עסקה ראשונה מסוגה לחברת קנאביס ישראלית: הסטארט-אפ RCK מקיבוץ רוחמה יספק שירותי טיפוח גנטיקה של זני קנאביס ייחודיים ל-SeedTech ההולנדית. היקפו הכספי של ההסכם מוערך במיליוני דולרים.
RCK מפתחת טכנולוגיות לפיתוח זנים חדשים וזרעי-מכלוא של קנאביס באיכות גבוהה ובתקנים מחמירים שמותאמים באופן מדויק לצרכים רפואיים שונים, ומאפשרים ייצור המוני של צמחי קנאביס זהים ואחידים ברחבי העולם ופיתוח תרופות חדשות. הזרעים של RCK מהווים התקדמות משמעותית בהשוואה לשיטה הנוכחית שבה נלקחים ייחורים מצמחי קנאביס קיימים, אותם הופכים לשתילים חדשים. בגישה המסורתית, תהליך יצור השתילים והקצאת משאבי שטח וכוח אדם הופך את עלות השתילים לגבוהה מאוד ביחס לעלות ייצור הזרעים. 
2 צפייה בגלריה
קנאביס רפואי
קנאביס רפואי
קנאביס
(צילום: Shutterstock)
במסגרת ההסכם עם החברה ההולנדית SeedTech, תטפח עבורה RCK זני-מכלוא ייחודיים של קנאביס לשימושים רפואיים ותעשייתיים דוגמת תוספי מזון וקוסמטיקה. בעקבות כך צפויה RCK להגדיל את היקפי ותחומי הפעילות שלה ולגייס עובדים נוספים.
ההסכם צפוי לגדול בשנים הקרובות בעקבות תמלוגים קבועים שתקבל RCK ממכירות הזנים במשך 22 שנה, דהיינו לכל אורך חיי הזן.
חברת הביוטכנולוגיה SeedTech B.V מאיינדהובן, הולנד, עוסקת במחקר ובפיתוח בענפי החקלאות, המזון החקלאי ומדעי החיים ומהווה את אחת מחלוצות ענף הקנאביס באירופה. החברה עושה שימוש בשיטות טכנולוגיות מתקדמות לטיפוח זני קנאביס חדשים, יציבים ואחידים המתאימים לשווקי קצה ייעודיים. SeedTech, המשתפת פעולה עם כמה מהחברות החדשניות ביותר בשוק, מובילה ברחבי העולם תוכניות טיפוח על בסיס שילובים ספציפיים של מוצרים ושווקים.
2 צפייה בגלריה
צוות RCK
צוות RCK
צוות RCK
(צילום: שי אדם)
ד"ר נועם צ'כנובסקי, מייסד משותף וסמנכ"ל המו"פ ב-RCK: "ההסכם עם החברה ההולנדית הוא תולדה של התפישה המדעית-טכנולוגית החלוצית שפיתחנו, שמממשת עתה את הפוטנציאל המסחרי שלה. בשנים האחרונות עמלנו על פיצוח הגנטיקה של צמח הקנאביס ולמדנו לשלוט במרכיבים הכימיים שלו. כתוצאה מכך ניתן עתה לטפח במהירות וביעילות זנים חדשים שמתאימים באופן מדויק לצרכים רפואיים שונים ולאפשר גידול המוני של צמחי קנאביס איכותיים ברמה רפואית".
שי בר-יוסף, מייסד משותף וסמנכ"ל פיתוח עסקי ושיווק ב-RCK: "באמצעות ההסכם זה אנחנו משיקים את המהפכה התעשייתית של גידול קנאביס מזרעים - ענף שהיקפו יצמח לעשרות מיליארדי דולרים בשנה. החברה ההולנדית ולקוחותיה בטריטוריות השונות יהיו הראשונים בעולם שייהנו מיכולות טיפוח הקנאביס מבוססות המדע הייחודיות של RCK".