הממשלה מנסה לזרז את כניסת החוק להעלאת מס הרכישה לתוקף עוד בסוף שבוע הזה. היום (שני) אושרה הצעת החוק בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית, והערב יחל הדיון על החוק בכנסת עד מחר ב-9:00 בבוקר, אז ככל הנראה הוא יאושר במליאת הכנסת. לאחר אישורו הסופי בכנסת, החוק ייכנס לתוקף תוך 48 שעות - ואז המס לרוכשי דירה שנייה ויותר, יעלה מ-5% ל-8%.
יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר אמר כי הגיע להסכמות עם האופוזיציה על כך שהדיון במליאה ימשך ברציפות עד מחר בשעה 09:00 בבוקר. בכל מקרה, ההצבעות יתחילו לא לפני השעה 09:00 בבוקר.
2 צפייה בגלריה
הדיון על העלאת מס רכישה בוועדת הכספים
הדיון על העלאת מס רכישה בוועדת הכספים
הדיון על העלאת מס רכישה בוועדת הכספים
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר הציג את ההסכמות אליהן הגיעו חברי ועדת הכספים, קואליציה ואופוזיציה: "החוק לא יהיה בהוראת קבע אלא הוראת שעה ל-3 שנים עם אפשרות להאריכו בשנתיים נוספות, באישור הוועדה.
"כדי לעודד זוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה, הועלתה דרישה ע"י חברי הוועדה, לבדוק אפשרות לרווח את מדרגות המס הראשונות לרוכשי דירה ראשונה. סוכם שהוועדה תביא הצעת חוק פרטית שתיתמך ע"י הממשלה בנושא זה".
החוק המוצע מעמיד את מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה על 8% בדירות שנרכשו במחיר של עד 5,348,565 שקל ול-10% מעל למחיר הזה.
נכון להיום, מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה מתחיל ב- 5% עבור דירות במחיר של עד 1,284,770 שקל לדירה, 6% עד 3,884,294 שקל, 7% עד 5,348,565 שקל, 8% עד 17,828,555 שקל ומעל מדרגת מס של 10%.
עד כה אושר החוק רק בקריאה ראשונה במליאת הכנסת בשבוע שעבר. לאחר הדיונים בוועדת הכספים יש לאשר את החוק גם בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת ולפרסמו ברשומות ורק ימים אחדים לאחר מכן ייכנס לתוקף.
2 צפייה בגלריה
הדיון על העלאת מס רכישה בוועדת הכספים
הדיון על העלאת מס רכישה בוועדת הכספים
ועדת הכספים
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בדיון הקודם שנערך בשבוע שעבר חברי קואליציה הביעו הסתייגות מחלק מהחוק וטענו כי לא בטוח שהעלאת המס תרחיק את המשקיעים משוק הנדל"ן ותשפיע לטובה על מחירי הדירות בישראל, בכיוון של בלימת התייקרות מחירי הדירות, שעלו השנה כבר כמעט ב-10%. יש לציין כי שר האוצר אביגדור ליברמן חזה בשבוע שעבר כי מחירי הדירות יעלו השנה אף ב-11%, וכי למרות רפורמת הנדל"ן ופרקים בחוק ההסדרים - הדירות יתייקרו גם בשנת 2022 בעוד 5%-6%.
ח"כ יואב קיש: "הגענו להסכמות אבל יש להבהיר שהאופוזיציה מתנגדת לחוק, ההסכמות הן לאור הישגים מסוימים של האופוזיציה, אנחנו מתנגדים לחוק ולא מאמינים שזה יעשה משהו, במליאה כנראה לא תהיה ברירה וסעיף 98 יופעל כי אנו לא מסכימים לחוק. הסיכום שלנו הוא להקל על מדרגות המס הנמוכות יותר, נשב על המספרים ונקדם חוק לעניין זה בצורה מהירה. אנחנו מתכננים תוך שבועיים לסיים את החקיקה ובוודאי שלפני סוף השנה, כל חברי הוועדה יהיו שותפים וזה יובא בקצב מהיר עם פטור מחובת הנחה. לא ננמק הסתייגויות בגלל הסכמה על הוראת שעה, הרחבת הפטור לדירה ראשונה ותיקון העיוותים בנוגע לחוק השקעות הון".
