הותר לפרסום: אביהו איבשיץ', סמנכ"ל הכספים לשעבר של חברת נגב מקבוצת אפריקה תעשיות, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון כבר בחודש פברואר בעבירות מרמה בפרשת בישול דו"חות החברה, שהובילה למחיקת 73 מיליון שקל מההון העצמי של החברה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
על איבשיץ נגזר עונש של 31 חודשי מאסר בפועל, ובמסגרת תביעה אזרחית הוא ישיב 711 אלף שקל לחברה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", שמו של איבשיץ' היה אמור להיות חסוי עד בסמוך לכניסתו לכלא בחודש אוקטובר. זאת משום שרצה להסתיר את הרשעתו מהאורחים בחתונת בתו.
1 צפייה בגלריה
אביהו איבשיץ
אביהו איבשיץ
אביהו איבשיץ
(צילום: אוראל כהן)
מחלקת ני"ע בפרקליטות שניהלה את התיק נתנה הסכמתה מטעמים "הומניים", והשופט בני שגיא אישר את הבקשה החריגה.
איבשיץ הודה בנוסף במסגרת ההסדר גם בשיבוש הליכי משפט, כאשר ניסה לתאם גרסאות עם עובדות בסמוך לבדיקה פנימית שהחלה בחברה, באמצעות משרד המודיעין העסקי והחקירות ויצמן-יער שחשף את המעשים.
כמו כן הודה איבשיץ במסגרת ההסדר בכתב אישום נוסף שבו יוחסה לו עבירה של מתן שוחד לרכז חוליה במס הכנסה, משה שועה.
בשבוע שעבר אישר השופט שגיא להתיר לפרסום גם כי מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר, אבי מוטולה, הודה והורשע בהסדר טיעון בפרשה בבישול הדו"חות וגניבה, ונגזרו עליו 34 חודשי מאסר.
גם מוטולה, בדומה לאיבשיץ, ביקש לאסור לפרסום את שמו עד בסמוך לכניסתו לכלא. הוא טען שהוא חושש שלקוחות החברה שבה הוא עובד, רב בריח, לא ירצו לעבוד איתו לאחר שיתגלה דבר ההרשעה. הפרקליטות התנגדה לאיסור הפרסום, אולם לאחר ההרשעה השופט שגיא דחה את הטיעונים לעונש עד חודש ספטמבר, כך שמוטולה נהנה בפועל מאיסור הפרסום עד בסמוך לכניסתו לכלא שצפויה בחודש אוקטובר.
באמצעות עוה"ד פז מוזר וטלי ליבליך ממשרד ליבליך, מוזר גליק, עתר "כלכליסט" להסרת הצווים בטענה שהאינטרס הציבורי בפרסום, לאחר שהשניים הורשעו וחזקת החפות אינה עומדת להם עוד, גובר משמעותית על בקשת השניים להסתרה ההרשעה והעונשים עד בסמוך לכניסתם לכלא. זכות הציבור לדעת, לבקר ולהיזהר, טען העיתון בעתירה, אינה יכולה להיות חלק מהתן וקח במו"מ לאישור ההסדרים.