13 צפייה בגלריה
מלון Topkapi
מלון Topkapi
כמה תעלה לכם חבילת נופש מול הזמנה עצמאית באנטליה? השווינו
(צילום: "השטיח המעופף")
אם לפני לא הרבה שנים חשבנו שהשאלה איך עדיף להזמין חופשה (כחבילה דרך סוכנות או לרכוש כל פריט בנפרד עצמאית) תיעלם מהעולם עם ההתפתחות הטכנולוגית, שבאמצעותה כל אחד יכול להזמין לעצמו חופשה במחירים ובתנאים שמתאימים לו, אז הקורונה הגיעה, ואיתה שיקולים נוספים שהחזירו את תפקיד סוכני הנסיעות ואתרי ההזמנות למרכז הבמה.
נכון, הצרכן הממוצע יודע לבחון, לתחקר ולהשוות בעצמו בין חברות התעופה, חברות השכרת הרכבים והמלונות ולבסוף להזמין לעצמו את החופשה הכי משתלמת. מצד שני, סוכני נסיעות משריינים מראש מקומות בטיסות ובמלונות על ידי רכישת הרבה כרטיסים זמן רב מראש במחירי סיטונות, ולכן בהרבה מקרים דווקא אצלם נמצאים המחירים המשתלמים יותר. זאת מעבר לזמן שנחסך במקום לסגור כל דבר בעצמנו והעובדה שיש גורם אנושי שמטפל בבעיות, במקרה שמשהו משתבש.
רגע לפני העונה החמה, ניסינו להבין אם יש תשובה אחת לשאלה הוותיקה שעדיין רלוונטית בימינו, ואיך הכי משתלם להזמין את החופשה הבאה.

