הבורסה נעלה במגמה חיובית את יום המסחר הראשון של השבוע, השבוע מתקיים בבורסה מסחר מקוצר לכבוד חול המועד. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 125 עלה ב-1%, ת"א בנקים קפץ ב-1.9% בהובלת מזרחי טפחות שהוסיף 2.7%.
אנלייבקס ריכזה את המחזור הגבוה בבורסה והמריאה ב-56.6% בהמשך לזינוק של 90% ביום חמישי ברקע ניסוי ראשוני מוצלח בתרופה לקורונה. הדסית ביו, בעלת המניות העיקרית באנלייבקס, זינקה ב-51.2% במחזור גבוה. דלק קידוחים זינקה ב-6.9%, רציו קפצה ב-5.9% ותמר פטרוליום התחזקה ב-6.4% אחרי שנובל אנרג'י אישרה את המיזוג עם שברון, שיהפוך את שברון לשותפה במאגרי הגז המקומיים.
הבורסה בת"אהבורסה בת"א
הבורסה בת"א
(צילום: Gettyimages)
הנשיא טראמפ פרסם הלילה בציוץ טוויטר סרטון הרגעה לאחר שנדבק בקורונה, שבו אמר בין היתר: "אני אחזור, אני חושב שאחזור בקרוב... אנחנו מתכוונים לנצח את הקורונה הזו, או איך שאתם רוצים לקרוא לזה, ואנחנו ננצח אותה כהוגן". הרופאים של הנשיא אישרו כי מצבו טוב אך עדיין נדרש מעקב ב-28 השעות הבאות.
ג'וליאן עימנואל (Julian Emanuel), ראש מחלקת ני"ע ב-BTIG, אמר בעניין זה כי "השוק יעקוב בשבוע הקרוב אחרי עדכונים מהצוות הרפואי של הבית הלבן, והמשקיעים יבחנו כיצד הנשיא מתקשר עם הציבור - האם נראה אותו באופן אישי בשבוע הבא באיזשהו סוג של פורום; מה תהיה כמות ציוצים שלו. זה יהיה האמצעי לבחון עד כמה חמור המקרה", כך אמר ג'וליאן עימנואל (Julian Emanuel), ראש מחלקת ני"ע ב-BTIG.
ואלה פערי הארביטראז' שאיתן חזרו הדואליות הבכירות של הבורסה: חיובי - אורמת טכנ' 3.6%, לייבפרסון 2.3%, אופקו 1%; שלילי - טבע 2.8%-, פריגו 1.6%-, איי.סי.אל 2.4%-, נייס 0.2%-, אלביט מערכות 0.8%-, טאואר 1.3%-, סאפיינס 0.4%-.
עוד במעקב, על רקע מצבו האמור של הנשיא, מניות החברות המפתחות טיפול לקורונה ושנמצאות בשלב ניסויים ראשוני, בהן קמהדע ואנלייבקס. מניית אנלייבקס הדואלית נסקה ביום חמישי ב-90% לאחר תוצאות חיוביות מטיפול ב-5 חולים בבית החולים הדסה והיא חוזרת לבורסה בת"א עם ארביטראז' חיובי של 6.9%.

מניות מרכזיות

נקסטקום מדווחת שחברה נכדה (נקסטקום אנרג'י) חתמה על הסכם עם שיכון ובינוי אנרגיה להקמת מערכות סולאריות על גבי מארגי מים, בסכום של 25 מיליון שקל - עם אופציה להרחבת הפרויקט תמורת 15 מיליון שקל נוספים. תקופת הביצוע ללא הרחבה עומדת על 9 חודשים.
מגעים לשינוי תמונת האחזקות בללין, חברה מוחזקת של פוקס. במסגרת העסקה המתגבשת, צפויה פועלים שוקי הון לרכוש 20% ממניותיהן של מייסדות החברה רויטל לוי ומירב כהן לפי שווי של 355 מיליון שקל לחברת ללין. במקביל תרכוש מהמייסדות 5% מהמניות. אם העסקה תושלם תחזיק פוקס ב-55% ותאחד את דוחותיה של ללין, פועלים שוקי הון יחזיק ב-20% והמייסדות ב-25%. ההודעה על המגעים פורסמה בחמישי לאחר הנעילה.
הקרב על דסק"ש: מחזיקי אג"ח מסדרה י"ד של אי.די.בי, שמחזיקים בשעבוד על 70% ממניות דסק"ש, דורשים מאדוארדו אלשטיין להעמיד ערבות של 100 מיליון שקל לפחות כדי להוכיח את רצינות הצעתו לרכוש בחזרה את המניות, שאותה הגיש לבית המשפט ביום שישי. הדרישה, שהועברה לאלשטיין בסוף השבוע, נועדה גם כדי לברר מי עומד מאחוריו, שכן הפעם לא מדובר בחברת אירסה שבבעלותו.
החוב של אי.די.בי לסדרה י"ד עומד על 890 מיליון שקל. ההצעה של אלשטיין, שפורסמה לראשונה באתר "כלכליסט", כוללת תשלום גבוה מכך בשתי מנות: 770 מיליון שקל במזומן באופן מיידי, ועוד 138 מיליון שקל שנה לאחר מכן - מה שיביא לפירעון מלא במסגרת המקורית, שכן הסדרה הזו אמורה היתה להיפדות במקור ב-2022. למעשה, אלשטיין מציע כ־900 מיליון שקל עבור השליטה בחברה ששווי השוק הכולל שלה הוא 900 מיליון שקל. מדובר בפרמיה של 44%. אלשטיין קצב את תוקף ההצעה שלו ל־21 יום, וזאת כדי למנוע את קיומו של מכרז למכירת השליטה בדסק"ש. מניית דסק"ש ירדה ב-1% ביום חמישי האחרון, לאחר שקפצה ב-13% וב-18.2% ברביעי ובשלישי בהתאמה.
פרסום ראשוני: 10:15 , 04.10.20