איך תשפיע הקורונה על מחירי הדיור? צפו בריאיון עם אוהד דנוס באולפן ynet
(שמוליק דודפור)

משרד הבינוי והשיכון יפיץ מחר (ד') בבוקר סקר ל-1,500 זוכים שהליך בחירת דירתם הוקפא. כך נודע ל"כלכליסט". זאת במטרה ללמוד את העדפות הזוכים ולבחון את האפשרות להליך בחירת דירות פרטני.
הסקר יופץ באמצעות הודעת סמס ודואר אלקטרוני והמשיבים יוכלו לענות עליו עד מוצאי שבת בשעה 22:00. לפי ניתוח הנתונים יוכרע אם לצאת בהליך בחירת דירות פרטני או לא בפרויקטים שהגיעו לשלב בחירת הדירות ורכישתן.
1 צפייה בגלריה
פרויקט מחיר למשתכן של חברת שבירו ביבנה. התוכניות לא תאמו את היתר הבנייה
פרויקט מחיר למשתכן של חברת שבירו ביבנה. התוכניות לא תאמו את היתר הבנייה
פרויקט מחיר למשתכן
(צילום: עמית שעל)
בעקבות משבר הקורונה ולאור הנחיות משרד הבריאות הופסקו כנסי בחירת הדירות במחיר למשתכן וחתימת חוזי המכר. בעקבות כך, בימים אלה נבחנות אפשרויות מקוונות לקיים הליך לבחירת דירות, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות, שיהיו בתוקף במועד בחירת הדירה.
במשרד הבינוי מסבירים כי הסקר המקוון נועד ללמוד על העדפות הזוכים בסוגיית בחירת דירות באמצעים מקוונים. זאת במטרה לתת מענה לזוכים ולקבלנים בתכנית מחיר למשתכן, שכנסי בחירת הדירות ותהליך שיוך הדירות שלהם נדחו. "חשוב לציין שהקפאת הליך שיוך הדירות עלול לעכב את המשך התהליך", נמסר.
הזוכים אליהם ישלח הסקר הם מפרויקטים בערים קרית גת, מצפה רמון, מודיעין, יבנה, ראשל"צ, בית שמש,בעכו, קרית טבעון ופרדס חנה-כרכור.
בסקר נשאלים הזוכים אם הם מעדיפים בכלל לבחור כעת דירה, ובמידה והם מעוניינים בבחירתה - אם ירצו להגיע פרטנית לבחור את הדירות או בצורה דיגיטלית לפי סדר הזוכים. כל אחד יסמן איך הוא מעוניין לבצע את הליך השיוך. אך במשרד הבינוי מדגישים כי הזוכה יוכל לבחור גם שלא לבחור דירה כרגע מבלי לאבד את זכייתו (וישמר מקומו בבחירת הדירה לפי סדר הזכייה).
שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, אמרה: "אנחנו ממשיכים לעשות את מירב המאמצים להגן על זוכי המחיר למשתכן, נוכח המציאות שנוצרה, בניסיון למנוע עיכוב בפרויקטים השונים. כדי לאפשר את הליך בחירת הדירות ושיוך הדירות לזוכים, שהוקפא בעקבות הנחיות משרד הבריאות, יצאנו בהליך מהיר של סקר אינטרנטי, שעל בסיס תוצאותיו נגבש בימים הקרובים מדיניות מסודרת לתקופה הקרובה. אנו ממשיכים לפעול כל העת כדי לאפשר המשך תפקוד שותף של ענף הבניה בכלל, ותוכנית מחיר למשתכן בפרט, לטובת רוכשי הדירות והקבלנים מבלי שזכויות הרוכשים ייפגעו".
אלעזר במברגר, מנכל משרד הבינוי והשיכון: " קידום עסקאות מכר דירה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן חיוני כעת לשוק הנדל'ן, לחברות הבנייה למגורים, וייטיב כמובן עם רוכשי הדירות שיזכו לדירה במחיר מוזל".