תזכורת: ליצמן דורש לבטל מס רכישה בפריפריה. צפו בדיון באולפן ynet
(צילום: אורי דוידוביץ)

סאגת הפיצוי על דירה שנמסרה באיחור בימי קורונה: שר הבינוי, יעקב ליצמן, ממליץ לקדם הוראת שעה זמנית שתאפשר לחברות הבנייה לדחות ב-40 יום ללא פיצוי מועד מסירה של דירה, אם מועד המסירה המקורי בחוזה שעליו חתומים החברה ולקוחותיה חל בתקופה שבה הוטל סגר - 15.3.2020 עד 1.4.2020. עמדתו נחשפה לראשונה בכלכליסט.
ליצמן פרסם שוב את עמדתו בעקבות המלצות שפרסם אתמול צוות במשרד המשפטים, שבראשו ארז קמיניץ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. הודעתו של ליצמן חשובה משום שמשרד הבינוי הוא הגוף שמפקח על חוק מכר הדירות, ומתוקף זאת הגוף שיוביל את תיקוני החקיקה בתחום.
1 צפייה בגלריה
עובדי בניין
עובדי בניין
בניית דירות
(צילום: שאול גולן)
כיום חוק המכר דירות מאפשר עיכוב של 60 יום ללא פיצוי, ולאחר מכן פיצוי בגובה 150% רטרואקטיבית, החל מהיום ה-61. המתווה שהמליץ עליו צוות קמיניץ היה דחייה של 60 יום במועד המסירה, אך בתקופת זו חברות הבנייה אמורות היו לשלם ללקוחותיהם 50% משכר הדירה, לא רטרואקטיבית, אלא רק לתקופה הנוספת.
ליצמן מבקש להוסיף 40 יום בגלל הקורונה - כך שבסך הכל דיירים לא יקבלו פיצוי אם העיכוב היה עד 100 יום. על פי מודל זה, אם יהיה עיכוב של 101 ימים ומעלה חברת הבנייה תצטרך לשלם פיצוי בשיעור 150% משכר דירה, כאשר את מספר הימים שבהם זכאים הדיירים לפיצוי מתחילים לספור מיום העיכוב ה-61. הוראת השעה תאפשר גם דחייה של תשלומים בהתאם למספר ימי העיכוב במסירת הדירה. עבור רוכשי הדירות אין הבדל כלכלי משמעותי בין שתי העמדות.