בשיתוף המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה
וועידת אנרגיה כתבה מסחרית
בעידן שבו ישראל נמצאת תחת לחץ בינלאומי כבד, מעמיק הצורך שלה בניתוק התלות במדינות אחרות לשם השגת משאבים חיוניים. בוועידת האנרגיה של ישראל, אשר נערכה ב־7 במאי, דנו בכירים בענף – יזמים, משקיעים, רגולטורים וקובעי מדיניות, בעתיד האנרגטי של ישראל ובדרכים שיש לנקוט כדי להגיע לעצמאות גם בתחום הזה. בין משתתפי הכנס היו שר האנרגיה והתשתיות אלי כהן, השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, המנכ"לים של חברת החשמל, בז"ן, קצא"א, פי גלילות, נגה, נתיבי הגז הטבעי לישראל, ועוד.
כותרת הוועידה הייתה "הבטחת הביטחון האנרגטי והעצמאות האנרגטית של ישראל בעתיד". ואכן, המלחמה הדגישה את החשיבות המכרעת של משק אנרגיה עצמאי. על פי הגורמים השונים שהשתתפו בה, ניתן להשיג את המטרה הזאת בין היתר באמצעות הפחתת רגולציה, הקטנת הייבוא, הגברת הייצור ופיתוח תשתיות.
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, אמר כי "במיוחד כעת, החשיבות הגדולה של ביטחון אנרגטי בישראל ברורה לכולם. מדובר בעורק הראשי של כלכלת ישראל, ובהתאם, זה גם המפתח לביטחון המדינה ולתפקוד מערכת הביטחון".
5 צפייה בגלריה
יוסי רוזן בכנס האנרגיה 2024
יוסי רוזן בכנס האנרגיה 2024
יוסי רוזן בכנס האנרגיה 2024
(צילום: דרור סיתהכל)
משה קפלינסקי, יו"ר בזן: "הקונספציה של סגירת בתי הזיקוק התרסקה. אני מזכיר לכולם את השבועות הראשונים של המלחמה שאוניות כמעט ולא נכנסו לנמלי ישראל. ללא היכולות של בזן מערכים שלמים במשק לא היו פועלים בתחילת המלחמה. הגיע הזמן שגם אנשי המקצוע הרלוונטיים במשרדי הממשלה יגידו את זה בקול רם וברור".
יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים מגז טבעי, חכ"ל קרן ברק: "מדינת ישראל נמצאת במשבר אנרגיה כבר היום. אין לנו פריבילגיה להניח 'שיהיה בסדר' וחייבים לקדם כבר היום תכנון והקמה של תחנות כוח נוספות. מדינת ישראל והנהגתה חייבים להבטיח את העצמאות והיתירות האנרגטית בעתיד הקרוב והרחוק"
5 צפייה בגלריה
ועידת האנרגיה - קרן ברק
ועידת האנרגיה - קרן ברק
ועידת האנרגיה - קרן ברק
(צילום: יובל יסיתהכל )
יוסי אבו, מנכ"ל ניו מד אנרג'י, הציג כמה צדדים חיוביים. "מדינת ישראל עברה מהפכה גדולה במשק האנרגיה שלה. תגליות הגז ב'לוויתן' ו'תמר' הבטיחו לישראל עצמאות אנרגטית לטווח ארוך, מה שיאפשר גם בתקופות של מלחמה שנוכל להיות תלויים רק בעצמנו. כך, למרות המלחמה בעזה ייצור החשמל והתעשייה הישראלית לא נפגעו. זה קרה הודות למאגרי הגז הטבעי, ובראשם 'לוויתן', אשר יכולים לספק את כלל צרכי האנרגיה של המשק הישראלי".
5 צפייה בגלריה
סמי תורג'מן בכנס האנרגיה 2024
סמי תורג'מן בכנס האנרגיה 2024
סמי תורג'מן בכנס האנרגיה 2024
(צילום: דרור סיתהכל)
לפי אלוף (מיל') סמי תורג'מן, יו"ר דירקטוריון נגה ניהול מערכת החשמל "מינהל המערכת מוביל את השינוי במשק החשמל תחת שלושה צווים עיקריים: אבטחת אמינות של אספקת חשמל בשגרה ובחירום, קידום תחרות וצמצום עלויות למשק ולצרכן, והפחתת זיהום הסביבה". לדבריו, "תרחיש של עלטה ארוכה, שבתקשורת התפרסם כי הוא אפשרי, הינו קיצוני מאוד וסבירותו נמוכה מאוד. אני בטוח שביכולתנו לספק חשמל בשגרה ובחירום ולהתגבר על כל המכשולים".
איה אבידור, יו"ר נתיבי גז לישראל, אמרה בכנס כי "הגז הוא אבן יסוד בשרשרת האספקה של אנרגיה בישראל. יש חשיבות גדולה לכך שכולנו כאן. זו הזדמנות לשמוע את הקולגות, הרגולטורים, כל הכוחות בשוק. אנחנו לומדים בוועידה לאן המשק הולך ומחפשים דרכים איך לנהל את הממשקים יותר טוב".
