ענקית הקמעונאות האמריקנית אמזון הודיעה שלשום כי תגייס 3,500 עובדים למשרות מטה ובמקביל תגדיל ב-83.6 אלף מ"ר את שטחי המשרדים שלה בשש ערים ברחבי ארה"ב. מהלך זה מדגיש את נכונותה להשיב את מועסקיה לעבודה בחללים משותפים, על אף אי הוודאות הקיימת בצל המגפה העולמית.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
המרכזים החדשים של אמזון בסן דייגו, דנבר, פיניקס, דטרויט ודאלאס יקלטו 1,500 מהעובדים החדשים שיצטרפו ו-2,000 נוספים מיועדים לבניין האיקוני של לורד אנד טיילור בניו יורק, שאותו רכשה הקמעונאית מ-WeWork במרץ האחרון. הרכישה מחברת השכרת החללים השיתופיים, ששווייה 1.15 מיליארד דולר, העניקה לאמזון כ-60 אלף מ"ר לאכלוס עובדים. משרד זה צפוי להיחנך ב-2023.
משרדי אמזון   משרדי אמזון
משרדי אמזון
(צילום: shutterstock)

העובדים של טוויטר לא יחזרו בכלל

הכיוון שאליו צועדת הקמעונאית השנייה בגודלה בארה"ב שונה בתכלית מזה של מתחרותיה ושחקניות בולטות בתחומים נוספים. כך, למשל, ענקית האשראי מסטרקארד המעסיקה כ-200 אלף עובדים ברחבי העולם הנחתה את עובדיה להמשיך לעבוד מהבית עד שהנגיף יימצא תחת שליטה. כבר במאי הצהירה החברה כי היא בוחנת אפשרויות לצמצום שטחי המשרדים שלה. סקר של חברת הנדל"ן המסחרי קושמן אנד ווייקפילד שבחן לאחרונה 120 פירמות עריכת דין מובילות מצא כי 96% מהן צופות שבחמש השנים הבאות המועסקים שלהן יעבדו יותר מהבית. פייסבוק וגוגל כבר הודיעו לעובדיהן כי ימשיכו לעבוד מרחוק לפחות עד 2021 וטוויטר הגדילה לעשות כשהכריזה שתאפשר למרבית עובדיה לא לחזור למשרדים לעולם.
בניין רשת האופנה לורד אנד טיילורבניין רשת האופנה לורד אנד טיילור
בניין רשת האופנה לורד אנד טיילור
(צילום: רויטרס)

עם זאת, באמזון, כאמור, בטוחים בצדקת הדרך. "היכולת לתקשר עם אנשים, היכולת של צוותים לעבוד יחד - אפשר לעשות זאת גם וירטואלית, אבל זה לא ספונטני באותה מידה", טענה ארדין וויליאמס, סגנית נשיא לפיתוח הון אנושי בחברה. "אנחנו מצפים בכיליון עיניים לשוב למשרדים", אמרה ל"וול סטריט ג'ורנל".
"בתעשיות אחרות, כולם באים בעקבות המנהיג", אמר ל"קומרשיאל אובזרבר" מייקל מטיאס, בכיר בחברת הנדל"ן Savills. "התוכנית של אמזון לשוב למשרדים בהחלט משפיעה על הדרך שבה אחרים מגיבים". עם זאת, מו וולה, בכיר בטרנספרנס-ביזנס המספקת תוכנה לניהול עבודה מרחוק, לא משוכנע שאמזון אכן תטווה את הדרך במקרה הזה. "האמת שאני המום מההודעה של אמזון", אמר וולה. "אני חושב שהחבר'ה האלה מנותקים, ואני חושב שזה הולך להתפוצץ להם בפנים".
כעת, כשמרבית העובדים התרגלו לעבוד מבתיהם, וולה מאמין שאמזון תתקשה לשכנע אנשים לשוב למשרדים בקרוב. "תהיה להם בעיה לגייס 2,000 אנשים שיישבו בצלחת פטרי. אתה יכול לקנות את כל החלל שתרצה, אבל אני חושב שאף מועסק לא ימהר לסכן את עצמו כך".
תזכורת: מה יקרה למחירי המשרדים בארץ ביום שאחרי הקורונה?
(צילום: אלי סגל)

5,000 עובדים בניו יורק

נחישותה של אמזון להגדיל את נוכחותה בניו יורק מגיעה לאחר שבשנה שעברה נאלצה לבטל את תוכניתה להקים באזור את המטה השני של החברה שבסיסה בסיאטל. זאת, בעקבות ביקורת חריפה על תמריצים בהיקף של קרוב לשלושה מיליארד דולר שרשויות המדינה והעיר היו אמורות להזרים לאמזון. כבר כיום מעסיקה הקמעונאית כ-5,000 עובדים בניו יורק, הממוקמים בבנייני משרדים שונים בעיר.
"נותרנו מחויבים למעורבות בקהילות שבהן אנחנו ממוקמים, והסביבה האורבנית מאפשרת לנו לעשות זאת", הסבירה וויליאמס. לדבריה, סביבת עבודה עירונית תמשיך להיות מוקד משיכה לטאלנטים, שאותם אמזון מעוניינת לגייס.