שמן הזית הישראלי יוזל ויגיע יותר יבוא לארץ? משרד האוצר פרסם היום (רביעי) להערות הציבור צווים להפחתת המכס על שמן הזית. "במסגרת הצווים, שהוכנו ברשות המסים, יופחת המכס מרמתו הנוכחית כיום שעומדת על 6% + 2.29 שקל לקילוגרם, לרמה נמוכה של 1.2% + 0.44 שקל לקילוגרם", נמסר מטעם משרד האוצר.
כן נמסר כי "במקביל להפחתה במכס, משרד האוצר יעביר תמיכה ישירה לענף הזית. הצו המוצע מפורסם בתיאום עם משרד החקלאות ועם ענף הזית. במטרה לתת מענה לציבור בחגי תשרי פורסם להערות לטווח קצר צו בהוראת שעה עם הפחתה של המס עד ה-9 באוקטובר 2023, ובמקביל פורסם צו נוסף, להערות תוך 21 יום, להפחתה קבועה במס. ההפחתה זהה בשני הצווים".
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו, האזינו לפודקאסט הכלכלי היומי "כסף חדש", וסמנו "כלכלה" בהתראות אפליקציית ynet
1 צפייה בגלריה
שמן זית סימון ארץ מוצא תווית תקן חדש
שמן זית סימון ארץ מוצא תווית תקן חדש
שמן זית על המדפים בסופר
בענף הזית מסרו כי המגדל יענקל'ה מוסקוביץ מרמת נגב הוא שהגיע להסכמות עם האוצר כך שהמגדלים יקבלו 7 מיליון שקל ו-30 מיליון שקל בהמשך. ומהצד השני: דוד ביטן עזר לסגור את התמיכה לענף.
ענף הזית בישראל הוא אחד מענפי החקלאות העתיקים ביותר, והוא כולל כ-220 דונם שטחי גידול של זיתים לשמן מהם מופקים 30-25 אלף טונות בשנה. זוהי כמות מזערית לעומת ספרד, היצרנית הגדולה בעולם, שמפיקה כ-5.9 מיליון טונות בשנה. יו"ר ענף הזית, שמגלגל חצי מיליארד שקל בשנה, הוא סוהיל זידאן.
מדובר בענף בו עוסקים יהודים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים. שמנים ישראלים אמנם זוכים בפרסים בעולם, אך כמות קטנה בלבד מיועדת לייצוא. לישראל מייבאים כיום כ-10,000 טונות שמן זית בשנה, חלק מזה בזכות מכרזי יבוא ללא מכס והתחייבות של יבואנים למכור במחיר מפוקח שנקבע במכרז.
כך למשל, לפני כשנה ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה ערכה מכרז במסגרתו חילקה מכסה פטורה ממכס של כ-1,100 טונות שמן זית כתית מעולה בבקבוקים ליבואנים כמו קרפור, אושר עד, טעמן וקיי טי שיווק, שהתחייבו למכור לצרכנים שמן זית ב-15-11.5 שקל לבקבוק 750 מ"ל. כלומר, המדינה פיקחה כך על מחיר שמן הזית המיובא. בנוסף, היא גם חילקה מכסה לשמן זית לתעשייה.
שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', מסר: "חודש תשרי ותקופת החגים בפתח ואנו עושים הכל כדי להוריד מחירים. אני שמח על ההסכמות שהושגו עם החקלאים ועם משרד החקלאות סביב התמיכות הישירות וייבוא במכס מופחת של שמן זית. החקלאות הישראלית היא ענף כחול לבן שמבטא ערכים ציוניים חשובים ומשמעותיים וכשר האוצר אני פועל רבות לחיזוקה ולפיתוחה. כעת, עם ההבנות, המכס על ייבוא שמן זית יורד וכולנו נרגיש זאת הן בהיעדר מחסור והן במחיר השמן. עוד צעד ועוד צעד ובע"ה נוריד את מחיר סל הקניות של אזרחי ישראל. כפי שאמרתי, המאבק ביוקר המחיה ניצב בראש סדר העדיפויות שלי ושל הממשלה כולה. נמשיך לפעול למיגור יוקר המחיה ולחיזוק כלכלת ישראל".