74% מהישראלים הם בעלים של דירה, אבל 68% מהישראלים בני 20 ומעלה גרים בדירה שבבעלותם או בבעלות אחד מבני משפחתם ויתר בעלי הדירות גרים בשכירות. כך עולה מלקט נתונים מתוך הסקר החברתי לשנת 2019 שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ופרסמה היום (ד').
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הסקר החברתי נערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי שנה מאז 2002, והוא מספק מידע על תנאי החיים של אוכלוסיית ישראל ועל רווחתה בנושאים מגוונים כגון דיור, רכב, בריאות, השכלה.
1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
מנתוני הדיור עולה כי 48% מבני 20 ומעלה רכשו דירה אי פעם בארץ, כ-2.7 מיליון איש. כלומר רבים מתגוררים בדירה בבעלותם שהועברה אליהם בירושה או מתנה. ברוב המקרים הישראלים קונים דירה מיד שנייה, מהסקר עולה כי 58% קנו את הדירה מאדם פרטי, ורק 32% קנו מחברת בניה.
לא מפתיע לגלות כי מרבית הדירות נרכשו באמצעות משכנתא. על פי הסקר עולה כי ב-77% מהמקרים משכנתא משמשת למימון הרכישה, 61% משתמשים גם בחסכונות, 38% נעזרים בבני משפחה, 30% מדווחים כי ממנו את הרכישה באמצעות מכירה של נכס אחרת.

שכירות לטווח רחוק כתחליף לדירה משלך?

מהסקר עולה כי 80% מהנשאלים מעדיפים דירה בבעלותם. שאלה נוספת בסקר מספקת רמז לסיבה לכך. הנסקרים התבקשו לענות על השאלה מה יגרום להם להעדיף שכירות על פני בעלות: 11% אמרו כי חוזה לתקופה של 5 שנים יגרום להם לשנות עמדה; 16% - דמי שכירות זולים ב-20% ממחיר השוק; 6.1% יעדיפו דירה מתוחזקת על ידי חברת ניהול; 77% - לא יעדיפו שכירות גם בתנאים לעיל, פשוט מעדיפים דירה בבעלותם.
38% מהישראלים מעדיפים לגור בישוב קהילתי, 34% מעדיפים לגור בעיר גדולה, היתר ציינו כי הם מעדיפים לגור בישוב עירוני קטן. החיבה של הישראלים לסביבה כפרית מתבטאת גם בהעדפתם לגור בבית בודד, 44% מהנסקרים ציינו זאת. דירת גן ודירה בבניין דירות קיבלו בשיעור דומה של הצבעות - 19% ו-17%, בהתאמה.
הסקר בחן עד כמה ישראלים מעדיפים לגור בעיר מגוריהם הנוכחית, לא מפתיע לגלות כי 76% ציינו כי היו רוצים לגור בתל אביב אם לא הייתה להם מגבלה כספית, לעומת זאת את המקום האחרון קטפה פתח תקווה שבה רק 35% ציינו שהיו גרים בה אם לא הייתה להם מגבלה כספית.