לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה לאחרונה בקשה לאישור הסדר פשרה במסגרת תובענה ייצוגית שהוגשה לפני כ-10 שנים כנגד חברת החשמל, בעקבות פרשת השוחד מסימנס. המשמעות של הפשרה, אם תאושר על ידי בית משפט ורשות החשמל, הינה כי חברת החשמל תסכים כי סכום של 23 מיליון שקל יועבר לציבור צרכני החשמל על ידה באמצעות ניכוי מהעלויות המוכרות לחברה במסגרת עדכון התעריף השנתי על ידי רשות החשמל. כלומר, בכפוף לאישור הפשרה על ידי בית המשפט ורשות החשמל , סכום הפשרה יילקח בחשבון על ידי רשות החשמל בקביעת תעריפי החשמל.
עניינה התובענה הייצוגית בפרשה שנודעה בציבור כ"פרשת השוחד מסימנס", במסגרתה התגלה כי בתחילת שנות ה-2000 חברת סימנס שילמה תשלומי שוחד לדירקטור לשעבר בחברת החשמל בשם דן כהן (שופט מחוזי לשעבר), ולמספר עובדים לשעבר בחברת החשמל, בקשר עם הליכים מכרזיים שערכה חברת החשמל באותן שנים. כהן הודה במסגרת הסדר טיעון ב-2013 בקבלת שוחד של כמיליון אירו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס בעת שכיהן כיו"ר ועדת המכרזים העליונה של חברת החשמל ב-2001. בתמורה היטה מכרז ענק לרכישת טורבינות גז. על כהן נגזרו במסגרת הסדר הטיעון בתיק הפלילי 6 שנות מאסר, מתוכן ריצה 4 לאחר שאושר לו שחרור מוקדם. בנוסף למאסר הוא שילם קנס של 10 מיליון שקל.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
מונה חשמל
מונה חשמל
מונה חשמל
(צילום: גלעד קוולרציק)
במקביל להליך הפלילי, נתבע כהן להשיב כספים לחברת החשמל. חברת החשמל ניהלה תביעה אזרחית משלה כנגד המעורבים בפרשת השוחד שהסתיימה בהסדרי פשרה. מהבקשה לאישור הסדר פשרה עולה כי מכוח כלל הסכמי הפשרה שנחתמו במסגרת תביעת חברת החשמל, שולם לחברה על ידי הנתבעים השונים סך כולל של כ-113.5 מיליון.
המבקשת בבקשת האישור טענה באמצעות עו"ד עידן איידן ועו"ד דוד תירוש, כי כתוצאה מפרשת השוחד מסימנס נגרמו לחברת החשמל נזקים שגולגלו שלא כדין על צרכני החשמל במסגרת קביעת תעריפי החשמל על ידי רשות החשמל, וכי חברת החשמל מחויבת לפצות את חברי הקבוצה. מנגד, חברת החשמל שיוצגה על ידי ד"ר מורן ימיני ממשרד הרצוג פוקס נאמן, כפרה בטענות המבקשת וטענה כי יש לדחות את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית. עוד טענה חברת החשמל כי לא נגרם נזק כתוצאה מההתקשרויות עם סימנס, למעט נזק בגובה הסכומים שיועדו על ידי סימנס לתשלום שוחד.
בהמלצת בית המשפט קיימו הצדדים הליך גישור ארוך בפני המגשרת, השופטת בדימוס הילה גרסטל, שבסיומו הגיעו להבנות והסדר פשרה מוצע ומבלי להודות בכל טענה.
על פי הסדר הפשרה שהוגש לבית המשפט, וטרם אושר, הוסכם כי בכפוף לאישורה מראש של רשות החשמל חברת החשמל תסכים כי סכום של 23 מיליון שקל יועבר לציבור צרכני החשמל על ידי חברת החשמל, באמצעות ניכוי מהעלויות המוכרות לחברה במסגרת עדכון התעריף השנתי על ידי רשות החשמל. כלומר, בכפוף לאישור הפשרה על ידי בית המשפט, סכום הפשרה יילקח בחשבון על ידי רשות החשמל בקביעת תעריפי החשמל.
שיעור שכר הטרחה המומלץ לבאי כוח המבקשת הוא 2.9 מיליון שקל, והגמול המיוחד למבקשת שהוסכם עליו הוא 230 אלף שקל. השופטת מיכל נד"ב מבית המשפט המחוזי מרכז צפויה לדון בבקשה ולהחליט אם לאשרה.