עידן החבילות הדינמיות

חלק מסוכנויות הנסיעות הבינו שכדי להישאר רלוונטיות עבור הצרכנים של היום הן צריכות להשתנות בהתאם.
"בתקופה הקורונה, שבה הלקוח הישראלי הפך לצרכן חכם יותר, השקענו בפיתוח יכולות חדשות לטובתו, כאלה הכוללות אפשרות של הרכבת חבילה מותאמת אישית או בשפה שלנו 'חבילה דינמית' שהכי תתאים ללקוח", מסבירה טלי נוי, סמנכ"לית שיווק ומכירות של איסתא.
13 צפייה בגלריה
לטוס בזול
לטוס בזול
איך הכי מומלץ להזמין את חופשת הקיץ שלנו?
(צילום: shutterstock)
הממשק החדש, שנקרא באתר איסתא "רוצה להרכיב לבד", מאפשר ללקוחות החברה לבחור בין שתי האפשרויות: חבילה בנויה מראש הכוללת טיסות, מלונות והעברות או חבילה דינמית, שממומשקת לכל מאות ספקי בתי המלון והתעופה ומייצרת ללקוח שילוב לפי הזמנים הנוחים לו ובמחירים טובים.
"למעשה הלקוח נהנה פעמיים", אומרת נוי, "במקום לחפש בכמה אתרים מחירי בתי מלון ואז לחפש בכמה אתרים מחירי טיסות, כאן יש לו כבר הכול ארוז במקום אחד". כך מציעה החברה חבילות מובנות מול אלו הדינמיות.
לדוגמה, חבילה מובנית לשארם א-שייח, הכוללת טיסות, לינה במלון ברמת ארבעה כוכבים Xperience Kiroseiz Premier על בסיס הכול כלול והעברות, עולה 581 דולר לאדם. אותה חבילה בדיוק בהרכבה דינמית של הלקוח אך ללא העברות עולה 665 דולר.
איסתא לא ניצבת לבד עם הפיתוח החדש, גם באשת טורס מדווחים על כך שיש כיום אפשרות להזמין את רכיבי החופשה בנפרד. גם כאן מדובר בממשק חדש שבו הלקוח יכול לבצע בעצמו הזמנה בנפרד, ואפשר גם להשוות בתוך האתר בין הסוגים השונים.
באתר אשת טורס מצאנו שחבילה לבורגס בסוף מאי הכוללת ארבעה לילות, מלון ברמת ארבעה כוכבים על בסיס חצי פנסיון והעברות עולה 329 דולר לאדם. הרכבה בנפרד באתר עבור אותו מלון עולה 499 דולר לאדם באותם תאריכים, לא כולל העברות.
13 צפייה בגלריה
wave resort בורגס
wave resort בורגס
חבילה לבורגס משתלמת יותר מהרכבה עצמאית
(צילום באדיבות אשת טורס)
וכך גם באתר קשרי תעופה: "אנו מציעים את כלל האפשרויות, בהן טיסות בלבד, טיסות ומלונות וכן חבילות מובנות. כל צרכן בוחר בחבילה המתאימה לו על פי צרכיו ותקציב החופשה שבחר לעצמו", מסביר ניר מזור, סמנכ"ל קשרי תעופה.
באתר קשרי תעופה מצאנו פערים קטנים יחסית בין החבילות המובנות מראש להזמנה עצמאית: חבילה לרודוס בתאריכים 14-17.7.22, הכוללת טיסות עם כבודה, לינה במלון חמישה כוכבים HELEA BEACH RESORT על בסיס הכול כלול והעברות, עולה החל מ-819 דולר לאדם. בהרכבה עצמאית המחיר מגיע ל-840 דולר לאדם - פער של 21 דולר בלבד.
חבילה לאנטליה באותם תאריכים, עם טיסות ולינה במלון חמישה כוכבים CROWN SERENITY על בסיס הכול כלול והעברות, עולה החל מ-679 דולר לאדם. בהרכבה עצמית: 695 דולר לאדם. הבדל של 16 דולר בלבד (כל המחירים מתייחסים לאדם בהרכב של זוג פלוס שניים).
באתר החופשות החדש holiday finder ישנו סרגל כלים שמציע שיטה חדשה של חיפוש חופשה שבסיסה התמקדות בשאלה על סוג החופשה המבוקשת: רומנטית, שופינג, אקזוטית וכדומה. לכן מוצעות לגולש הצעות משתלמות ליעדים שונים שמותאמים לחוויה המבוקשת.
החבילות באתר דינמיות ומובילות למשולש הקדוש: מחיר משתלם, מלון איכותי ושעות טיסה נוחות - האלגוריתם לוקח בחשבון את כל ההעדפות האישיות של מזמין החופשה ומכנס למשוואה אחת את הדאטא הדרוש. בכל אחת מתוצאות מציג האתר גם תמחור נוח וזול יותר רק עם משנים קצת את מועד החופשה ושינוי בלו"ז טיסות. למעשה, חידושו המרכזי של האתר בשחרור מהמגבלות המסורתיות של חבילות חופשה ארוזות מראש ללא גמישות.

"בחבילה יש חיסכון של אלף דולר למשפחה"

