המדרגות הם אחד האלמנטים המסוכנים ביותר בבתים פרטיים ובדירות דופלקס, גם אם הן בנויות בהתאם לתקנים שנקבעו. לכן, אם אתם לא עומדים בתקנות שנקבעו, אתם רק מגדילים את הסיכון הגבוה ממילא.
בכתבה הקודמת התייחסנו למספר המדרגות ולצורה שלהן. בכתבה זו נרחיב על המידות הבטוחות, מדוע כדאי להחמיר אף יותר מהתקן וכיצד ניתן לנצל את החלל שמתחת למדרגות לאחסון.
העדיפו את התקן המחמיר יותר: על הפציעה תשלמו כל החייםהעדיפו את התקן המחמיר יותר: על הפציעה תשלמו כל החיים
העדיפו את התקן המחמיר יותר: על הפציעה תשלמו כל החיים
(צילום: shutterstock)

לא המקום לחסוך במטארז': מהו רוחב המדרגות המומלץ?

אמנם על פי תקנות התכנון והבנייה, ניתן להסתפק ברוחב מדרגות של 80 ס"מ, אך זה לא אומר שזה פתרון נוח.
שימו לב, שמאחז היד מקטין את רוחב המדרגות בכ-7 ס"מ, והמעקה (מעץ, זכוכית או מתכת), הממוקם על פני המדרגות עצמן לעתים, יכול להפחית בעוד כמה ס"מ את הרוחב הכולל של המדרגות.
"אם מדובר במדרגות המובילות לקומה העליונה, אשר משמשת לחדרי השינה, תרצו שיהיה לכם נוח ומרווח לעלות ולרדת", מסביר אלי הראל, מהנדס ויועץ לבנייה פרטית. "זאת, בייחוד כששניים משתמשים בהם במקביל (אחד יורד ושני עולה)".
לדבריו, "המדרגות, מהוות ציר מרכזי בין שתי הקומות, ולכן הרוחב המומלץ הוא של 1.10 מטר לפחות. אומנם, מבחינת המטרז' של הבית אתם משקיעים כ־1 מ"ר נוסף במדרגות, אבל זה בהחלט מוצדק ושווה את הנוחות המתקבלת. אותו מטר רבוע, בחישוב כולל של בית פרטי הוא זניח. לכן, דווקא באזור זה, אין לחסוך לגביו".
מדרגות מעוצבות, אך כאלה שהן פצצה מתקתקת בביתמדרגות מעוצבות, אך כאלה שהן פצצה מתקתקת בבית
מדרגות מעוצבות, אך כאלה שהן פצצה מתקתקת בבית
(צילום: shutterstock)


אתם לא לוליינים: אם אין מגבלת מקום, ותרו על המדרגות הלולייניותאתם לא לוליינים: אם אין מגבלת מקום, ותרו על המדרגות הלולייניות
אתם לא לוליינים: אם אין מגבלת מקום, ותרו על המדרגות הלולייניות
(צילום: shutterstock)

מה צריך להיות גובה מדרגה

לפני שנתחיל, נגדיר כמה מושגים הקשורים למדרגות: רום, שלח ומהלך מדרגות. גובה המדרגה נקרא רום המדרגה, ועומק המדרגה, כלומר השטח שעליו אנו דורכים, נקרא שלח. קבוצה של מדרגות תיקרא מהלך מדרגות (גרם מדרגות).
לפי התקנות, מה צריך להיות גובה רום המדרגה ומה צריך להיות עומק השלח?
הראל: "בתקנות התכנון והבנייה, נקבע שרום המדרגה יהיה 10 ס"מ לפחות, ולא יעלה על 17.5 ס"מ. שלח המדרגה יהיה 26 ס"מ לפחות. במהלך מדרגות אחד, לכל אורכו, יהיה גודל אחיד לרום המדרגה וגודל אחיד לשלחה, והיחס ביניהם יהיה לפי הנוסחה: 2 רומים ועוד שלח יהיו שווים ל-61 עד 63 ס"מ.
"התקנות קבעו נוסחה זו לצורך חישוב הרום והשלח, בהגבלה של מידות מזעריות לשלח ומידות מרביות לרום. למשל, אם הרום הוא 17.5 ס"מ, נקבל שלח בעומק 26 ס"מ לפחות. אם הרום הוא 10 ס"מ, נקבל שלח בעומק 41 ס"מ לפחות".
רגע של חוסר תשומת לב, ואתם למטהרגע של חוסר תשומת לב, ואתם למטה
רגע של חוסר תשומת לב, ואתם למטה
(צילום: shutterstock)

