אישה ותינוקת חולצו בפתח תקוה, ילדה חולצה בכפר קאסם
(צילום: נויל האריס)


מזג האוויר הסוער חזר אלינו ועמו גם השיטפונות וההצפות, שגורמים לנזקים בעשרות מיליוני שקלים. הגשמים הבלתי פוסקים במהלך הלילה והבוקר (יום ראשון) הובילו בין היתר להצפות בלוד ובפארק המדע ברחובות,כמו גם לחסימת הכביש בין בקה אל גרבייה לג'ת וגם להצפות בכביש 4 בין אשדוד לאשקלון. בכפר קאסם חולצו גבר וילדה שרכבם נתקע בכביש המוצף.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
נשיא לשכת סוכני הביטוח לשעבר, ליאור רוזנפלד, יו"ר ועדת ביטוח כללי בלשכה לשעבר, ישראל גרטי, עו"ד אסף ורשה ועו"ד ערן יעקובוביץ, מומחים לדיני נזיקין, הכינו עבור קוראי ynet מדריך שעשוי לסייע לכם לקבל פיצויים על הנזקים.
5 צפייה בגלריה
חניון הוצף בהוד השרון
חניון הוצף בהוד השרון
הצפה בחניון בהוד השרון
(צילום: רענן בן צור)
מה הפעולה הראשונה שעלי לעשות אם נגרם נזק לרכושי בשל הצפה? יש לתעד מיד את הנזקים שנגרמו בשל ההצפות, את המקום ממנו הגיעו המים, גובה המים ואת הצטברותם בדירה, בבית העסק ובכל מבנה או מכונית שניזוקו כתוצאה מהמים שחדרו למקום ופגעו ברכוש.
האם נזקי גשמים מכוסים בפוליסת הדירה? לשון הפוליסה התקנית לביטוח דירה שמשווקת לציבור המבוטחים, שסעיפיה נקבעו על ידי המפקח על הביטוח, קובעת כי במקרה של חדירת מים מבעד לקירות או מבעד לתקרה וספיגתם בהם - אין המבוטח זכאי לקבל פיצוי כספי. מנגד, נזקים שנגרמו בשל גשם וברד במהלך סערה - מכוסים.
אם בעקבות הסערה הוצפה הדירה, מדובר באירוע שמכוסה על פי הפוליסה. כך גם אם, למשל, עץ שנטוע בחצר הבית נפל וגרם לנזק. לצד זאת, חשוב לזכור כי נזקים שנגרמו לגדרות ולשערים אינם מכוסים במסגרת הפוליסה, אלא אם נאמר בה אחרת.
הקביעה האם מדובר בסערה נעשית על סמך החלטת השירות המטאורולוגי, באמצעות מדידת עוצמת הרוחות תוך שימוש בסולם "בופר", המדרג את עוצמת הרוחות. דרגה שבע עד תשע מהווה מצבי סער שבהתאם להם, תפעל חברת הביטוח לפצות את הניזוקים.
5 צפייה בגלריה
הצפות ברחובות
הצפות ברחובות
הצפות ברחובות
(צילום: רחובות ניוז )
5 צפייה בגלריה
הצפות בלוד
הצפות בלוד
הצפות בלוד
(צילום: דוברות כבאות והצלה )
5 צפייה בגלריה
הצפות בכפר עקב
הצפות בכפר עקב
הצפות בכפר עקב
(צילום: טארק שאוואן)
אני בעלים של עסק שניזוק מהצפה, מה מכסה הפוליסה? מבוטחים שביטחו את המבנה והתכולה שלו ורכשו כיסוי נזקי טבע, מכוסים. מבוטחים שרכשו כיסוי למבנה ולתכולה ולא רכשו את הכיסוי לנזקי טבע, אינם מכוסים. גם כאן, עומדת לבעלי העסקים הזכות לתבוע את העירייה בגין רשלנות.
האם אקבל כבעל עסק פיצוי על אובדן רווחים במקרה של הצפה? אובדן רווחים במקרי ההצפות שאנו עדים להן כמו היום, לא מכוסה.