"הזמנה של חבילת נופש משתלמת הרבה יותר מאשר להזמין כל דבר בנפרד", אומר בביטחון מלא אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף. "את זה ניתן לראות בקלות רק מלהסתכל על העובדות בשטח. אם נבדוק את היעד הכי מבוקש כרגע באתר לקיץ הקרוב, אנטליה, נראה את הפערים".
אז הלכנו לעובדות ובדקנו מה קורה כאשר מזמינים טיסות בנפרד ומלון בנפרד בשבוע הראשון של אוגוסט 2022. באתר סקיי סקאנר מצאנו טיסות ישירות לאנטליה כולל כבודה ב-299 דולר. בבוקינג מצאנו את שני המלונות המבוקשים (טופקאפי והקרמלין) ברמת חמישה כוכבים, במחיר של כ-515 דולר לאדם. בסך הכול 815 דולר לאדם כאשר מזמינים כל פריט בנפרד באופן עצמאי.
איך משתלם יותר להזמין חופשה? חבילת נופש או הזמנה עצמאית
בדקנו עבור אותם תאריכים באתר השטיח המעופף כמה תעלה חבילה עם אותם שני מלונות, והמחירים שעלו היו בין 589 דולר ל-669 דולר לאדם. זה כולל טיסות, מלונות עם אותו משך זמן, העברות מהשדה ובחזרה. אם נכפיל את הסכומים בארבע, עבור ארבע נפשות במשפחה, נראה שמדובר בהדל של בין 584 דולר ל-1,200 דולר למשפחה.
13 צפייה בגלריה
מחיר חבילה הכוללת הכול לאנטליה
מחיר חבילה הכוללת הכול לאנטליה
מחיר חבילה הכוללת הכול לאנטליה
(מתוך אתר השטיח המעופף)
13 צפייה בגלריה
מחיר המלון קרמלין בלבד
מחיר המלון קרמלין בלבד
המחיר למלון קרמלין בלבד
(מתוך אתר בוקינג)
13 צפייה בגלריה
מחירי טיסות בלבד
מחירי טיסות בלבד
מחירי טיסות בלבד
(מתוך אתר סקייסקנר)
"ברוב המוחץ של המקרים ללקוח משתלם לרכוש חבילה", אומרת הילה הרמולין רונן, סמנכ"לית שיווק ומכירות של ישראייר, ומסבירה: "ישראייר יכולה להציע חבילות נופש במחיר נמוך יותר מהרכבת חבילה לבד, מאחר שישראייר מחזיקה את המטוסים מבית ויש לה הסכמים עם ספקים שאליהם היא מתחייבת מראש לכמות גדולה של חדרים בכל יעד שאליו היא טסה". עוד מספרת הרמולין רונן כי באתר ישראייר ניתן גם להגדיר תקציב, והמערכת תציג את הדילים והחבילות המתאימים לו.
בהשוואה שערכנו עבור שלושה יעדים בתאריכים 10-17.7.22 מצאנו את הפערים הבאים בין אתר ישראייר לבין אתר להזמנת מלונות ואתר להזמנת טיסות:
חבילה לבטומי דרך אתר ישראייר בתאריכים 10-14.7.22 במלון אופוריה, על בסיס חצי פנסיון כולל העברות, עולה החל מ-835 דולר לאדם. אם מפרידים את הפריטים להזמנה עצמאית אז טיסה בלבד בתאריכים אלו תעלה החל מ-647 דולר לאדם. לינה במלון אופוריה דרך אתר הזמנת מלונות תעלה 698 דולר לאדם או 738 דולר לזוג. כלומר, בסך הכול 1,344 דולר לאדם - פער של 509 דולר.
13 צפייה בגלריה
בטומי, גיאורגיה
בטומי, גיאורגיה
פער של 510 דולר לאדם לטובת חבילה של ישראייר לבטומי
(צילום: shutterstock)
חבילה לפראג הכוללת טיסות ולינה במלון הילטון פראג על בסיס ארוחת בוקר עולה החל מ-863 דולר לאדם. בהרכבה עצמאית: טיסה לפראג עולה 610 לאדם ואותו מלון החל מ-619 דולר לחדר. כלומר 1,229 דולר - פער של 366 דולר לטובת חבילה מובנית.

"הלקוחות מוצאים את השירות בבוקינג כיעיל ביותר"

עם זאת, בשיחה עם אלברטו ייטס, מנהל אזורי ב-Booking.com, נאמר כי "אנחנו יודעים שהלקוחות שלנו מעריכים את העובדה שיש להם את האפשרות לבצע סינון על בסיס חיפוש שתואם את הצרכים האישיים שלהם, בין אם זה מציאת נכס גדול שמתאים לכל המשפחה או האפשרות לבצע הזמנה עם אופציית ביטול ללא עלות.
"ברבעון הראשון של שנת 2022 האפליקציה שלנו הגיעה לשיא משתמשים פעילים, וזו ההוכחה הטובה ביותר כי הלקוחות מוצאים את השירות שקיים בפלטפורמה שלנו כיעיל ביותר עבורם. האפליקציה ממשיכה להיות האפליקציה עם מספר ההורדות הגבוה ביותר בקרב כל סוכנויות התיירות הדיגיטליות, על פי סקר שבוצע על ידי גוף מחקר חיצוני", אמר ייטס.