5 צפייה בגלריה
איה אבידור בכנס האנרגיה 2024
איה אבידור בכנס האנרגיה 2024
איה אבידור בכנס האנרגיה 2024
(צילום: דרור סיתהכל)
מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל: "נעדרו מקדמת הבמה הרבה מאוד שנים נושא של שדרות תשתיות רשת החשמל בארץ. חייבים לשדרג את הרשת על מנת שנוכל להזרים את החשמל לאזרחי ישראל. בשל המחסור, כבר כעת אנחנו מצטיידים בתחנות משנה ניידות וגם בקיטים כדי לתת מענה עוד לפני שנקבל את האישורים לתחנות קבועות".
אמיר שביט, יו"ר רשות החשמל: "בסופו של דבר, הכול קשור ומתנקז לנושא של ההשקעות. אמינות האספקה, הביטחון האנרגטי, המעבר של המשק של ייצור מדלקים פוסיליים לאנרגיות מתחדשות, הכול מגיע להשקעות. אנחנו נוקטים מדיניות של כמה שיותר השקעות וכמה שיותר להקדים אותן, מתוך הכרה שאי אפשר לקיים משק משמעותי, תחרותי ויעיל בלי יתירות משמעותית".
ארז כלפון, יו"ר קצא"א (חברת קו צינור אירופה אסיה), אמר כי "החברה התגייסה בתחילת המלחמה כדי לאפשר למדינת ישראל את הגדלת מלאי החירום של דלק, רכישה של סולר חירום עבור תחנות הכוח, התאמת מזח ליד נמל אילת והקמת יכולת תדלוק ליד בסיסי חיל האוויר בדרום. עובדי החברה סיכנו את חייהם בנמל אשקלון כאשר המשיכו להטעין אוניות גפ"מ תחת מתקפת טילים – הכול כדי לאפשר למשק להמשיך לעבוד".
בהקשר הזה חיזק גם יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, כשאמר שהאתגר הגדול ביותר במשק האנרגיה הוא שתהיה אספקה שוטפת. "שמירה על הביטחון האנרגטי זה לא דבר מובן מאליו. כשאין הפסקות חשמל, אין מחסור בדלק לצבא, אין מחסור בשוק האזרחי – זה אומר שהענף מאורגן, בנוי היטב ומשתתף במאמץ המלחמתי. ועל זה צריך לשמור".
איך עושים זאת? כלפון ציין כי "בשבעה באוקטובר נמל אשקלון נסגר והיה צריך להכניס אנרגיה דרך נמל אילת. לכן, כדי שנמשיך לספק ביטחון אנרגטי למשק בישראל יש להסיר את כל המגבלות מהחברה שלנו". לדעתו של יוסי אבו "הדבר החשוב ביותר במשק הישראלי זה פיתוח תשתיות. יש לישראל גז טבעי בכמויות גדולות. מה שצריך זה להמשיך ולהשקיע בתשתיות גז טבעי שיבטיחו הזרמה בטוחה, יעילה וזולה למשק". איה אבידור, יו"ר נתג"ז התייחסה גם היא לנושא ואמרה שמדינת ישראל צריכה לשמור על גיוון אנרגטי. רק כך נוכל להתמודד יותר עם תרחישי קיצון.
רוזן חידד: "קודם כול, שלא יפגעו בענף עם החלטות שמתעלמות מזה שאנחנו נמצאים באזור של מלחמה. כלומר, שלא יחליטו לסגור את בז"ן, את נמל אילת, או החלטות נוספות שלא מתאימות לג'ונגל שאנחנו פועלים בו. בעוד עשר שנים המשק המקומי יספק את כל צרכי האנרגיה של המדינה, יגדיל את חלקה של האנרגיה המתחדשת, יהיו רכבים חשמליים. בסופו של דבר, צריך לספק אנרגיה למשק במחירים זולים ובתנאים מתאימים לאיכות הסביבה".
5 צפייה בגלריה
יוסי אבו, מנכ"ל חברת ניו מד אנרג'י ולארי לנדרי, מנהל חטיבת ההשקעות ג'י פי מורגן
יוסי אבו, מנכ"ל חברת ניו מד אנרג'י ולארי לנדרי, מנהל חטיבת ההשקעות ג'י פי מורגן
יוסי אבו, מנכ"ל חברת ניו מד אנרג'י ולארי לנדרי, מנהל חטיבת ההשקעות ג'י פי מורגן
(צילום: דרור סיתהכל)
אבו סיכם ואמר כי "אנחנו כאן כדי להמשיך ולהשקיע במשק הישראלי. חברות תעשיית הגז הטבעי השקיעו מעל 10 מיליארד דולר בעשור האחרון. אנחנו רוצים להמשיך ולהשקיע כדי לספק עוד גז טבעי למשק בישראל".
השנים האחרונות סימנו אתגרים גדולים עבור שוק האנרגיה, "והוא עומד בהן באופן מעורר השתאות", אמר רוזן, "אנחנו במצב של לחימה מתמשכת וכל פגיעה בתשתיות האנרגיה עלולה לפגוע ברציפות התפקודית של המשק. לכן, חשוב לדאוג לעצמנו, לא להסתמך על ייבוא, לפתח ולעבות את התשתיות המקומיות". לדבריו, "ישראל חייבת להפוך למעצמת אנרגיה בזמני רגיעה. אפשר להשיג זאת באמצעות פיתוח מושכל על בסיס התשתיות הקיימות, מחקר ופיתוח ישראליים ורכישת ידע מחו"ל, שיובילו לשינוי של קיימות וחדשנות. הגיע הזמן לקחת את גורלנו בידינו".
פורסם לראשונה: 13:47, 15.05.24