ח"כ משה גפני: "אני רוצה לשבח את הנושא של הוראת השעה, לצד זה אני לא מקבל את עמדת האוצר שזה יסייע בהורדת המחירים ומנגד לא יביא להכנסות למדינה. לפי דעת האוצר הנושא של מס רכישה יש לו עניין בהוזלת הדירות. אם כנים כוונותיו, צריך האוצר להסכים שבדירה ראשונה שזוג צעיר רוכש, עד 2 מיליון ₪ פחות או יותר רוכש, הוא יהיה פטור ממס. לבוא ולומר עכשיו שיאזנו בדברים אחרים, אני חושב שזה לא הגון ולא היה צריך לעשות זאת. זה מעלה אצלי את החשש שהאוצר לא מתכוון להוזלת מחירי הדירות אלא הוא מתכוון לקבל כסף, ולכן כשאנו אומרים שיש להעלות את הפטור לדירה ראשונה היה צורך להסכים לכך ולכן ההסתייגויות שהגשנו".
ח"כ ינון אזולאי: "גם שאנחנו לא מסכימים על העלאת המס הגענו להסכמות והבנות, גם בנושא הוראת השעה שדרשתי ואני שמח שהתקבל. לצד כך החוק הזה הינו העלאת מיסים לכל דבר, אי אפשר לומר שלא, לא משנה למי כרגע, וש"ס מתנגדת להעלאת מיסים. לצערי לא קיבלתי תשובות למה הצפי עם החוק הזה, אני מקווה שנבוא עוד מספר חודשים ותגידו לנו בכנות אם הצעד הזה צלח או לא. אני שמח שנקיים דיון מעמיק על מס השבח, אני עדיין חושב שאם נוריד את המס שבח, נגיע למקום אחר, עם פטור ממס שבח נתחיל להציף את השוק, ונגיע לדירות עבור הזוגות שאין להם דיור.
יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "סוגיה שדנו בה עם האוצר ורשות המיסים היא לגבי הטבות מס לעולים חדשים שנמצאות בתקנות - יש עיוות היום שעולים חדשים ממוסים לעומת שאר האוכלוסייה שלא ממוסה כלל. אנחנו מתכננים לפטור אותם מ-2 מדרגות מס, כדי שירגישו שהמדינה תומכת בהם ומאפשרת להם לרכוש דירה".

"ההתעסקות במס רכישה - איזוטרית"

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחע ובניו, מסר בתגובה: "מוטב היה אם במקום להתפלפל שוב ושוב העלאה והורדה של מס הרכישה למשקיעים, היו מקבלי ההחלטות בממשלה מתמקדים באופו רציני בבעיית הבעיות, העדר היצע דיור, ולאו דווקא במשקיעים שהביאו במהלך השנה האחרונה הרבה מאוד כסף למדינה. זוני פעולה מטפשת הן כלכלית והן נדלנית!"
ישראל אברמוב, יו"ר קבוצת פרקש יזמות נדל"ן: "ההתעסקות במס הרכישה הינה איזוטרית וחסרת משמעות לעומת העדר מינוף התחדשות עירונית כוללת, ובמיוחד בעידן בו כולנו מודעים לסכנת רעידת אדמה אפשרית, מתקפות טילים וכיו"ב. הייתי מצפה להרבה יותר התמקדות בנושא זה המהווה גורם מאוד מרכזי בהעדר היצע דיור"
דליה עסיס, שמאית מקרקעין ומתכננת ערים: "בתור מי שמייצגת דיירים בפרוייקטים רבים, כולל התחדשות עירונית, אני תוהה אם הגדלת מס הרכישה תפתור הן את בעיית תדלוק מחירי הדיור והמשכנתאות, והן את העובדה שבסוף השנה הקלנדרית הנוכחית נגיע ככל הנראה לכ-12 אחוזים עלייה במחירי הדיור!"
אמיר רוזנבלום, חברת עידן שני, מנהל נכסי יוקרה למשקיעים: "העלאת מס הרכישה הינה נוסחה בטוחה להברחת רוב רובם של המשקיעים אל מעבר לים והפסד עתק למדינת ישראל. זה לא יוריד כהוא זה את תדלוק רמות המחירים. אז מה הועילו חכמים בתקנתם?
פורסם לראשונה: 13:01, 22.11.21