עם פתיחת שבוע המסחר וכניסה לשבוע השלישי של המלחמה, הבורסה נסגרה היום (ראשון) בירידות חדות: מדד ת"א 35 ירד ב-2.23%, ת"א 125 ב-2.52%, ת"א בנקים ירד ב-2.6%.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו, האזינו לפודקאסט הכלכלי היומי "כסף חדש", וסמנו "כלכלה" בהתראות אפליקציית ynet
הבורסה בתל אביב ננעלה ביום חמישי שעבר בירידות חדות יחסית של עד 2%, ובסיכום השבוע ת"א 35 איבד 2.6%, ת"א 125 מחק 3%, ת"א נדל"ן נפל ב-4.5% ות"א נפט וגז נחלש ב-1%.
1 צפייה בגלריה
(צילום: Gettyimages)

בגזרת המט"ח: המסחר יתחדש הלילה בחצות, כאשר ביום שישי האחרון השקל המשיך להיחלש מול הדולר והאירו - השער היציג של הדולר נקבע על 4.049 שקלים והאירו נקבע על 4.28 שקלים.
בתוך כך, חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויים להכריע היום האם הם יודיעו כבר ביום שני אחר הצהריים שהריבית בישראל תרד לראשונה מאז אפריל 2020. אז הריבית הופחתה בעיצומו של משבר גדול קודם - הקורונה.
תהיה זאת החלטת הריבית הלפני אחרונה של בנק ישראל בשנת 2023, לאחר שהריבית עלתה 10 פעמים ברציפות מאז אביב 2022, אך העליות נעצרו מאז אמצע הקיץ השנה.
ערב המלחמה, שפרצה לפני שבועיים, ההערכות של רוב האנליסטים היו שהריבית תועלה ב-23 באוקטובר ברבע אחוז ל-5.0%.
כעת, בשל פרוץ המלחמה באופן פתאומי, השתנו הנסיבות עד מאוד: המשק בישראל נכנס בבת אחת לפני שבועיים להאטה משמעותית בפעילות הכלכלית, עסקים רבים עלולים להיקלע בקרוב לקשיים וגיוס 360 אלף חיילי מילואים ועלייה צפויה בשיעור האבטלה ירעו מאוד את מצבם הכלכלי של מאות אלפי משקי בית בישראל.
האנליסטים חלוקים כעת בדעותיהם לאחר שהמשנה לנגיד, אנדרו אביר, שלח רמז עבה לפני ימים אחדים, כאשר אמר באופן חד משמעי כי מי שמצפה להורדת ריבית משמעותית, למשל בשיעור של 0.75%, כפי שחזו כלכלנים אחדים, טועה וזה לא צפוי. עם זאת האנליסטים משוכנעים שהכוונה להעלות את הריבית עברה מן העולם לתקופה ארוכה וכנראה העצירה היא מוחלטת לחודשים רבים קדימה. כעת השאלה היא רק אם הריבית לא תשתנה כעת או שתופחת ברבע אחוז ל-4.5% (פריים של 6.0%) ותמשיך לרדת בחודשים הבאים ובראשית 2024. הדבר תלוי כמובן גם ברמות הריבית שיונהגו בארצות מובילות אחרות, שכבר מושפעות מהסכנה למלחמה כוללת וארוכה במזרח התיכון, שממנה מזהירים בבנקים הגדולים בעולם.
פורסם לראשונה: 10:19, 22.10.23