יורשיו של הבמאי המנוח אפרים קישון, שכתב וביים את הסרט האייקוני השוטר אזולאי, טוענים כי חברת yes העתיקה כביכול במסגרת הקמפיין הפרסומי שהעלתה בימים אלה יחד עם נועה קירל קטעים מתוך הסרט, מבלי להסדיר את זכויות היוצרים. כך נודע ל-ynet.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
3 צפייה בגלריה
אפרים קישון נועה קירל
אפרים קישון נועה קירל
אפרים קישון נועה קירל
(צילום: דנה קופל, צביקה טישלר)

חברת "אפרים קישון זכויות יוצרים", בעלת זכויות היוצרים ביצירותיו של קישון, ובכלל זאת כל הזכויות בסרט השוטר אזולאי, שלחה היום (ד') מכתב התראה לפני תביעה ליועץ המשפטי של yes, באמצעות עו"ד זוהר לנדה, ראש מחלקת ליטיגציה במשרד ברנע ג'פה לנדה, המייצג את העזבון של קישון.
"השוטר אזולאי נכתב ובוים על ידי אפרים קישון ז"ל וכך גם כל פרט ופרט בסרט תוכנן והוכתב מראש על ידיו", נכתב. "קפדנותו זו היא שהובילה להצלחתו והפיכתו של השוטר אזולאי לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. פועל יוצא מהאמור היא כל הפקה חדשה של השוטר אזולאי או חלקים ממנו כפופה להסדרת השימוש בזכויות של החברה... דומה שדמותו של השוטר אזולאי וסצנות מפורסמות מתוך הסרט זכו להיות חלק ממדורת השבט התרבותית בישראל, ובכלל זה, סצנות הסיום בהן השוטר אזולאי מזיל דמעה בעודו מצדיע".
במסגרת המכתב נטען עוד כי בימים האחרונים החלה yes בקמפיין פרסומי לשווק תוכנית yes פלוס בערוצי הטלוויזיה, הרדיו וברשתות החברתיות השונות. "כידוע, השנה חוגג הסרט 50 שנה ליציאתו של השוטר אזולאי לאקרנים. על כן אין זה מפתיע כי yes ביקשה לקשור את הקמפיין אותו השיקה עם השוטר אזולאי וליהנות מהיתרונות הגלומים בקשירת מוצריה עם מותג כה מבוסס ואהוב בתרבות הישראלית. כחלק מהקמפיין הפרסומי, שידרה yes פרסומת מצולמת בה מככבת נועה קירל".
3 צפייה בגלריה
השוטר אזולאי שוטר פרסומת yes
השוטר אזולאי שוטר פרסומת yes
מימין: דמות השוטר מתוך הסרט. משמאל: השוטר בפרסומת של yes
(צילום: באדיבות ארכיון אפרים קישון, מתוך יוטיוב)

"העתיקו את הצילום המפורסם של השוטר המצדיע ומזיל דמעה"

אלא שלטענת חברת אפרים קישון, "צפייה בפרסומת מגלה כי yes העתיקה כך ממש - קטעים מתוך הסרט והכל בזמן שברקע מתנגנת מנגינת הנושא של הסרט 'בלדה לשוטר' תוך עיבוד עכשווי של מילות השיר כך שיתייחס למוצריה של yes".
במכתב מובאות דוגמאות להעתקות כביכול כמו למשל, "הצילום המפורסם של השוטר אזולאי המצדיע ומזיל דמעה הפך בפרסומת לצילום בו שוטר מקוף פשוט 'מציל' את נועה קירל מדלי מים, וכאשר היא ממשיכה בדרכה הוא מצדיע, מזיל דמעה והכול תוך תקריב לפניו - ממש כפי שנעשה בשוטר אזולאי. הצופה בפרסומת לא יכול שלא לזהות הפרסומת עם השוטר אזולאי והכול בכוונה תחילה".
עוד נטען, כי הסרט השוטר אזולאי לרבות דמות השוטר אזולאי מהווה יצירה המוגנת בזכויות יוצרים. אלא, שיורשי קישון טוענים כי "למגינת הלב, yes החליטה ליהנות ולהיבנות מהמוניטין והמקום לו זוכה הסרט וכן דמותו של השוטר אזולאי עצמו בתרבות הישראלית, והכול על מנת לקדם את מכירות מוצריה והשאת רווחיה וזאת מבלי להסדיר מבעוד מועד את השימוש בזכויות היוצרים ששייכות לחברת אפרים קישון".
3 צפייה בגלריה
זוהר לנדה
זוהר לנדה
עו"ד זוהר לנדה
(צילום: נמרוד גליקמן)
החברה דורשת מ-yes, "לחדול מיידית מהפרת זכויות היוצרים וכן מלהפיץ הפרסומת עם סצנות מהשוטר אזולאי עד להסדרת השימוש שנעשה עד כה וש-yes מבקשת להמשיך לעשות".
בסיום המכתב מדגישה חברת אפרים קישון כי "אינה מבקשת לפגוע ב-yes, יחד עם זאת, אינה יכולה לקבל מצב בו זכויותיה מופרות באופן בו yes מתנהלת".
yes מסרה בתגובה: "הפנייה בנושא התקבלה היום אחר הצהריים ואנו לומדים אותה".