אז מה הכי כדאי? "זה תלוי"

"הבחירה בהזמנה של חבילה או במרכיבי הנופש בנפרד תלויה בעיקר ביעד, אך גם בנוחות ובמחיר", עונה שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית אשת טורס. "יש יעדים שבהם אין יתרון מובהק לרכישת חבילה - כמו יעדים במערב אירופה שנגישים מאוד מבחינת טיסות סדירות ואפשרויות לינה מגוונות.
"לעומתם, יעדים מבוססי טיסות שכר כמו טורקיה, יוון, גיאורגיה ובולגריה יהיו עדיפים להזמנה בחבילות. מבחינת נוחות, רוכשי החבילות המוכנות מבזבזים הרבה פחות זמן על ההזמנה, ולרוב גם כלולות במחיר העברות שמאפשרות לצאת לחופשה בראש שקט וללא התעסקות מיותרת".
13 צפייה בגלריה
ברוכים הבאים לקרפטוס
ברוכים הבאים לקרפטוס
ביעדים מבוססי טיסות שכר כמו יוון עדיף לרכוש חבילה
(צילום: shutterstock)
"שאלת 'מה יותר משתלם טיסה או חבילה' היא שאלה שאין לה תשובה אחת. כשבוחנים את היתרונות של כל אחת מהאפשרויות אנו רואים שהיתרון המרכזי בהזמנת חבילות הוא מרכיב האחריות. חברת התיירות המספקת את החבילה אחראית על שני המרכיבים – טיסה ומלון – ומאפשרת מענה יעיל ונוח לצרכן כאשר משהו לא מסתדר. ישנם מקרים רבים שבהם חבילות נופש משתלמות יותר, בעיקר בחופשות בטן גב אך לאו דווקא בכל יעד", מסביר מנכ"ל גוליבר, זיו רוזן.

מהו היתרון הגדול שיש לחברות התיירות?

הסיבה לפערים אלו, לדברי אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף, נעוצה גם בכוח הקנייה של אותן חברות תיירות. "אנחנו בתור סיטונאים קונים מראש את הכול, וכוח הקנייה שלנו הוא גדול ועוצמתי, וזה מתגלגל בסוף לצרכן שמגיע דרכנו למחירים אחרים לגמרי. כאן הכול מגיע במעטפת שלמה של מלונות, טיסות, העברות הלוך ושוב, וגם נציג מקומי של החברה שנמצא בשטח ועוזר בכל בעיה או שאלה שמתעוררת".
לדבריו, ישנה העדפה מובהקת של הקהל הישראלי כשזה נוגע לחופשות קיץ ביעדים מסוג זה. "אנחנו רואים שכ-90% מהמשפחות, וגם מהזוגות שטסים לאגן הים התיכון ולאנטליה בפרט, מעדיפים לעשות את זה בחבילה מול הזמנה בנפרד של כל פריט, כי מדובר בחיסכון של כאלף דולר למשפחה".
על השאלה אם התשובה הזו תקפה תמיד או רק בעונת הקיץ המבוקשת השיב כהן מגורי כי "ההשוואה צריכה להיות בעיקר סביב חבילות נופש ליעדים שמתאימים לזה". כלומר, יש יעדים כמו ארה"ב, המזרח הרחוק או מקומות באירופה שמראש חברות התיירות לא ירכשו שם חדרי מלון וישריינו טיסות, "כי שם אין לנו ערך, אבל במקום שיש לנו ערך אנחנו קונים מראש חדרים וטיסות לעונה שלמה.
13 צפייה בגלריה
איסתא ליינס
איסתא ליינס
סוכנויות הנסיעות מביאות יתרון משמעותי בתקופה זו
(צילום: דני שדה)
"אנחנו לא קונים חדרים רק בשבוע מבוקש אחד או רק לאוגוסט, אלא קונים כבר החל מאפריל ועד החגים כולל, ואז אנחנו יכולים ליהנות ממחירים טובים מאוד בכל העונה". לסיכום אומר כהן מגורי מהשטיח המעופף: "תמיד חברות תיירות יהיו טובות יותר במחיר בזכות כוח הקנייה הגדול שיש לנו לגבי כל עונת התיירות, זה היתרון הגדול שלנו".
תמר גרזון, סמנכ"לית שיווק ודיגיטל של ארקיע, מוסיפה כי קיימים עוד יתרונות בהזמנת חבילה על פני הרכבה עצמאית של הלקוח. "הזמנת כל רכיבי החופשה מבוצעת במקום אחד מול ספק שירות אחד, וכך מי שרוכש חבילה נהנה גם משירותים נוספים. כך למשל, ברוב חבילות ארקיע המזמינים מקבלים מעבר להעברות גם סיורים וטיולים ביעד שמוצעים להם באמצעות מדריכים מקומיים וישראלים".

