המשבר הכלכלי: שר הרווחה, איציק שמולי, פנה לאחרונה לשר האוצר, ישראל כץ, כדי למנוע העברת התקציב למענקי ביטחון תזונתי בגובה 700 מיליון שקל לרשויות המקומיות, כדי שיחולקו דרך המנגנון של הנחות הארנונה, ובדרישה כי הכסף יעבור דרך המיזם הלאומי לביטחון תזונתי. הממשלה אישרה אתמול את התקציב אך טרם הוחלט איך יחולק.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בכנסת כבר אושרה ההקצאה לפני חודש, אולם מאז היא מתעכבת בשל התעקשותו של שר הפנים, אריה דרעי, כי הכסף יעבור לפי הקריטריונים של זכאות להנחה בארנונה, דרך הרשויות המקומיות, מה שבפועל ייצור העדפה ברורה למשפחות עניות מרובות ילדים על כאלה עם מעט ילדים. מנגד, במיזם הביטחון התזונתי של משרד הרווחה, 11 אלף משפחות מקבלות ממחלקות הרווחה ברשויות המקומיות כרטיסים לרכישת מזון בשווי 500 שקל לחודש, לפי צרכים ויכולות.
1 צפייה בגלריה
איציק שמולי
איציק שמולי
שר העבודה והרווחה, איציק שמולי
(צילום: אבי מועלם)
בפנייה שעשה דרעי לראש הממשלה ולשר האוצר בנושא בחודש שעבר, הוא לא הסתיר כי הכוונה היא לסייע למשפחות אברכים שנפגעו מהירידה בתרומות.
במכתבו של שמולי לכץ נכתב כי "על פי הערכת המועצה לביטחון תזונתי, ל-130 אלף המשפחות בישראל שהיו נתונות במצב של חוסר ביטחון תזונתי חמור, התווספו במהלך המשבר 20 אלף משפחות".
הוא הוסיף כי בדיקה שערך המיזם העלתה כי "כ-60% מהמשפחות המשתתפות בו אינן מקבלות הנחה בארנונה למרות מצבן הקשה, זאת בשל אחוז נמוך של מיצוי זכויות. משפחות אלה ודומותיהן לא יקבלו דבר במסגרת הקצאת הכספים החדשה עליה החליטה הממשלה". שמולי דורש למעשה כי 250 מיליון שקל מתוך ה-700 יחולקו לפי הקריטריונים של משרד הרווחה.
מכץ לא נמסרה תגובה. משרד הפנים מסר כי "על מנת לחלק את תלושי המזון באופן יעיל וללא בירוקרטיה מיותרת, הוחלט בין שר הפנים לצד האוצר לחלק את התקציב בהתאם לקריטריונים קיימים. משכך, בכוונת משרד הפנים להקצות את התקציב למקבלי הנחות משמעותיות בארנונה על פי מבחני ההכנסה הקבועים בחוק. אנו נחושים להקצות במהרה את תלושי המזון למשפחות המוחלשות".