חברת הסייבר הישראלית צ'קמרקס נרכשת על ידי חברת הלמן אנד פרידמן (Hellman & Friedman) ב-1.1 מיליארד דולר. הקרן רוכשת את החברה מידי קרן אינסייט אשר רכשה את מרבית החברה ב-2015 ב-100 מיליון דולר. על פי הדיווח, אינסייט תישאר עם אחזקת מיעוט משמעותית בחברה. זו העסקה הגדולה ביותר שעשתה הרוכשת עד היום.
צ'קמרקס נוסדה בשנת 2006 על ידי מתי סימן ועמנואל בן זקן ומעסיקה כ-700 עובדים בכ-70 מדינות. החברה פעילה בשוק של אבטחת המידע לאפליקציות ומתמקדת בסריקה אוטומטית של קוד פיתוח, איתור פרצות אבטחה תוך כדי הליך הפיתוח, ובבדיקת תאימות הקוד לדרישות האבטחה של הארגון.
1 צפייה בגלריה
עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס
עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס
עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס
הלמן אנד פרידמן היא קרן פריווט אקוויטי המתמקדת בהשקעות בחברות צמיחה, בדגש על תחומי התוטכנה, הפיננסים, הבריאות והצרכנות שנוסדה ב-1984 וגייסה מאז 50 מיליארד דולר ומושקעת היום ביותר מ-90 חברות. טרים ווסים, שותף בקרן הלמן אנד פרידמן מסר בעקבות הרכישה: "כאשר איומי הסייבר מתרבים ומתעצמים, אנחנו מאמינים שהטמעה של אמצעי אבטחה בשלב מוקדם של פיתוח התוכנה הינה קריטית. רק חברת צ׳קמרקס מחזיקה ביכולות לשרת את כל שוק תוכנות האבטחה. נתמוך בצמיחה של צ׳קמרקס בשנים הבאות.
"העסקה התבשלה שבועות ספורים בלבד ונסגרה בשעות הבוקר המוקדמות", מספר ל"כלכליסט" עמנואל בן זקן, מנכ״ל ומייסד משותף בצ׳קמרקס. "אני מאוד שמח שזה קורה, במיוחד משום שכנראה לא נראה עסקאות כאלה בקרוב ואני מאמין שגם עסקאות שהיו בקנה לאו דווקא יצאו לפועל. אני מקווה שזה משקף מעט אופטמיות בתקופה כזו, מן הסתם אם הם היו מאמינים שסוף העולם קרב לא היו משלמים עכשיו מיליארד דולר".
בן זקן בוסיף גם שבשנים שחלפו מאז הקמת החברה דחה הצעות רכישה, אבל לפני חצי שנה החליט לבחון את האפשרות: "התחיל תהליך מאוד מהיר וזו אחת מקרנות הפרייוט אקוויטי הכי טובות בעולם, היה אינטרס מיידי לכמה קרנות דומות, הרצנו תהליך מהיר מאוד וקיבלנו הצעות מחיר בסופ"ש האחרון. ממש רגע לפני שבת הגיעו התשובות. אנחנו נהנים כאן משני העולמות: מצד אחד עשיתי אקזיט, אבל לא איבדתי את הזהות שלי במכירה לחברה כמו מיקרוסופט או גוגל ואני נשאר חברה פרטית, רק הוספתי בעלי מניות".
כשאינסייט רכשו אתכם לפני חמש שנים זה היה בשווי של עשירית מהמחיר היום.
"זה הום ראן בכל קנה מידה, צ׳קמרקס היא הגוגל של הקרן, הם מצאו אותנו בתקופה טובה ונהנים מאוד מהתוצאה. למעשה הם בחרו להישאר עם אחזקות בחברה וזה נדיר מאוד והבעת אמון בחברה".
מה מבדיל אתכם מהמתחרים?
"בישראל אין לנו מתחרות ויש מעט מאוד בעולם, באנו עם חזון לפני 15 שנה לעשות אבטחה ברמת האפליקציה טוב יותר מאחרים. התזה שלנו הייתה תמיד שהכל הופך להיות אפליקציות ואסור לפתח אותן בלי פתרונות אבטחה. כל הפתרונות הקיימים לא פנו לעולם המפתחים. הצלחנו לפתח מנגנון שגם המפתחים מבינים וגם אחראי האבטחה מקבלים באמצעותו גישה לרמת האבטחה בתוך הארגון וכזה שעובד טוב יותר מאחרים. הגענו לשוק כשרוב החברות הדומות כבר היו עם גיוסים גדולים אכבל ידענו שברמה הטכנולגית המוצר שלנו טוב יותר".