רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודיעה היום כי היא מבטלת את ההתמחרות בין יזמים שמציעים הצעות קרובות במחיר על הקרקע כדי לזכות במכרזים שמשווקים על ידי רמ"י במסגרת תוכנית דיור במחיר מופחת. זאת במטרה למנוע את עליית מחירי הדיור.
מדובר בהליך של "תחרות" שנוצר בין יזמים שהציעו את אותו המחיר המינימלי עבור מ"ר לדירה. אם שניים או שלושה יזמים הציעו את אותו הסכום המינימלי, על מנת לשפר את הסיכויים שלהם לזכות במכרז, הם יכולים להוסיף תוספת תשלום למחיר הקרקע – וכאן הזוכה הוא דווקא זה שהציע את הסכום הגבוה ביותר.
1 צפייה בגלריה
עו"ד ינקי קוינט מנהל רשות מקרקעי ישראל
עו"ד ינקי קוינט מנהל רשות מקרקעי ישראל
עו"ד ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל
(צילום: רשות מקרקעי ישראל)
לפי מכרזי רמ"י, בשלב הראשון נבחר מי שהציע את המחיר הנמוך ביותר לרוכשי הדירות למ"ר. בשלב השני, מבין מי שהציעו את המחיר הנמוך ביותר למ"ר שהוא המינימום, תיבחר ההצעה של המציע שהציע את התוספת הגבוהה ביותר על מחיר הקרקע. כלומר, מי שזוכה במכרז הוא זה שהציע מצד אחד את המחיר הנמוך ביותר למ"ר לדירה, ומצד שני את המחיר הגבוה ביותר עבור התוספת על הקרקע.
אולם לטענת רמ"י, הבינו שם שאמנם במסגרת תוכנית מחיר מופחת הזכאים יקבלו דירות בהנחה; אולם ההצעות הגבוהות על מחיר הקרקע יתגלגלו בסופו של דבר אל רוכשי הדירות בשוק החופשי, שמהוות קרוב למחצית מהפרויקטים הללו. על מנת שלא ללבות את המחירים שמאמירים גם כך, החליטו לבטל את אותה תחרות.
ברמ"י ציינו כי במכרזים שכבר הושלמו בערים כמו באר יעקב ורמת גן יזמים הוסיפו עשרות מיליוני שקלים למחירי הקרקע כדי לזכות, מצב שעלול להוביל גם קבלנים שלא משתתפים במכרזים אלה להעלות את מחירי הדיור בפרויקטים חדשים שהם בונים.
תוכנית דיור במחיר מופחת, שאושרה לפני כחצי שנה, היא התוכנית הממשלתית של שר הבינוי והשיכון הנוכחי, יעקב ליצמן, אשר החליפה את תוכנית מחיר למשתכן שקידם שר האוצר לשעבר, משה כחלון. התוכנית מחלקת את הארץ לשלושה אזורים - יוקרה, ביקוש ופריפריה - כאשר באזורי הפריפריה ובאזורי הביקוש מוצע דיור במחיר מופחת לזכאים חסרי דירה בשיטה של הגרלות, ואילו באזורי יוקרה משווקים מכרזים לקבלנים בשוק החופשי בשיטת כוחות השוק - כל המרבה במחיר.
ניר מסיקה, סמנכ"ל מטה הדיור הלאומי לשעבר, התייחס בשיחה עם ynet להחלטה ואמר כי "טוב עשתה רמ"י שהחליטה לבטל את תהליך ההתמחרות על הקרקע. מה שענף הנדל"ן צריך כיום זו הגדלה משמעותית של היקף שיווקי הקרקעות ולא התמקדות בהליכים ביורוקרטים שרק מעכבים, וחמור מכך מובילים לעליות מחירים. כולי תקווה שהצעד הבא בכיוון זה יהיה במועצת מקרקעי ישראל, והוא ביטול שיווק הקרקע בשיטת כל המרבה במחיר במרכז הארץ".