בגלל הקורונה - אין יותר משלוח חינם מאמזון ארה"ב לישראל: אמזון ביטלה הבוקר (שבת) לישראלים את המשלוח החינמי עד הבית בקנייה מעל 49 דולר. מדובר במכה קשה לדואר ישראל ולחברות שילוח נוספות שעובדות עם אמזון וגם לצרכנים ישראלים רבים שהחלו לקנות באופן קבוע באתר. יצוין כי למרות שהכיתוב "המוצר זכאי למשלוח חינם בקנייה מעל 49 דולר" נעלם מכל המוצרים הרלוונטיים, העמוד שמודיע על משלוח חינם לישראל עדיין מופיע באתר, מה שמעורר ספקולציות שמדובר בבאג.
החברה החלה להציע משלוח חינם לארץ מנובמבר 2019, במה שנראה בתחילה כמבצע, אך התברר כהטבה קבועה. המשלוח עד הבית ללא עלות היה תקף לגבי מוצרים רבים, אך לא לגבי כל מה שנמכר באמזון ארה"ב. הוא הביא לעלייה תלולה בקניות של ישראלים דרך האתר. בנוסף, נראה שרוב המוצרים שנשלחו בעבר לארץ חסומים לישראל. לא מדובר בחסימה רק לישראלים אלא גם למדינות אחרות.
תופעה דומה גם באמזון בריטניה, שם לא היה משלוח חינם לישראל, אבל מוצרים רבים שנשלחו לארץ כעת נחסמו למשלוח. מדובר בהזדמנות עבור סוחרים ישראלים, שכן המשלוח בתוך ישראל נמשך. כמו כן, אמזון יצרה עמוד מיוחד לכבוד פסח עבור מכירות בתוך ישראל.
בני בוחניק מומחה קניות אונליין שעובד מול אמזון ומקבל עמלה על קידום מכירות דרך האתר חושב ש"הלחץ של חוסר בסחורות במדינות ובעיות לוגיסטיות ומשלוחים, קפיצה משמעותית בעלויות המשלוחים האוויריים בעולם, כמו גם רגולציות מקומיות במספר מדינות, למשל הוראה שאסור למכור מחוץ למדינה מוצרים חיוניים, גורם לאמזון להתחיל לשמור בכל מדינה את הסחורה לאותה מדינה את הסחורה - וההשלכות הן שלאט לאט, מספר המוצרים הנשלחים יורד ובנוסף המשלוח חינם בוטל".

3 צפייה בגלריה
 כרטיסי סינכרון סנדיסק שנמכרים באמזון ולא מגיעים יותר לארץ
 כרטיסי סינכרון סנדיסק שנמכרים באמזון ולא מגיעים יותר לארץ
כרטיסי סינכרון סנדיסק שנמכרים באמזון ולא מגיעים יותר לארץ
(צילום מסך: אמזון)

3 צפייה בגלריה
סט קורנינג אחד הלהיטים באמזון שכבר לא נשלח לארץ
סט קורנינג אחד הלהיטים באמזון שכבר לא נשלח לארץ
סט קורנינג אחד הלהיטים באמזון שכבר לא נשלח לארץ
(צילום מסך: אמזון)
יניב פורת, שמנהל את קבוצת הקניות בפייסבוק Alibuy ועובד מול אמזון, ורעות לוונברג, מנהלת קבוצת הפייסבוק רעות תקני לי, מציינים שאמזון הפסיקה כעת לשלוח לארץ את המוצרים הבאים: סט צלחות קורנינג, כרטיסי זיכרון סנדיסק, משחות שיניים קרסט וקולגייט, אוזניות גיימינג, סכיני גילוח ג'לט, פאזלים, אוזניות לשחיה של סוני וסוללות של אנלופ. אלה מוצרים שנשלחו לארץ שנים בעלות משלוח, ומאז נובמבר ללא עלות משלוח - וכעת הופסק המשלוח שלהם לחלוטין. מדובר כאמור במספר גדול מאוד של מוצרים וקטגוריות.
לאחרונה ישראלים הזמינו מוצרי צריכה באמזון בכמויות שלא נראו קודם לכן, בגלל התפרצות הקורונה וגם בשל מחירים נוחים. בין היתר מגבוני חיטוי, סבונים, משחות שיניים, דאודורנטים ומוצרים לניקוי הבית. חלקם עדיין נשלחים לארץ אך כרגע - יש להם עלות משלוח. חלק מהמוצרים עדיין משתלם לקנות מאמזון גם כשהמשלוח בתשלום, שכן מחיריהם בארץ גבוהים יותר, או שאינם נמכרים בארץ. יחד עם זאת, הסרת אופציית המשלוח החינמי הופכת את הקנייה באמזון לפחות משתלמת וקלה ויותר מאתגרת.
נזכיר כי בימים האחרונים החליטה אמזון לנקוט בצעד תקדימי והודיעה למוכרים ששולחים סחורה למרכזים הלוגיסטיים שלה, שלא לשלוח מוצרים למחסניה עד 5 באפריל, אלא אם מדובר בציוד רפואי, מוצרי מכולת, מוצרים לתינוקות, מוצרי טיפוח אישי ומוצרים לחיות מחמד. כל שאר קטגוריות המוצרים – לא יתקבלו במחסנים עד להודעה חדשה.
אמזון כתבה למוכרים שהיא רואה עלייה בקניות אונליין וכתוצאה מכך נוצר מחסור בכמה מהמוצרים הנחוצים למשקי הבית וכן בציוד רפואי שנמכר באתר. "כיוון שכך, אנחנו נותנים באופן זמני עדיפות במרכזים הלוגיסטיים שלנו למוצרי צריכה הכרחיים לבית, ציוד רפואי ומוצרים אחרים בעלי דרישה גבוהה, כדי שנוכל להשלים את המלאי במהירות רבה יותר ולשלוח את הפריטים האלה ללקוחות שלנו. עבור מוצרים אחרים, הפסקנו באופן זמני את אופציית המשלוח של המוכרים".