לאחר תשע שנים שבהן כיהן ח"כ משה גפני כיו"ר ועדת הכספים (מאז שנת 2009 עם הפסקה בת שנתיים), היום (רביעי) נכנס לנעליו הגדולות ח"כ אלכס קושניר, כלכלן שהגיע מהספסלים האחוריים של הכנסת היישר לראשות הוועדה בעלת הסמכויות הרבות ביותר בכנסת. ועדת הכספים הזמנית אישרה את המלצת הוועדה המסדרת, למנות את ח"כ קושניר ליו"ר הוועדה הזמנית.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
עם כניסתו לתפקיד אמר קושניר: "לאחר תקופה מתמשכת של טלטלות וזעזועים, מוטלת עלינו המשימה לספק יציבות כלכלית למשק ואופק לאזרחי המדינה. האתגר שעומד בפנינו כחברי הוועדה מתעצם לנוכח העובדה שכלכלת ישראל מתנהלת למעלה משנתיים ללא תקציב. קיים גירעון חסר תקדים של 11.7%, חוב אסטרונומי עם תשלומי ריבית של כ-40 מיליארד שקלים בשנה, זינוק במחירי מוצרי הבסיס ובמחירי הדיור.
4 צפייה בגלריה
יו"ר ועדת הכספים, אלכס קושניר
יו"ר ועדת הכספים, אלכס קושניר
יו"ר ועדת הכספים הנכנס, אלכס קושניר
(צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת)
"בנוסף, אנו עדים לחוסר שיווי משקל בשוק התעסוקה, בו עשרות אלפי משרות פנויות ממתינות לידיים עובדות מצד אחד ומצד שני מספר דומה של מובטלים ועובדים בחל"ת, אך הביקוש לא פוגש את ההיצע. בחינה מעמיקה של הנתונים מראה כלכלה קוטבית שבה צמיחת ענף ההייטק והייצוא של השירותים המתקדמים מחפה על הצלילה העמוקה של ענפים אחרים, בעיקר אלה עתירי העובדים בעלי השכר הנמוך.
עוד הוסיף יו"ר הוועדה החדש כי "אישור תקציב המדינה הוא המשימה הראשונה והחשובה ביותר העומדת בפנינו. אני מצפה מחברי הוועדה לעבודה כתף אל כתף, כדי שנוכל להחזיר את הוודאות הכלכלית שכה נדרשת למשק ולאזרחים. במהלך השבועות הקרובים אנחנו נשמע סקירות מצב מפי גורמי המקצוע, כדי להבין את גודל האתגר מולו אנו ניצבים ולהתכונן לדיוני התקציב. אעשה הכל כדי שהדיונים בוועדה יתקיימו בשיתוף, מקצועיות, שקיפות ויעילות.
"התקציב הדו-שנתי יאפשר התאוששות למשק, תוך צמצום הגרעון ויצירת מנועי צמיחה, כדי להגדיל את הכנסות המדינה, מבלי להטיל עול נוסף של מיסים על האזרחים. אנחנו נקבע סדר עדיפויות חדש וצודק, תוך התחשבות בצרכים של כלל אזרחי המדינה, אך בראש ובראשונה של אלה שעובדים, משלמים מיסים, משרתים בצה"ל או בשירות לאומי ועושים מילואים. העברת התקציב הוא אינטרס חוצה מפלגות, חוצה קואליציה ואופוזיציה".
4 צפייה בגלריה
משה גפני
משה גפני
יו"ר ועדת הכספים בשנים האחרונות, משה גפני
(צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת)
יו"ר הוועדה היוצא, ח"כ גפני, לא הסתיר את התרגשותו, ואמר כי "אני רוצה לברך אותך ח"כ אלכס קושניר, אבל אני חצוי לשניים - באופן ציבורי אני מקווה שלא תצליח ובאופן אישי אני מקווה שכן, והאישי גובר על הציבורי. אני יודע שאנחנו במשטר דמוקרטי, אני מקבל את העניין הזה שמתחלפים, אני רק מזהיר אתכם, אני הולך לחזור, לפי הפעמים הקודמות - אני חוזר.
"תודה לכולם על הברכות, אני חייב תודה ליועמ"ש הכנסת, בין יתר הדברים שעשינו כאן, עשינו את הטבות המס לישובים בפריפריה, וזו הייתה אחת הפעמים היחידות שכל חברי הוועדה עמדו על רגליהם ומחאו כפיים". לבסוף פנה שוב לח"כ קושניר ואמר לו: "בוועדה הזו אפשר לעשות את הדברים הכי טובים ואת הדברים הכי רעים. ועדת הכספים עוסקת בכל התחומים, ואני מאחל לך הצלחה".
