הישראלים נערכים לסגר נוסף? בשבוע האחרון נרשמה עלייה של כ-10% ברכישות מזון, מוצרי חשמל ותרופות. כך עולה מנתוני השימוש בכרטיסי אשראי שפרסם היום (ד') בנק ישראל.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לפי הנתונים היקף רכישות המזון בכרטיסי אשראי היה גבוה בשבוע האחרון ב-15% לעומת נתוני טרום המשבר, עלייה של 11% אחוז לעומת השבוע הקודם (אז נרשמה עלייה של 6% בלבד לעומת טרום המשבר). רכישות המזון החלו לעלות סביב סוף השבוע שעבר, כנראה בעקבות השיח על הטלת סגר נוסף ולחץ בקרב הציבור לאגור מזון לקראתו.
1 צפייה בגלריה
אנשים קונים בסופרמרקט
אנשים קונים בסופרמרקט
קונים יותר. המחשה
(צילום: דנה קופל)
עוד עליות בולטות בנתונים שעשויות להצביע על היערכות לסגר ניתן לראות בעלייה הדרמטית ברכישות בבתי המרקחת, 13% לעומת טרום המשבר. זאת בהשוואה לנתון של ירידה ב-2% ביחס לטרום המשבר, בשבוע שעבר. בנוסף, בנתוני צריכת מוצרי החשמל הגבוהים ב-9% מנתוני טרום המשבר, לעומת נתון של עלייה ב-3% בלבד ביחס לשבוע שעבר.
נתון בולט נוסף הוא בתחום הפנאי והחינוך - היקף השימוש בכרטיסי אשראי בתחומים אלה צנח והיה נמוך ב-24% לעומת נתוני טרום המשבר. מדובר במגמת התדרדרות שתופסת תאוצה בשבועות האחרונים, שנובעת בעיקר מהמגבלות החדשות: בשבוע שעבר הנתון היה נמוך ב-20% אחוז, לעומת טרום המשבר ובזה שקדם לו, הנתון היה נמוך רק ב-15% לעומת טרום המשבר.
ענף המסעדות שומר על יציבות, וזאת חרף המגבלות שהורו על סגירתו, אך בוטלו טרם הגיע מועד מימושן. היקף השימוש בכרטיסי אשראי בענף זה עומד על אותם הנתונים כמו בשבועות הקודמים - נמוך ב-18% לעומת טרום המשבר. הסבר אפשרי לכך הוא החופש הגדול, שמביא לגידול בצריכת מזון במסעדות מצד האוכלוסייה הצעירה שנמצאת בחופש.
בסך הכל השימוש בכרטיסי אשראי היה נמוך בשבוע האחרון ב-7% לעומת תקופת טרום המשבר, מה שמצביע על עלייה לעומת השבוע שעבר אז עמד הנתון על מינוס 13% לעומת טרום המשבר.