באילו מקרים הרשויות המקומיות אחראיות על הנזק כתוצאה מהסופה? במקרה והדירה הוצפה בעקבות כשל במערכת הביוב, ניתן לטעון כי הנזק נגרם ברשלנות הרשות המקומית ולדרוש כי תשיב לבעל הרכוש את סכום הכסף ששילם עבור התיקון. במקרה כזה, על המבוטח לשכור שמאי מטעמו.
אחת מהטענות השכיחות של הרשויות המקומיות כי הנזק נגרם בשל כוח עליון, אותו לא ניתן היה לצפות, אולם בשורה של פסקי דין נקבע כי די בידיעתה שקיים סיכוי כי ייגרם נזק, על מנת שהיא תידרש לפעול על מנת למנוע אותו.
זה הדין גם במקרים של נזקים שנגרמו לרכוש כתוצאה מנפילת עצים שנשתלו בשטחי הרשות המקומית. עליה לתחזק אותם ולגזום את ענפיהם באופן שימנע נזק במקרה של סערה.
מה עושים במקרה והרכב נפגע מהצפה? מי אחראי ולמי פונים? בעל רכב שיש ברשותו ביטוח מקיף זכאי לפנות לחברת הביטוח שמבטחת אותו. במידה ויוכח כי ההצפה נגרמה בשל רשלנות של רשות מקומית, הוא יכול להגיש כנגדה תביעה על מלוא סכום הנזק, או לחילופין לממש את זכאותו לתבוע את המבטחת שלו ולאחר מכן להגיש תביעה כנגד הרשות אך ורק בגין ההפסדים שנגרמו לו. כלומר, ההשתתפות העצמית אותה שילם לה וההפסד שנגרם לו כתוצאה מהתייקרות הפוליסה.
לצד זאת, מבוטח אשר הסתכן מרצון ולמשל נסע למדבר לצפות בנחלים זורמים ונגרם לרכבו נזק במהלך שיטפון, עלול להיתקל בבעיה, שכן המבטחת יכולה לטעון כי מדובר בנזק אותו יכול היה למנוע.
כיצד לפעול במקרה שתאלצו לתבוע את חברת הביטוח? מיד לאחר שהתברר למבוטח כי נגרם נזק, עליו לעדכן את חברת הביטוח או את הסוכן ללא שיהוי. זאת, על מנת למנוע את האפשרות שהמבטחת תטען כי דיווח מוקדם יותר היה יכול לסייע לה להקטין את היקף הנזק. ככלל, יש לזכור כי על המבוטח חלה החובה להקטין ככל שניתן את נזקיו. משמעות הדבר היא כי למשל במקרה של הצפה, עליו למהר ולהזיז כל חפץ שיכול להינזק ולא להימנע מכך מתוך מחשבה כי "יש מי שיפצה אותי".
פעמים רבות מתגלעות מחלוקות בין המבוטח וחברת הביטוח, לרוב בעניין גובה הנזק ואף על עצם התרחשותו. לפיכך, מומלץ ביותר לתעד את כל הנזקים, כל עוד הם "טריים". וחשוב מאוד שלא להשליך שום פריט שניזוק לפח, שכן מה שנזרק ולא תועד - לא יינתן בגינו פיצוי. חברת הביטוח נוהגת לשלוח שמאי שמעריך את גובה הנזק, אולם היה והמבוטח חולק על קביעותיו, לרשותו עומדת הזכות לשכור שמאי מטעמו שיגבש שומה נגדית.
מה עושים במידה ובשל הצפה לא אוכל להגיע לעבודה? היעדרות מהעבודה בשל פגעי מזג האוויר אינה מצריכה מהמעסיק לשלם לעובד שכר, גם אם מדובר על מקרה בו ברור כי העובד לא יכול היה להגיע לבית העסק. המעסיק צריך לשלם לעובד שכר רק עבור הזמן בו זה עבד בפועל. במקרה של היעדרות, הסכום יקוזז ממצבת ימי החופשה של העובד.
