בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה שלשום (ג') את בקשתו של הנאמן בהסדר הנושים של עיריית טייבה לקבל תוספת שכר של כ-6 מיליון שקל. השופטת חנה פלינר קבעה כי הנאמן, עו"ד אבנר כהן, כבר גבה את הסכום לו היה זכאי בסך 14.3 מיליון שקל עד שנת 2013, "ונהנה מפרותיו על כול המשתמע מכך... איני פוסקת שכר נוסף מעבר לזה שנגבה על ידי הנאמן. השכר שנגבה מהווה את השכר הסופי והראוי בנסיבות התיק על פועלו המלא של הנאמן".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בכך קיבלה השופטת את עמדת המדינה, הכנ"ר (כונס נכסים רשמי) והעירייה שהתנגדו לתוספת בשכר.
1 צפייה בגלריה
עו"ד אבנר כהן
עו"ד אבנר כהן
עו"ד אבנר כהן
(צילום: אוראל כהן)
התוספת הסופית אותה ביקש עו"ד כהן הייתה בעבור שש השנים האחרונות בהן שימש נאמן להסדר הנושים של טייבה - שהסתיים מבחינת רובם. הנאמן הדגיש בפני בית משפט כי שכר הטרחה המבוקש אינו בא על חשבון הנושים של עיריית טייבה. זאת מאחר ולדבריו, הנושים כולם (למעט אילו שלטובתם נשמרת כרית הביטחון המבטיחה באופן מלא את זכויותיהם) קיבלו את התשלומים אשר נפסקו לזכותם על פי הסדר הנושים במלואם, מבלי ששכר טרחת הנאמן נגרע מהם. לפיכך, טען , אין נושי העירייה נפגעים מהתוספת שביקש.
במסגרת דו"ח מסכם שהגיש לפני כשנה הנאמן הוא ציין כי בתקופת הקפאת ההליכים בין השנים 2007 ל-2013 הושקעו על ידי צוות משרדו של הנאמן כ-41 אלף שעות עבודה. בהמשך, מאז תום ההקפאה, הושקעו על ידי צוות משרדו של הנאמן למעלה מ-4,000 שעות עבודה נוספות.
הנאמן כתב כי "מדובר בתיק חריג בכל מידה, אשר לא ניתן לאמוד ולמדוד את התמורה לבעל התפקיד בו בקריטריונים רגילים. להמחשת האמור, אילו היה הנאמן מבקש לפסוק את שכר טרחתו לפי חשבון שעתי מופחת בשכר של 600 שקל לשעה, היה מעמיד את השכר בתיק זה על כ-27 מיליון שקל".
אלא שאת העירייה, הכנ"ר והמדינה הטיעונים הללו כאמור לא שכנעו. העירייה אף טענה באמצעות עו"ד מוהנד ג'אברה כי יש לחייב את הנאמן בהשבת סכומים נכבדים לקופה. עוד טענה העירייה כי עלות העסקת הנאמן וצוותו לעירייה הסתכמה בסך של כ-60 מיליון שקל.
בהקשר זה קבעה השופטת כי "אין מקום להורות על השבת סכומים, וזאת בין היתר לנוכח הזמן הרב שחלף ואינטרס ההסתמכות של הנאמן... סבורה אני כי אם סברו המדינה והעירייה בזמן אמת כי הנאמן גובה סכומים ביתר, היה עליהם להגיש בקשה מתאימה".
מהנאמן, עו"ד אבנר כהן, נמסר בתגובה להחלטה: "תיק טייבה הוא תיק חריג ביותר ולא דומה לתיקי הענק אותם הכרנו בשנים האחרונות. מדובר בהפעלה בהקפאת הליכים של עירייה על 40 אלף תושביה לתקופה של שש שנים וגיבוש הסדר מורכב במסגרתו הוגשו 1,300 תביעות חוב בהיקף כולל של כמיליארד שקל.
"החל משנת 2013, משרדנו לא גבה שכר טרחה בתיק ועל כן סברנו שיש לאשר לנו שכר נוסף, בייחוד לנוכח העובדה כי שכר הטרחה בתיק זה, לא משולם ע"ח נושי החברה. יש לציין, כי ממצב של קריסה מוחלטת ושני הליכי הקפאה שנגררו שנים, עברה טייבה שיקום אשר בזכותו היא נהנית היום מיציבות כלכלית".