עכשיו זה רשמי: פרופ' סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, מצטרף לדירקטוריון בנק הפועלים; כך עולה מתוצאות אסיפת בעלי המניות שפורסמו הערב (ה'). לצידו של פישר נבחר לכיסא הדריקטוריון מנכ"ל בנק אגוד לשעבר, ישראל טראו. אסיפת בעלי המניות גם בחרה לכהונה נוספת כדח"ציות את דליה לב ורונית אברמזון, המכהנות בבנק מזה שלוש שנים. השתיים גברו על הח"כ לשעבר, עיסוואי פריג'.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
כניסתו של פישר לדירקטוריון בנק הפועלים עשויה להביא לזעזועים, שכן הוא מסומן כמי שעשוי להתמודד על תפקיד היו"ר בבנק - אותו ממלא כיום ראובן קרופיק. פישר שוחח עם המוסדיים שהם בעלי המניות המרכזיים בבנק המתנהל ללא גרעין שליטה - עם נתח כולל של כ-30% - וטען בפניהם שבהנחה שייבחר אין בכוונתו להתמודד על תפקיד יו"ר הבנק בשנה הראשונה לכהונתו. בנוסף אמר כי בכוונתו לשוב ולהתגורר בישראל בקביעות בעקבות התפקיד.
1 צפייה בגלריה
סטנלי פישר
סטנלי פישר
סטנלי פישר
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הליך בחירת הדירקטורים היה כרוך בסערה גדולה סביב מועמדותו של פישר ובחירתו על ידי הוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל, בניגוד לדעתו של נציג דירקטוריון הבנק דוד אבנר, שטען שהוועדה פעלה תוך הפרת כללי ההגינות המצופים.
כזכור, פישר כיהן כנגיד בנק ישראל בתקופת המשבר של 2008, נחשב ל"מבוגר האחראי" של צוות המדיניות הכלכלית של ישראל וזכה להערכה בארץ ובעולם. לאחר מכן, הוא היה הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, משנה למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית וסגן יו"ר הפדרל ריזרב. ב-1984 רקם יחד עם שמעון פרס ויצחק מודעי את תוכנית הייצוב למשק הישראלי מוכה האינפלציה.
לפני כשבועיים פורסם בכלכליסט כי חברת הייעוץ האמריקאית ISS, שיש לה השפעה על לא מעט מהמשקיעים הזרים בפועלים, ממליצה לבחור בפישר, בר נוי-גוטלין, לב ואברמזון - כך שכמו בעבר, גם הפעם ההמלצה של ISS שיקפה את תוצאות הבחירות, זאת היות ועל פי ההערכות 15% מבעלי המניות בבנק הם משקיעים זרים, שחלק משמעותי מהם נוהג לפי המלצת ISS.
פישר מסר בתגובה על בחירתו: "אני שמח להצטרף לדירקטוריון בנק הפועלים. בכוונתי ללמוד את הבנק ופעילותו לעומק, כמו גם את הסביבה התחרותית והרגולטורית, על מנת שאוכל לתרום מנסיוני לבנק ולצמיחתו. בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה, ואני מאמין שבעזרת צוות מובחר של דירקטורים ומנהלים - נוכל לצלוח אותם ולצמוח".