כ-900 אנשי שיווק ופרסום לקחו חלק בסקר המפרסמים הגדול של קהילת מנהלי שיווק מצייצים בשיתוף חברת הסקרים Segmanta , שהתקיים במהלך דצמבר הנוכחי, ובחן את מגמות הפרסום במהלך 2020, בהתמקדות על המציאות השונה השנה, בעקבות מגיפת הקורונה.

הדיגיטל ממשיך להוביל בפער

לפי הסקר, גם השנה, כמו בשנה שעברה, ממשיך הפרסום בדיגיטל לשמור על מקומו בפסגה. כ- 59% מאנשי השיווק שענו על הסקר, השקיעו בשנה החולפת את הנתח הגדול ביותר מתקציב הפרסום שלהם בדיגיטל. כ- 15.1% עשו זאת בטלוויזיה וכ-8.4% העידו שאת הנתח הגדול ביותר מתקציב הפרסום בשנה החולפת השקיעו בקידום תוכן ממומן, הנכלל גם הוא בקטגוריית פרסום בדיגיטל.
מבין סך כל הנשאלים, כ-81.5% פרסמו בשנת 2020 במדיות הדיגיטליות. כ- 36.9% השתמשו בקידום תוכן ממומן ו- 26% השקיעו את התקציב במשפיעני רשת. כמו כן, כ-22.8% מהנשאלים הפנו חלק מהתקציב לפרסום בקהילות. בנוסף, כ- 22.8% השתמשו בפרסום בטלוויזיה וכ- 15.6% השקיעו את תקציב הפרסום בפרינט. בסיכומו של דבר, כ 76.6% הפנו את תקציב הפרסום למדיות דיגיטליות. 54.6 אחוזים באתרי קבוצת ידיעות אחרונות (ynet, כלכליסט, one, vesty), כשאתר ynet בעצמו מוביל עם 33%, כאתר הישראלי המועדף ביותר בקרב המפרסמים.
2 צפייה בגלריה
superbrands
superbrands
דסק Ynet. המוביל בפרסום

לא מסתערים על דובאי

הסכם השלום עם דובאי שארע בספטמבר השנה, יצר על הנייר הזדמנויות עסקיות רבות לשיתוף פעולה. בתשובה לשאלה האם בכוונתם להתחיל עסקים עם דובאי או מדינות אחרות מהאמירויות, כ-55% השיבו תשובה שלילית ורק 17.4% העידו על כוונתם לעשות זאת. כ-27.4% ממנהלי השיווק השיבו שעוד לא יודעים.

שיווק תחת קורונה

משבר הקורונה שינה את כללי המשחק ואילץ את עולם השיווק לחשוב אחרת ולתמרן במציאות משברית דינמית ורוויה באתגרים. רוב המשיבים על הסקר השתמשו בקורונה ליצירת קמפיינים פרסומיים על מנת לצלוח את המשבר. לפי הסקר, 53.3% מאנשי השיווק יצרו קמפיינים חדשים בהתאם למשבר. על השאלה האם נעשו התאמות במודל העסקי של החברה בעקבות המשבר, הרוב המוחלט מהמשיבים אכן ביצעו התאמות. בנוסף, הנשאלים סבורים שבעקבות הקורונה תקציב הפרסום ב-2021 יגדל משמעותית בסוגי המדיות בדיגיטל.
2 צפייה בגלריה
משמאל לימין אמיר שניידר, טל ספיבק ולירון פורמן מנהלי קהילת מנהלי שיווק מצייצים
משמאל לימין אמיר שניידר, טל ספיבק ולירון פורמן מנהלי קהילת מנהלי שיווק מצייצים
משמאל לימין אמיר שניידר, טל ספיבק ולירון פורמן מנהלי קהילת מנהלי שיווק מצייצים
(צילום: גדעון מרקוביץ)

פרסום באתרים: ynet וגלובס בראש

גם השנה, ynet מוביל כאמור בבחירת המפרסמים. כ-33% מהנשאלים העידו שפרסמו באתר בשנה החולפת. אחריו, מאקו מבית קשת, עם 29.6% מהקולות, N12, מבית חברת החדשות, עם 19% מהקולות, ואתר וואלה עם 17.8% מקולות הנשאלים.
באשר ל-2021, מסתמן לפי הסקר ש-ynet יופיע פעם נוספת בראש הטבלה. כ-35.2% העידו שבכוונתם לפרסם באתר החדשות מבית ידיעות אחרונות, ובכלכליסט 17.1% מקולות הנשאלים. לפי התשובה לשאלה "באיזו מדיה תשקיעו את תקציב הפרסום הגדול יותר ב2021?", נראה שהעדפת המפרסמים תעמיק עוד יותר בפרסום בקבוצת ידיעות אחרונות עם 60.9%.
טל ספיבק, שותף מנהל בקהילת השיווק מנהלי שיווק מצייצים, "מגיפת הקורונה יצרה מציאות עולמית שונה, שגררה גם דפוסי צריכה עדכניים לחלוטין. לפי הסקר, גם בשנה הבאה נראה התחזקות של מדיות דיגיטליות".
קהילת "מנהלי שיווק מצייצים" היא פורום מקצועי לעוסקים בענף השיווק והפרסום, שייסדו אנשי השיווק והדיגיטל אמיר שניידר, טל ספיבק ולירן פורמן, ושותפים כיום כ-11,000 מנהלי שיווק ופרסום מהחברות הגדולות במשק.