"תוכנית תרמיתית": סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, הרשיע היום (ה') את אנשי שוק ההון גיא בן דוד וערן גרינפלד וכן את שותפות RGR שבבעלות בן דוד, בעבירות של השפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך ושל הנעה בתרמית.
כתב האישום בפרשה מתייחס למעשים שבוצעו בשנים 2012-2011. תחת ניהולו של בן דוד, איש שוק הון ותיק ומנוסה, נהגו הסוחרים ב-RGR לקנות מניות שהיו צפויות להיכנס למדדי הבורסה, ולמכור בחסר מניות שהעריכו שייצאו מן המדדים, דבר שצפוי היה להביא לירידה בשעריהם.
גיא בן דודגיא בן דוד
גיא בן דוד
(צילום: אוראל כהן)
לפי הכרעת הדין, כדי להשיא את רווחי RGR, פעלו בן דוד וגרינפלד כדי להשפיע באופן מלאכותי על שערי ניירות הערך בהתאם לתוכנית תרמיתית שגיבשו. בתוך כך, הזרימו השניים בצוותא עם סוחרים נוספים, אלפי הוראות וביצוע מאות עסקאות תרמיתיות, לרבות עסקאות עצמיות.
מרבית עסקאות התרמית בוצעו לקראת סוף המסחר, וזאת במטרה להגדיל את השפעתן ולשלוט בשער היומי שייקבע. פעילות זו, שהגיעה להיקפים של עשרות מיליוני שקלים, נעשתה לאורך תקופה ממושכת, במניות שונות, בשיטות מגוונות ובאופן כמעט יומיומי. מעשי הנאשמים, שהניבו ל-RGR רווח ניכר, חשפו את הציבור לנתוני מסחר כוזבים ויצרו מצגי שווא של פעילות תקינה בניירות ערך, תוך ניצול שיטת המסחר לרעה.
התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך. התיק בפרקליטות נוהל על ידי עוה"ד יוני לבני.