "הצעד הזה שלנו נועד לדבר אחד, להוציא את החברה הישראלית מהקרע והשבר הכי קשים בו היא נמצאת מאז יום כיפור - זו הסיבה שאני כאן, זו הסיבה שארנון נמצא כאן וביחד אנחנו נוציא את עם ישראל מהקרע הענק הזה. זה לא שביתה, זה לא סכסוך עבודה, זו בדיוק הנוסחה להצלת מדינת ישראל".
במקביל, גם ההסתדרות הרפואית הודיעה על "שביתה מלאה במערכת הבריאות עד להודעה על מסלול ברור ורציני של הידברות, בדרך להסכמות רחבות. לא נסתפק בעצירת החקיקה ללא תוכן מהותי יותר שיבטיח הגנה על זכויות המטופלים". השביתה תכלול את כל בתי החולים הציבוריים ואת כל מרפאות הקהילה. ההסתדרות הרפואית תפעיל ועדת חריגים כמקובל ותאפשר טיפולים ושירותים מצילי חיים. השביתה תיעצר ככל שיגובש מתווה ברור ומוסכם להידברות שיבטיח בין היתר קרקע יציבה לשמירה על זכויות המטופלים במערכת הבריאות. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופסור ציון חגי: "משטר דמוקרטי ומערכת משפט עצמאית הם הבסיס לחברה מתוקנת ולמערכת בריאות מתקדמת. הגיע הזמן לומר די".
גם השלטון המקומי והשלטון האזור הצטרפו לשביתה במשק. "צו השעה מחייב אותנו לפעול באופן מיידי ולהודיע על הצטרפותו של השלטון המקומי לשביתה הכללית", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס. "הקרע בעם והכאוס האדיר שישראל נמצאת בו הגיעו לנקודות הכמעט אל-חזור. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעצור את החקיקה לאלתר, לבטל את פיטוריו של שר הביטחון, שאיתו אנו עומדים בקשרי עבודה בתחום ביטחון הערים והעורף. על ראש הממשלה לחשב מסלול מחדש ולהגיע להידברות מיידית בין הצדדים שתביא להסכמה רחבה. שמירה על אחדות עם ישראל ובטחון מדינת ישראל הם הדבר החשוב ביותר".
גם חברות גדולות הצטרפו לשביתה. קבוצת עזריאלי הודיעה על סגירת קניונים. דנה עזריאלי, יו"ר הקבוצה: "אסור לנו לעמוד מנגד כשישראל בוערת. אנו כראשי המשק מצטרפים למאמצי ההסתדרות ומודיעים על סגירת הקניונים היום החל משעה 12:00. יש לעצור את החקיקה שקורעת ומפלגת את העם. כולנו עם אחד". מנכ"ל ביג, חי גאליס, הודיע: "עובדי ביג ושוכרים יקרים, הריני להודיע בזאת על השתתפות מרכזי ביג בשביתת ההסתדרות וסגירת כלל המרכזים החל משעה 12:00. נא לסגור חניונים. לסגור חנויות ולאפשר כניסת לקוחות רק לחנויות הפארם והמרכולים".

הפגישה המכרעת בין בר דוד לבכירי המשק

אמש נפגשו במלון בתל אביב בר דוד, ראש המגזר העסקי דובי אמיתי, בכירים במשק וראשי הבנקים, למה שהוגדר כפגישת חירום. בפגישה השמיעו משתתפיה התבטאויות קשות על המתרחש ביממה האחרונה במדינה, שהגיע בערב לשיא עם הפיטורים של השר גלנט, יממה בלבד לאחר שגלנט מסר את הודעתו כי יתנגד לרפורמה המשפטית ולאחר שהזהיר את ראש הממשלה כי המצב הביטחוני של ישראל כבר נפגע קשות מהמשך החקיקה כאשר יוזמיה אינם עוצרים להידברות עם מתנגדיה. בסיום הפגישה הוחלט על ההשבתה וראשי המגזר העסקי בהם מנכ"לי הבנקים ומנכ"לי רשתות גדולות מחאו כפיים אחרי שבר דוד סיכם בפניהם שהולכים עד הסוף.
גם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר ונשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, אמרו כי נדהמו והופתעו מפיטורי שר הבטחון גלנט: "קוראים לממשלה ולראש הממשלה לעצור לאלתר את התהליך ההרסני אליו אנחנו נשאבים, להשיב את הסדר על כנו, להפסיק את החקיקה ולגבש הסכמה רחבה. הכלכלה הישראלית לא תשרוד את המשך הפילוג- כלכלה חזקה צריכה ביטחון ועם חזק ומאוחד, ואת כל אלו אנו מאבדים".
עם זאת, בהמשך לכוונת ההסתדרות להודיע על השבתת המשק, שני נשיאי הארגונים העסקיים הודיעו כי "אנו מבינים את גודל השעה, אך שביתה היא לא הפתרון. שביתה תגדיל את הפילוג ותחלחל את המחלוקת עמוק לתוך מקומות העבודה. המשק הישראלי מורכב מפסיפס של עובדים בעלי זהויות ודעות שונות, ובשעה שאנו צריכים אחדות, יש לכנס את העובדים ויחד איתם לקרוא לכל המנהיגים הפוליטים לשבת, לדבר ולפתור את הפילוג הנוכחי בעם".
בשבוע שעבר, רגע לפני "יום השיתוק הלאומי", אמר ראש אגף ההסברה בהסתדרות בריאיון ל-ynet radio כי הארגון לא ישבית את המשק בגלל המהפכה המשפטית. "לא הלכנו לשום מקום", טען יניב לוי, "אנחנו וגם המגזר העסקי לא נשארים אדישים. חשבנו לצאת בפעולות משותפות. זה לא אומר שלא נצא בפעולות כאלה בעתיד, אבל ההסתדרות היא הגורם המאזן והמאוזן היחידי שעוד נשאר במדינה הזאת. המקום שארנון בן דוד בחר להיות בו זה המקום הנכון ביותר, הוא בין הדמויות היחידות ביותר בעלות משרה בכירה בישראל שעוד יכול לגשר ולדבר עם שני הצדדים".
בראיון לתוכנית של אודי ודוריה הבוקר אמר לוי: "יו"ר ההסתדרות יעלה ויודיע שאם החקיקה לא תיעצר באופן מלא ויתחילו לעשות הידברות באופן מלא אנחנו נצא לשביתה מלאה בשיתוף המגזר העסקי. אם נראה עצירה מלאה וכנה - לא נצא".
פורסם לראשונה: 09:36, 27.03.23