4 צפייה בגלריה
ועדת הכספים
ועדת הכספים
ועדת הכספים
(צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת)
יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי: "אני רוצה לברך את אלכס בהצלחה רבה. תשע וחצי שנים ישבתי בכיסא הזה, שנה ושמונה חודשים כסגן שר האוצר. מהאיש הזה ח"כ גפני שניהל את הוועדה ביד רמה, למדתי להיות גם פרלמנטר וגם איש אופוזיציה, גם למדתי להצביע כפי שצריך להצביע לטובת הציבור. היו לנו ויכוחים ופיליבסטר, אבל תמיד ידענו שאחרי הוויכוחים אנחנו חברי כנסת, ואפשר ללמוד מח"כ גפני רבות, הוא צבר פה ניסיון רב. שיתפנו יחד פעולה לטובת הציבור".
ח"כ ינון אזולאי מש"ס, אמר: "הרב גפני תמיד התסכל על האוכלוסיות החלשות. אני מאחל ליו"ר הנכנס שזה באמת יהיה זמני, אבל שלא תצא תקלה תחת ידך. ראית איך שהוועדות מתנהלות ללא משוא פנים, וכמה שגפני היה נותן לכולם לדבר ולפעול. נכון שיהיה לך יותר קשה כאשר יש לך שר מעלייך, ועוד שר במשרד האוצר. אנחנו נשארים פה בוועדה להיאבק למען החלשים".
השר עודד פורר: "ח"כ גפני כיהן פה בהחלט מספר שנים רב ביותר, אולי לצערו הוא לימד פה הרבה מאוד תלמידים. אלכס אני רוצה לאחל לך שתדע לנהל את הישיבות בנוהל ובשקט כדי לבצע את הדברים, התפקיד של הוועדה לבצע ולהיטיב את העבודה הכלכלית. אני רוצה גם להודות לח"כ גפני שיצא לי ללמוד ממנו לא מעט, אני מקווה בשבילך אלכס שתדע את כל התרגילים של גפני, כדי שנוכל באמת להגשים את המדיניות הממשלתית".
4 צפייה בגלריה
(צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת)
ח"כ ניר ברקת: "כולנו הרגשנו פה שאנחנו קודם כל שייכים לוועדת הכספים ורק אח"כ למפלגות. בעת הזו שיש תחושה לא נעימה בכנסת, ככל שנצליח להעתיק את המודל הזה לשאר הכנסת, נעשו לכולנו ולעם ישראל מצווה. הרבה הצלחה לך אלכס בכניסה, אם תמשיך באותו קו, אני חושב שנשרת טוב את עם ישראל".
ח"כ קטי שטרית: "אני בטוחה שאלכס יעשה עבודה מקצועית וטובה. אני רוצה לבקש סליחה מח"כ גפני, שהצטיירת בתקשורת כמי שדואג רק לחרדים, עשית את זה בצורה כ"כ רחבה וטובה, ילדי ישראל, לא משנה מי הם, היו עבורך. מבחינתי הייתה יו"ר ועדת כספים המקצועי והטוב ביותר, ומי שעשה את הדברים ללא משוא פנים. אני מאחלת לך שתחזור במהרה".
ח"כ מירב בן ארי: "אני רוצה לומר לך תודה רבה, הייתי איתך פה חמש שנים ושני תקציבי מדינה. הגעתי בלי להכיר את המגזר החרדי, ושני אנשים שהיו לי להשראה זה אתה ומרגי, ואני רוצה לומר לך תודה בשם כל עם ישראל. בטוחה שתמשיך לעשות דברים נפלאים למען עם ישראל. מעולם לא ראיתי בך דמות מגזרית, אלא כמי שדואג לכל".
ח"כ אחמד טיבי: "אני חבר מזה שנים רבות בוועדת הכספים ואתה עמדת בראשה, ואתה בהחלטה עונה להגדרה של האיש הנכון בזמן הנכון, וגם משרת ציבור נאמן. לא בושה לייצג את המגזר ששלח אותך לכנסת, אבל מעבר לזה היית קשוב לכלל הרבדים בחברה, ואני רוצה להודות לך באופן אישי על ההקשבה והסיוע בכל פעם שפנינו אלייך בנושא רשויות ערביות, אזורי עדיפות, פריפריה, הנגב. אין נושא שהעלתי בפניך שלא סייעת בו מול משרד האוצר והממשלה. שמעתי נימה של הספד, אז אני מכיר את משה גפני ואני מציע לכם להירגע, הוא יחזור להיות יו"ר".