"חבילות הנופש מתאימות לנוסעים פחות מנוסים"

אבל לכל מטבע יש צד שני. יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות", מסביר כיצד זה עובד מבחינת סוכנויות הנסיעות, ומתי זה לא משתלם יותר להזמין חבילה. "חבילות הנופש הן מוצר רווחי מאוד לסוכני נסיעות ולסיטונאי תיירות. הן נבנות ומשווקות באופן כזה שהצרכן לא יוכל לתמחר בנפרד את חלקי החבילה - עלות הטיסה, המלון וההעברות - ולכן לא יוכל לערוך השוואת מחירים נוחה ונכונה".
אינפו איך עדיף להזמין חופשה? חבילת נופש או הזמנה עצמאית
לניס מציג זווית נוספת בנושא הסיטונאות, ואומר כי "מכיוון שסיטונאים לרוב רוכשים את חדרי המלון וכרטיסי הטיסה מראש, הרי שדווקא ברגע האחרון ניתן לפעמים למצוא חבילות נופש במחירים אטרקטיביים הרבה יותר כשהסיטונאים מנסים להיפטר ממלאי עודף, אך חשוב לקחת בחשבון שההיצע והמבחר מוגבלים ברגע האחרון, ובתקופות מבוקשות לא בהכרח תהיה זמינות בתאריכים וביעדים שהצרכן מעוניין בהם".
טענה זו מחוזקת על ידי דבריו של אילן שלו, סמנכ"ל קבוצת הדקה ה-90: "ביעדי הנופשונים הקלאסיים, אנטליה, כרתים, קוס, רודוס, בורגס וכו', לרוב אין ללקוח סיכוי להצליח להפחית את המחיר הסופי באמצעות פיצול החבילה.
13 צפייה בגלריה
הפוסט הראשוני בעמוד הפופולרי טיסות סודיות
הפוסט הראשוני בעמוד הפופולרי טיסות סודיות
יש יעדים שלא מתאים לסגור אליהם דיל אלא הכול בנפרד
(מתוך עמוד הפייסבוק טיסות סודיות)
הסיבה לכך היא שסיטונאיות התיירות המובילות בישראל סוגרות מראש הסכמים והתחייבות על מלאי חדרים מראש במלונות המבוקשים בכל יעד, וכל ניסיון לפצל חבילה ולהוזיל את החבילה כך, ברוב מוחלט של המקרים, ייכשל. מה גם שביעדים אלה ניתנות למזמינים העברה חינם מהשדה למלון ובחזרה, מה שחוסך עוד עשרות אירו, תלוי כמובן במיקום המלון ביחס לשדה התעופה ביעד".

מתי כדאי לרכוש חבילת נופש ומתי הכול בנפרד?

