למרות המגפה: בזמן שענף המלונאות שרוי בקשיים ומשותק בכל העולם, קבוצת פארק פלאזה שבשליטת אלי פפושדו קיבלה בימים אלה מבנק פועלים מימון בהיקף 800 מיליון שקל (180 מיליון ליש"ט) להקמת בית מלון נוסף בלונדון.
המלון, שייקרא ארטהוטל הוקסטון לונדון, יוקם בין הרחובות אולד וריווינגטון, בחלק המערבי של שכונת שורדיץ' הפופולרית והמתפתחת. המלון יכלול 27 קומות, 343 חדרים, חמש קומות משרדים, שטחי מסחר, מסעדות ובריכה. את המגרש שעליו יוקם המלון רכשה פארק פלאזה לפני כשנתיים בהון עצמי, ושוויו נאמד כיום בכ־70 מיליון ליש"ט (כ־300 מיליון שקל).
2 צפייה בגלריה
מלון פארק פלאזה בלונדון (הדמיה)
מלון פארק פלאזה בלונדון (הדמיה)
הדמיית מלון פפושדו פארק פלאזה בלונדון (הדמיה)
(יחצ)
עלות ההקמה הכוללת של המלון היא כ־280 מיליון ליש"ט (כ-1.2 מיליארד שקל), כולל מרכיב הקרקע. תקופת ההקמה נאמדת בכ-44 חודשים ממועד תחילת העבודות.
פפושדו, מייסד פארק פלאזה, אומר כי "למרות הקורונה, אני מאמין בחברה וביכולותיה להמשיך בפיתוח עסקיה בלונדון, שתמשיך להיות מרכז כלכלי ותיירותי. נמשיך לקדם את הקמת המלונות החדשים בהתאם לתוכנית האסטרטגית שלנו".
הסכם המימון נחתם בשבוע שעבר עם בנק הפועלים, והוא המשך לפעילות משותפת רבת השנים בין הבנק לקבוצת פארק פלאזה, שהבנק כבר מימן את הקמת כמה ממלונותיה באירופה ובהם מלון פארק פלאזה וסטמיניסטר ברידג' שהוקם בעיצומו של המשבר הכלכלי של 2008. נודע כי ההלוואה החדשה, בליש"ט, תועמד לקבוצה על ידי הפועלים בריבית דומה לתנאים שסוכמו לפני משבר הקורונה. ההלוואה היא לתקופה של עד עשר שנים, והיא מובטחת בזכויות של פארק פלאזה בנכס.
מאחר שהקרקע נרכשה בהון עצמי, פארק פלאזה לא צריכה להשקיע עוד מזומנים בהיקף מהותי בפרויקט, מה שמקנה לה גמישות פיננסית. דירקטוריון החברה אישר התקשרות עם קבוצת Gear שתשמש כקבלן המבצע.
2 צפייה בגלריה
אלי פפושדו
אלי פפושדו
אלי פפושדו
(צילום: רפי דלויה)

50 בתי מלון

פארק פלאזה מפעילה כבר שבעה בתי מלון בלונדון. מלון פארק פלאזה וסטמיניסטר, הנחשב למלון הדגל של הקבוצה, הוא כנראה היחיד שממשיך לפעול בימים אלה, ו-500 מבין 1,019 חדריו בו מושכרים בימים אלה לממשלת בריטניה בעבור צוותים רפואיים שעובדים בבית חולים הסמוך, ב-140 פאונד ללילה לחדר.
פארק פלאזה מתכוונת להקים ולפתוח שלושה בתי מלון נוספים בלונדון, אחד בפארק רויאל, השני בסמוך למלון ווטרלו והשלישי בשכונת באטרסי. במקביל היא מתכוונת להקים בשנים הקרובות בניו יורק את מלון ארטהוטל האדסון יארדס.
מניות פארק פלאזה נסחרות בבורסה הראשית של לונדון ונכללות במדד FTSE250. נכון להיום, מניות החברה נסחרות לפי שווי של כ-2.7 מיליארד שקל. החברה מפעילה בתי מלון תחת המותגים פארק פלאזה, ארטהוטל וארנה. עיקר פעילותה מתבצעת בבריטניה, הולנד וקרואטיה.
הרשת חולשת כיום על כ-8,800 חדרים ועל כ-6,000 יחידות לינה בקמפינג. בסך הכל מחזיקה החברה ב-50 בתי מלון, אתרי נופש ואתרי לינה וקמפינג. אלי פפושדו מכהן כיו"ר החברה ובוריס איוושה הוא המנכ"ל.
פפושדו (82) מחזיק בפארק פלאזה באמצעות קבוצת ים סוף שאותה ייסד בשנות ה-70'. הקבוצה הקימה בעבר מלונות באילת ובטאבה, אך בשנות ה-80, עם החזרת סיני למצרים, העבירה הקבוצה את פעילותה המלונאית לחו"ל. ים סוף אף פעילה בתחום הנדל"ן למגורים בישראל, והקימה בין היתר את מגדל נווה צדק, פרויקט בלה לוגאנו ביהוד, ומקימה בימים אלה פרויקט מגורים ברחוב המתמיד ברמת גן במסגרת תוכנית פינוי־בינוי ראשונה בעיר שקיבלה היתר בנייה.