שונה הדבר אם העובד כבר הגיע למקום העבודה ואז משיקולי המעסיק, נתבקש לשוב לביתו. במקרה כזה, המעסיק ישלם את מלוא השכר בגין יום העבודה.
האם מי שחווה הפסקת חשמל ממושכת יכול לתבוע את חברת החשמל על הנזקים שנגרמו לו? התשובה טמונה במשך הזמן בו ההפסקה נמשכה. במקרה ומדובר בפרק זמן של שעות רבות במהלכן החשמל לא זרם, ניתן לטעון כי מדובר בהתנהלות לא סבירה מצד חברת החשמל, שמהווה עילה להגשת תביעת נזיקין.
הכתובת להגשת התביעה לרוב תהיה בית המשפט לתביעות קטנות, אולם יש לזכור כי קיימת מגבלת סכום תביעה שעומדת על 33,800 שקלים. מעל סכום זה הכתובת להגשת התביעה היא בית משפט השלום.
כך או אחרת, עליו לצרף לכתב התביעה את מכלול האסמכתאות שמעידות על הנזק שנגרם לו, רצוי בצירוף דו"ח שמאי. היה וזה נעדר מעבודתו בשל תיקון הנזק - יש לצרף תלושי שכר.
האם עסק שפעילותו נפגעה כתוצאה מהפסקות החשמל יכול לתבוע את חברת החשמל? מחובתה של חברת החשמל לפעול באופן סביר ולעשות כל שביכולתה למנוע תקלות, אולם אל מול זה, עומדת גם החובה של בעל העסק להתנהל בסבירות. כאשר מדובר על מסעדה או אולם אירועים, בעל העסק יכול ועליו לצפות כי תקלה מהסוג הזה תפגע ביכולתו לקיים פעילות תקינה בבית העסק. לפיכך, היה ויוכח כי הוא לא דאג מבעוד מועד לחלופה כגון גנרטור חירום, לא מן הנמנע כי בית המשפט יקבע כי מדובר על מידה בלתי מבוטלת של רשלנות תורמת - קביעה אשר תקטין את סכום הפיצוי שזה יקבל, אם בכלל.
ישנם לא מעט פסקי דין בהם נקבע כי על בית העסק לצפות כי בזמנים של מזג אוויר סוער, ייתכנו הפסקות חשמל ועליו להיערך לכך. לפיכך, ייתכן בהחלט כי בית המשפט שידון בתביעה ידחה אותה או יקבע שיעור רשלנות תורמת משמעותית של התובע.
כך או אחרת, התובע צריך להרים את נטל ההוכחה ולהוכיח כי יש קשר ישיר וסיבתי בין התקלה והקלקול ובין הפסקת החשמל. היו לא מעט תביעות שנדחו על ידי בית המשפט לאחר שבעל העסק לא הצליח להדוף את טענת חברת החשמל כי הנזק נגרם בשל ליקוי טכני במכשיר עצמו.
מה לעשות לאחר שנפגעתי? מי שיש לו ביטוח, עליו להתקשר בהקדם לסוכן הביטוח. הסוכן יפעיל את השמאי לטפל באירועים וילווה את המבוטח לאורך כל התביעה. כאמור, לא לשכוח לתעד מיד את הנזקים.
אם אקנה ביטוח עכשיו, אהיה מכוסה? מי שרוכש ביטוח כיום יהיה מכוסה. החורף עדיין לפנינו, לכן מומלץ לרכוש ביטוח דירה ולבעלי העסקים לבטח את המבנה והתכולה כולל מפני נזקי טבע.
5 צפייה בגלריה
מימין: ערן יעקובוביץ, אסף ורשה וליאור רוזנפלד
מימין: ערן יעקובוביץ, אסף ורשה וליאור רוזנפלד
מימין: ערן יעקובוביץ, אסף ורשה וליאור רוזנפלד
(צילום: רגב כלף, יח"צ)
פורסם לראשונה: 21:39, 04.11.20