אחרי 3 שנות דיונים, בימים הקרובים צפוי להיחתם צו ממשלתי שיתיר לראשונה יצוא חופשי של קנאביס רפואי, על כל מרכיביו. היקף היצוא צפוי להניב 4 מיליארד שקל בשנה, ובשנה הראשונה לעמוד על 2 מיליארד שקל. עד כה נחתמו מספר חוזים, ואף ניתן היתר חריג לביצוע יצוא ראשוני ממש בסמוך לחתימת הצו.
על הצו יחתום שר הכלכלה אלי כהן, וכל חברה/יחיד עם רישיון גידול קנאביס, יוכלו לבקש אישור לייצאו לחו"ל. הקנאביס הרפואי מסייע בין היתר לחולי סרטן, פרקינסון ומחלות זיהומיות בשיכוך כאבים והרגעה. היצוא יתאפשר כחודש אחרי חתימת השר על הצו, ולפי הערכה אישורים יינתנו כבר בתחילת אפריל.
גידול קנאביס רפואי בצפון הארץגידול קנאביס רפואי בצפון הארץ
גידול קנאביס רפואי בצפון הארץ
(צילום: אפי שריר)
פקודת הסמים המסוכנים דורשת רישיון, עבור יצוא של חומר המוגדר כסם מסוכן. המכס ומשרדי הבריאות והחקלאות ביקשו לתקן את הוראות צו יצוא חופשי, כך שיאפשר יצוא של מוצרי קנאביס רפואי בלבד, ברישיון יצוא מהרשות המוסמכת, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר).
אינפו כלכלה קנאביס רפואיאינפו כלכלה קנאביס רפואי
הדיונים על התרת יצוא של קנאביס רפואי, החלו בתחילת 2017. אישורי הכנסת והממשלה ניתנו לפני יותר משנה, אך מאז נמשכו הדיונים על נוסח הצו הסופי - בעיקר כי במשטרה חששו מגידול כמויות גדולות של שתילים בארץ, ומכך שחלקם יזלגו לשוק הישראלי, גם לידי עבריינים.
תזכורת: הממשלה אישרה ייצוא קנאביס רפואי
(צילום: משי בן עמי)


יותר סמכות למשטרה

עד כה, קיבלו מעל 60 מגדלי קנאביס רישיון יצוא ממשרד הבריאות, אך ללא הצו הממשלתי, לא ניתן היה לייצאו. אחת המחלוקות נפתרה, כשתיקון לפקודת הסמים הגדיל את סמכות המשטרה לטפל בכל מקרה של זליגת קנאביס שנועד ליצוא, אל שוק הסמים בארץ. בהחלטה הממשלתית גם נקבע שתקציב המשטרה יוגדל לצורך האכיפה בתחום, עם התרחבות הגידול בארץ - תוספת של מיליוני שקלים לתקציב המשרד לביטחון פנים.
הצו החדש בניסוחו הסופי, שהגיע לידי ynet ו"ידיעות אחרונות", מתיר ליצוא שתילי קנאביס, זרעים, תפרחות, שמנים ומיצויים, מוצרים ארוזים במנות מדודות למכירה קמעונאית - כמו טבליות או תפרחות מגולגלות לעישון - וכן מדבקות ופדים שבהם קנאביס, מחסניות למשאפים, פתילות, משחות וקרמים, ומוצרים אחרים המכילים קנאביס. בשנה שעברה אמר שר האוצר משה כחלון כי "יצוא כזה ייתן יתרון חשוב לישראל בתחום, בשל הקשר שבין מחקר ופיתוח, לבין החקלאות ותעשיית הקנאביס בישראל".
רישיון יינתן רק למי שיעמדו בתקני איכות שקבע משרד הבריאות לגבי ייצור, גידול, אחסון והפצת הסם, וכן אבטחת כל אחד מהתחומים הללו.
ב-4 השנים הראשונות ידונו שרי הבריאות וביטחון הפנים כל חצי שנה במשמעויות פתיחת הענף ליצוא.
שוק הקנאביס העולמי מגלגל מעל 100 מיליארד שקל בשנה. בממשלה מעריכים שישראל תהווה כאמור עד 4% ממנו, דהיינו כ-4 מיליארד שקל בשנה.