18 שנים לאחר הרצח של טכנאי בזק עמית (עמוס) מנטין ז"ל על ידי מחבל ולאחר מאבק משפטי ארוך, בית המשפט העליון דחה בתחילת החודש את בקשת רשות הערעור שהגישה הרשות הפלסטינית לעניין מימוש הליכי ההוצאה לפועל כנגדה. כך נודע ל-ynet. המשמעות: אימו של עמית מנטין ז"ל, אינס ניצה מנטין, ומשפחתו קיבלו את הפיצויים שהטיל בית המשפט העליון לפני שנים על הרשות הפלסטינית, בסך שלושה מיליון שקל.
הפיצוי העונשי משקף מוטיב של ענישה והרתעה. למעשה, מדובר בפיצוי שבא להעניש את המזיק על התנהגותו המזיקה. יש לציין כי שלשום (א') דחה בית המשפט העליון בקשה שהגישה הרשות הפלסטינית לדיון נוסף על החלטת שופטת בית המשפט העליון, יעל וילנר, מתחילת החודש לעניין מימוש ועיקול כספי המיסים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
2 צפייה בגלריה
עמית מנטין ז"ל
עמית מנטין ז"ל
עמית (עמוס) מנטין ז"ל
(צילום: אלעד גרשגורן)
מנטין הגיע ב-26 ביוני 2003, בימי אינתיפאדת אל-אקצא, לבקעה-אל-גרביה, לבצע עבודות תיקון במסגרת עבודתו כטכנאי בזק, ונרצח ביריות אקדח בידי מחבל קטין כבן 15 וחצי. בית המשפט העליון קבע בשנת 2017 שעל הרשות לשלם למשפחה שלושה מיליון שקל כפיצוי עונשי, בנוסף על פיצוי נזיקי. השופט נועם סולברג קיבל אז את טענת התביעה שהוכח קשר סיבתי בין הרשות לרצח. זאת, לאחר שהנער המחבל אוּמן במחנה אימונים מטעם הרשות ביריחו, וסיים את אימוניו כעשרה ימים לפני ביצוע הרצח. בקשת הרשות הפלסטינית לדיון נוסף נדחתה לאחרונה.
בשנת 2018, לאחר שניתן פסק דין של בית המשפט העליון, פנתה עו"ד ענת גינזבורג, המייצגת את משפחת מנטין מתחילת ההליכים המשפטיים, להוצאה לפועל בישראל על מנת לעקל ולממש את הפיצויים העונשיים מתוך כספי המיסים של הרשות שנגבו עבורה על ידי משרד האוצר. ב-2018 ניתן צו עיקול על כספי מיסים של הרשות המוחזקים במשרד האוצר.
הרשות התנגדה בטענה לחסינות וכן טענה כי אימו של מנטין אינה רשאית לגבות מהרשות את הפיצויים העונשיים שנפסקו לזכותה בנוסף לקצבאות נפגעי איבה המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי. עוד עתרה לביטול הליכי ההוצאה לפועל נגדה, אולם טענותיה נדחו ע"י רשם ההוצאה לפועל וערעורים שהגישה לבית המשפט השלום ובית המשפט המחוזי נדחו אף הם. הרשות לא ויתרה והגישה בקשת ערעור לבית המשפט העליון, אשר דחה כאמור בתחילת החודש את הבקשה.
2 צפייה בגלריה
רונן וניצה, אחיו ואמו של עמית מנטין ז"ל
רונן וניצה, אחיו ואמו של עמית מנטין ז"ל
רונן וניצה, אחיו ואמו של עמית (עמוס) מנטין ז"ל
(צילום: זהר שחר)
השופטת וילנר קבעה כי אין מניעה לגבות את הפיצויים העונשיים שהושתו על הרשות בנוסף לתגמולים להם זכאית אימו של מנטין כנפגעת איבה. באשר לטענת הרשות לחסינות מפני הליכי אכיפה וגבייה בישראל על פי חוק חסינות מדינות זרות, קבעה השופטת כי "בפסיקה נקבע שחוק חסינות מדינות זרות אינו חל על הרשות באופן אוטומטי... וממילא אין לראות בה כמדינה החסינה מפני הליכים אלה". השופטת אף הטילה על הרשות הוצאות משפט.
עו"ד גינזבורג מסרה אתמול (א') בתגובה כי "פסיקת בית המשפט העליון הינה פסיקה תקדימית ועקרונית, ולפיה הרשות הפלשתינית אינה חסינה מפני הליכי אכיפה וגבייה בישראל, כך שבכל מקרה בו יינתן פסק דין נגדה, ניתן לעקל ולממש כספי מיסים.
עו"ד ענת גינזבורגעו"ד ענת גינזבורגצילום: תומר שלום
פסק הדין חשוב לא רק במקרה של תביעות נזיקין המוגשות נגד הרשות הפלסטינית על ידי נפגעי טירור, אלא בכל מקרה בו ניתן פסק דין נגד הרשות בתביעות כספיות. בית המשפט העליון קבע כי הרשות לאנהנית מחסינות שיפוטית וחוק חסינות מדינות זרות בפני הליכי אכיפה וגבייה אינו חל עליה. כמו כן, נקבע כי "אין מניעה לגבות פיצויים עונשיים שהושתו על הרשות בנוסף לפיצויים הנזיקיים".
ממשרד עוה"ד שייצג את הרשות לא נמסרה תגובה.