מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב היוצא, שבר את שתיקתו מאז ההפסד בבחירות כדי לזקוף לעצמו ולנשיא דונלד טראמפ קרדיט על החיסון הפוטנציאלי של פייזר. אולם, החברה מיהרה להדגיש כי למחקר והפיתוח של החיסון לא היה קשר לממשל. פייזר סיפקה שביב של תקווה אתמול (שני) לעולם לאחר שדיווחה כי התוצאות הראשוניות מהשלבים המתקדמים של פיתוח החיסון הצביעו על אפקטיביות של 90%.
"חדשות גדולות: הודות לשותפות הציבורית-פרטית שיזם הנשיא דונלד טראמפ, פייזר הכריזה שהניסוי לחיסון קורונה יעיל ומונע הדבקות ב-90% מהמתנדבים", צייץ פנס בטוויטר. פייזר, שבסיסה בניו יורק, מיהרה להבהיר את המצב: "מעולם לא לקחנו כספים מהממשל האמריקני או מכל אחד אחר", מסרה ד"ר קתרין ג'נסן, מנהלת פיתוח החיסון בפייזר לניו יורק טיימס. בחברה הסבירו כי הממשל הזמין מהם מנות מהחיסון הפוטנציאלי, אך בניגוד לחברות אחרות הם לא קיבלו מימון ממשלתי.
3 צפייה בגלריה
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
טראמפ ופנס
(צילום: AP)
גם איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא, מיהרה לפרסם בעמוד הפייסבוק שלה כי "פייזר לא קיבלו כסף למחקר אבל חתמו על הסכם עם ממשל טראמפ ביולי, שלפיו יקבלו 1.95 מיליון דולר עבור 100 מיליון מנות מהחיסון שלהם כאשר הוא יאושר". בכך הודתה בעצם שהחברה לא קיבלה מימון למחקר, אך כן חתמה על הסכם הפצה מול הממשל.
3 צפייה בגלריה
הפוסט של איוונקה טראמפ
הפוסט של איוונקה טראמפ
הפוסט של איוונקה טראמפ
(צילום מסך מפייסבוק)

מנכ"ל פייזר ל-cbs: "רציתי לשחרר את המדענים מביורוקרטיה"

עוד בספטמבר, כחודשיים לפני ההודעה של פייזר בדבר הצלחת הניסוי, התראיין מנכ"ל החברה ד"ר אלברט בורלה ל-cbs וסיפר על ההתקדמות של החברה בפיתוח החיסון. כשנשאל מדוע החברה בחרה שלא לקחת כספים מהממשלה לטובת פיתוח החיסון, השיב כי לא רצה שהחברה תעסוק בביורוקרטיות מיותרות שדורשת המדינה, בתמורה לכספי ההשקעה.
בורלה אמר כי "אכן, אם פיתוח החיסון ייכשל - הכל ילך מהכיס שלנו". עם זאת, הוסיף המנכ"ל כי "בסופו של דבר זה רק כסף, ולמרות שאנחנו משקיעים מעל מיליארד וחצי דולר בפיתוח החיסון, זה לא ישבור את החברה".
הוא הסביר כי החברה בחרה לפעול כך משום ש"רציתי לשחרר את המדענים שלנו מכל ביורוקרטיה. כשאתה מקבל כסף ממישהו זה מגיע עם דרישות, כי המשקיעים רוצים לראות את התתקדמות, איזה מהלכים מתבצעים, ובעיקר הרבה דו"חות. לא רציתי שיהיה אשום דבר מזה. נתתי למדענים פנקס צ'קים פתוח כדי שיוכלו לדאוג רק לאתגרים המדעיים ולא לשום דבר אחר. בנוסף, רציתי להרחיק את פייזר מהפוליטיקה".
3 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר
(צילום: רויטרס)

"לתזמון לא היה קשר לבחירות בארה"ב"

בנוגע למועד תזמון ההודעה, הדגישה ג'נסן כי קיבלה את התוצאות מוועדת המומחים החיצונית בשעה אחת לפנות בוקר ביום ראשון, כך שלדבריה לא היה לתזמון ההודעה שום קשר לבחירות בארה"ב. "תמיד אמרנו שהמדע הוא שמנחה אותנו, לא הפוליטיקה", ציינה. בריאיון ל-CNN הכחיש גם מנכ"ל פייזר בורלה כי הפרסום נקבע לפי תוצאות הבחירות.
בכל זאת, טראמפ מתעקש כי התזמון נועד לפגוע בו. "כפי שאמרתי כל הזמן, פייזר וחברות אחרות יכריזו על חיסון רק אחרי הבחירות כי לא היה להן האומץ לעשות זאת לפני", צייץ אתמול. "גם מנהל התרופות והמזון היה צריך להכריז קודם לכן, לא בשל סיבות פוליטיות אלא כדי להציל חיים".
במקביל, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן הודה כי מדובר ב"חדשות מעולות", אך הזהיר כי אנחנו רק בשלבים הראשוניים וכי עדיין יש לנקוט בצעדים כדי לבלום את התפשטות הנגיף, כמו עטיית מסכה.