צפו: משדר מיוחד לאור משבר הקורונה עם עצמאים ובעלי ברים ומסעדות
מנסים לצאת מהמשבר: ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ד') הקצאת ערבות מדינה בהיקף של 2.4 מיליארד שקל, שתאפשר לבנקים להעמיד הלוואות בגובה של ארבעה מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים. זאת במסגרת מסלול סיוע מוגבר לעסקים בסיכון, שעד כה לא קיבלו הלוואות מהבנקים במסגרת קרן ההלוואות הרגילה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
גובה הערבות הכוללת בקרן החדשה עומד על 60%, בעוד שהערבות הכוללת לקרן ההלוואות לעסקים בערבות המדינה עומדת על 15% (כאשר הערבות עבור כל הלוואה עומדת על 85%).
1 צפייה בגלריה
ועדת הכספים בדיון על מתווה הפיצוי למעסיקים
ועדת הכספים בדיון על מתווה הפיצוי למעסיקים
ועדת הכספים בדיון על מתווה הפיצוי למעסיקים
(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
עוד אישרה ועדת הכספים העמדת 600 מיליון שקל ערבות לטובת הגדלת הקרן להלוואות בערבות מדינה בהיקף של ארבעה מיליארד שקל - מ-14 מיליארד ל-18 מיליארד שקל. הבוקר חשף כלכליסט כי הבנקים כבר סיימו את המכסות שלהם לאור העיכובים של מספר שבועות באישור הגדלת הקרן, ונדרשו לעכב את אישורי ההלוואות עד לאישור הוועדה.
על פי הנתונים שהגיש משרד האוצר לוועדת הכספים לקראת הדיון, בישראל קיימים כ-600 אלף עסקים, מתוכם פנו לקרן בבקשה לקבלת הלוואה כ-66 אלף עסקים - המהווים כ-11% מאוכלוסיית העסקים בישראל. נכון ל-14 ביוני, נידונו כ-50 אלף בקשות לקבלת הלוואה (כ-76%) ואושרו כ-36 אלף בקשות בסכום של כ-13.5 מיליארד שקל. כך ששיעור האישורים עומד על כ-72% מכמות הבקשות שנידונו.
עוד הציג האוצר לדרישת הוועדה פילוח לפי אחוזי האישור לענפים השונים שביקשו הלוואות. כך למשל, 83% מהבקשות של בתי מלון אושרו ו-78% מהבקשות של חנויות קמעוניות. 74% מהבקשות של בתי קפה, אך רק 62% מהבקשות של משפחתונים ופעוטונים.
עוד עולה מהנתונים כי כמות האישורים לבקשות בממוצע ביישובים יהודים עמדה על 72%, בעוד שביישובים לא יהודים עמדה על 60%. בקרב שבטים בדואים עמדה על 50% בלבד (כאשר הממוצע עמד על 70%). יצוין כי בית עסק יכול לבקש הלוואה כזו מכל בנק, זאת בשונה מהמצב בשגרה בו רק חלק מהבנקים זוכים במכרז. ההנחה של האוצר היא שכל עסק יעדיף לפנות לבנק שלו, ולכן האפשרות נפתחה לכולם.

"העסקים לא מאמינים בנתיב הזה"

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, אמר בדיון כי "ביקשנו לקבל נתונים על מנת לוודא שהפילוח פועל בכיוון הנכון ומיד לאחר שקיבלנו אותם שמתי זאת על סדר היום, אני מבקש את הפילוחים הנוספים שביקשו חברי הוועדה, לעניין מי אלה שלא קיבלו. יש שורה של צעדים שבידינו וברצוננו לקדם, וליזום גם פעולות שלנו כוועדה. יש מערכת שלמה שהממשלה מפעילה, לצד כך יש הרבה השגות על מה שקורה, נעקוב אחר הנעשה ונראה אם זה משיג את מטרתו".
ח"כ עודד פורר הוסיף כי "אתמוך כי צריך להתקדם, אבל הנתונים שהגישו הם למי אישרו, אותי הרבה יותר מעניין את מי דחו. ככה נוכל לפלח מי הנפגעים. והנתון המטריד הוא שרק 11% מהעסקים רק פנו לבקשת הלוואה, העסקים פשוט לא מאמינים בנתיב הזה".
ח"כ ניר ברקת ציין: "חשוב לנו יותר לדעת מי לא קיבל? לא מענק ולא הלוואה, כי הוא בסיכון גדול בבנקים. אני מברך על המגמה של 60% בערבות מדינה, אבל אנחנו צריכים לוודא שאלא שלא קיבלו, יקבלו במסגרת הזו. לכן אנחנו צריכים את הנתונים - מי לא קיבלו".