לניס מ"טיסות סודיות" מסכים שיש מקרים שבהם מחירי החבילות טובים יותר מהרכבה עצמאית של החופשה, אך יש מקרים שזה בדיוק להיפך: "חבילות הנופש משתלמות בעיקר ליעדים שאליהם ישנן טיסות שכר, ולנוסעים המוכנים להתפשר על איכות המלון או מיקומו כדי לקבל מחיר אטרקטיבי עם הנוחות של רכישת כל מרכיבי החופשה בחבילה אחת. כלומר, חבילות הנופש מתאימות יותר לנוסעים פחות מנוסים או כאלו שמעוניינים לצמצם את הטרחה למינימום - לרוב מדובר בבני נוער או בזוגות מבוגרים".
כך לדוגמה, חבילת נופש לרודוס בתאריכים 26-22.5.22 הכוללת טיסות שכר של ישראייר, העברות, ארבעה לילות במלון ברמת ארבעה כוכבים (Mercure Alexia) על בסיס לינה וארוחת עולה 634 דולר לזוג. לעומת זאת, בהרכבה עצמאית טיסות לזוג עולות 398 דולר, מלון באותה רמה עולה 312 דולר - יחד 710 דולר, לא כולל העברות.
13 צפייה בגלריה
לקראת נחיתה בזנזיבר
לקראת נחיתה בזנזיבר
יעדים כמו זנזיבר, יוון, טורקיה וגיאורגיה מתנהגים אחרת מיעדים ללא טיסות שכר וחבילות מובנות
(צילום: מוני שפיר)
"ביעדי אירופה התמונה משתנה ב-180 מעלות, וב-75% מהמקרים הפיצול דווקא יוזיל את החבילה". כך על פי בדיקה של סוכני מוקד ההזמנות של הדקה ה-90 עבור חופשות באירופה, בארצות הברית ובמזרח הרחוק. לדברי שלו, מקבוצת הדקה ה-90, "מדובר לרוב בחיסכון של מאות שקלים לחבילה, ואפס התקפי לב והמתנה אינסופית לאישור המלון בחבילה או לקבלת אלטרנטיבה למלון שאותו הזמנתם ואינו מאושר בסוף. מה גם שאין כל משמעות למרכיב ההעברות, שאינו קיים כלל ביעדים אלה".
לדברי לניס מ"טיסות סודיות", כאשר מדובר ביעדים עם היצע רחב של טיסות וחברות לואו-קוסט, "אז ניתן לרכוש עצמאית טיסות במחירים נמוכים ואטרקטיביים ולבחור מלונות עם תמורה טובה יותר למחיר, כך שלרוב צרכן ימצא את חבילות הנופש משמעותית יקרות יותר מהרכבה עצמאית. דרך זו מתאימה יותר לנוסעים מעט מנוסים יותר שמחפשים תמורה טובה יותר למחיר".
לדוגמה, חבילת נופש לבודפשט בתאריכים 16-12.6.22 הכוללת טיסות שכר של ישראייר, העברות, ארבעה לילות במלון ברמת חמישה כוכבים (Marriott) על בסיס לינה וארוחת בוקר עולה 1,920 דולר לזוג. בהרכבה עצמאית בעמוד "טיסות סודיות" מצאנו טיסות לזוג שעולות 400 דולר, ובנפרד מלון בעלות 1,050 דולר. בסך הכול 1,450 דולר, לא כולל העברות.
13 צפייה בגלריה
בודפשט
בודפשט
פער של 470 דולר בין חבילה להזמנה עצמאית לבודפשט
(צילום: shutterstock)
עמית גולדברג, מנהלת אתר השוואת המחירים Travelist, אומרת כי "עם צמיחת האיקומרס (E-commerce) בשנים האחרונות, אנחנו מזהים שהצרכנים הפכו מודעים יותר לאפשרויות ובודקים מה משתלם להם יותר, הרכבת החופש בעצמם או רכישת חבילות נופש מסודרות. עם זאת, נוסעים רבים מעדיפים להמעיט בלוגיסטיקה בזמן שהם נופשים, כך שהנוחות מהווה שיקול בהחלטה אם לרכוש חבילת נופש או להתעסק במורכבויות השונות של הרכבת חופשה בנפרד".