מדרגות "מאווררות": יפה, אך מאוד מסוכן לילדים

מדרגות עם רום פתוח, הן מדרגות 'צפות' שמעניקות תחושה שהחדר מאוורר ומרווח יותר.
כלומר, אם מדרגה רגילה מורכבת משלח (החלק שעליו אנו דורכים) ומרום (החלק האנכי של המדרגה), הרי שבמדרגות עם רום פתוח, למדרגות לא יהיה חלק אנכי.
במקום זה, יהיה חלל פתוח, שדרגו ניתן יהיה לראות את כל מה שקורה מתחת למדרגות.
זהו פתרון מעוצב במיוחד, המועדף על מעצבים ואדריכלים, אך כשזה מגיע לבטיחות, חשוב שתדעו שאתם מסתכנים.
"אמנם תקנות התכנון והבנייה לא מגבילות בעלי נכסים פרטיים, ואינן אוסרות עם רומים פתוחים במדרגות בבתים פרטיים, אך זה לא אומר שזה מומלץ", מדגיש הראל. "אם מתגוררים בבית ילדים קטנים, זה מאוד מסוכן, שכן הם יכולים להכניס את הראש בין המדרגות וליפול למטה.
"לא סתם, התקן אוסר זאת במבנים ציבוריים, שכן שם התקן מחמיר ומחייב רמת בטיחות גבוהה יותר. ואולם, מדוע לא להחמיר בבית שבו אנו שוהים שעות ארוכות ביממה? כדאי ללמוד מהתקן שמתייחס למיטות לתינוקות".
לפחות מעקה זכוכית: אל תשאירו את הבטיחות שלהם ליד המקרהלפחות מעקה זכוכית: אל תשאירו את הבטיחות שלהם ליד המקרה
לפחות מעקה זכוכית: אל תשאירו את הבטיחות שלהם ליד המקרה
(צילום: shutterstock)
אם התקן למיטות לתינוקות מחייב שהסורגים של המיטה יהיו במרווח של 4.5-6.5 ס"מ, כדי למנוע מצב שהתינוק יוציא את כל הגוף מהמיטה, וראשו יישאר תפוס בתוכה, מבלי שתהיה לו אפשרות להשתחרר, קל וחומר לגבי מדרגות. שם גם נוסף אלמנט הגובה המסוכן.
הראל: "לא חסרים מקרים שגרמו לנכויות קשות לילדים, ואשר הן שהולידו את התקנים המחמירים. אם במיטות זה עלול לקרות, כך עלול לקרות גם בין שתי מדרגות שאין בהן רום. אם גובה המדרגה הוא כ־15 ס"מ ועובי העץ הוא 3 ס"מ או מעט יותר, נותר לנו מרווח של כ־12 ס"מ או מעט פחות, שדרכו תינוק יכול להכניס את ראשו, לעבור בין המדרגות וליפול".
כמה תעלה התקנת סורגים ומעקות בטיחות? למחירון המלא לחצו כאן

כך תנצלו את החלל שמתחת למדרגות בצורה מקסימלית

אם אתם מתכננים מדרגות בבית שלכם, מתחת למהלך המדרגות שבקומה התחתונה ביותר בבית ייווצר חלל בצורת מנסרה משולשת, שהולך וקטן ככל שנכנסים פנימה.
"חבל לסגור את החלל הזה ולא להשתמש בו, משום שאפשר לנצל אותו לאחסון", ממליץ הראל. "החלל הזה גדול יותר אם מהלך המדרגות מחולק לשניים באמצעות משטח ביניים. החלק העליון של מהלך המדרגות יאפשר לכם להיכנס ולעמוד בתוך החלל שמתחת למדרגות, ותוכלו בקלות להכניס לתוכו אופניים גדולים, למשל".
עוד כתבות בנושא:
הקפידו על דרגת חספוס בהתאם לתקנותהקפידו על דרגת חספוס בהתאם לתקנות
הקפידו על דרגת חספוס בהתאם לתקנות
(צילום: shutterstock)
מה חשוב לדרוש כבר בשלב התכניות?
הראל: "ראשית, חשוב לרצף ולטייח את השטח הזה, כמו את יתר הבית. שנית, מומלץ להוסיף דלת פנים למחסן, שתיפתח לכיוון חוץ. שלישית, מומלץ מאוד להתקין תאורה בתוך חלל זה, אחרת הוא יהפוך להרבה פחות שמיש".
לדבריו, "הכנת תשתית לתאורה מראש, תמנע הוצאות גבוהות בהמשך, ותאפשר להתמצא במחסן הזה, גם באזורים המרוחקים יותר שלו.
כדאי שגוף תאורה אחד יוצב כבר בכניסה למחסן, וגוף תאורה נוסף יוצב רחוק ככל האפשר בתוך החלל כדי שיאיר לכם את הפינות התחתונות שהגישה אליהן קשה יותר.
גופי התאורה יהיו שטוחים או שקועים בתוך יציקת המדרגות כך שלא יפריעו ולא יתפסו נפח בחלל האחסון. כך תוכלו להרוויח בקלות כ־2 מ"ר של אחסון".
ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"
פרסום ראשוני: 08:18 , 22.08.20