"מומלץ להזמין בחברות ישראליות"

לפי דרן רוזובסקי, מנכ"ל אתר לאסט מינט (lastminute.co.il), "כל מקרה לגופו לפי סוג הצרכן. החיבור של הטיסה למלון כחבילה מספק מענה נוח, וזה יכול להיות משתלם מאוד, אך זה לא תמיד נכון ויש לפעמים מגבלות של בחירה. זה מאוד תלוי בחברה שמוכרת".
לדבריו, היום ב-lastminute.co.il מתמקצעים בהבאת הטיסה המשתלמת ביותר. "יש את סוג הנוסעים שרוצים לדעת קודם כל לאן וכמה לפני שחושבים בכלל על אופציות לינה". גם כאן מדברים על הבאת ממשק החבילות הדינמיות. "בעתיד הלא רחוק אנו נתחיל להציע חבילות דינמיות שיאפשרו את המבחר הרחב ביותר במחיר הטוב ביותר, כך שבסוף הלקוח יכול גם ליהנות מהנחה משמעותית".
13 צפייה בגלריה
ביטול טיסות
ביטול טיסות
במקרה של ביטול טיסה ובעיות נוספות - יש יתרון אם הזמנתם בחברה ישראלית
(צילום: shutterstock)
כך למשל מצאנו באתר lastminute.co.il טיסות זולות מאוד בחודשים יולי ואוגוסט הקרובים ליעדים מגוונים, כלומר כאלה שיש אליהם חבילות נופש וכאלה שפחות:
בודפשט - 136 דולר לאדם, כרתים - 211 דולר לאדם, רודוס - 218 דולר לאדם, פראג - 257 דולר לאדם ובטומי - 320 דולר לאדם.
עוד הוסיף דרן שמומלץ לבחור בחברות ישראליות להזמנת החופשה, מאחר שאלו מספקות הגנה לפי חוק הגנת הצרכן, "גם בטיסות וגם בחבילות - במיוחד בעידן של המון שינויים לא צפויים".
גם אילן שלו, סמנכ"ל קבוצת הדקה ה-90, ממליץ לא לוותר על סוכן הנסיעות בישראל: "זה אומנם יעלה לכם כמה שקלים נוספים עבור השירות והעבודה, אבל גם יכול לחסוך לכם עוגמת נפש לא קטנה או אובדן כספי, אם הזמנתם באתר שלא העביר את הזמנתכם למלון או לספק השירות אותו הזמנתם, במרחבי הרשת".

שלב המסקנות

כפי שניתן לראות וכצפוי, אין תשובה אחת וחד-משמעית לשאלה מתחילת הכתבה, אך לאחר כל ההסברים, ההשוואות והבדיקות ניתן לומר שזה בעיקר תלוי יעד וזמן בשנה, וגם כמובן בכם הצרכנים.
אם אתם מחפשים יעד לנופש משפחתי בסגנון בטן-גב באחד מיעדי אגן הים התיכון, מזרח אירופה והאמירויות בעונת הקיץ או בחגים, סביר להניח שהעדיפות נמצאת בחבילות הנופש השונות שמוצעות באתרים ובסוכנויות הנסיעות. זה גם יחסוך לכם כאב ראש וזמן, את ההעברות מהשדה ובחזרה ויוסיף לכם את הידיעה שיש מישהו שדואג לכם - מצרך חשוב כאשר מדובר בנסיעה עם הרבה נפשות.
אם אתם גמישים יותר, ולא אכפת לכם לעשות שיעורי בית ולהתאמץ קצת בקריאת הרבה שורות קטנות באתרים השונים - או אם אתם פשוט נוסעים לכל יעד אחר שהוא לא ממש בטן-גב ולא בעונה החמה - אז לכו על הרכבה עצמאית, זה משתלם יותר.
פורסם לראשונה: 15:44, 19.05.22