לאחר ל"ג בעומר תיפתח ההרשמה להגרלה הבאה של "דירה בהנחה". כך הודיעו היום משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל. ההגרלה תיפתח ביום שני 27.5.24, ואישור זכאות להרשמה להגרלה ניתן יהיה להנפיק עד יום חמישי 30.5.24, ולאחר מכן לא ניתן יהיה להנפיק אישורים עד סגירת ההרשמה ב-17.6.24.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
אתר בנייה
אתר בנייה
תינתן לראשונה 20% עדיפות לחיילי מילואים. אילוסטרציה
(צילום: עמית שעל)
בהגרלה יוגרלו כ-4,000 יחידות דיור, בין השאר ביישובים מגדל העמק, בני עי"ש, אלעד, ראשון לציון, דימונה וקריית גת. זכאים להירשם: חסרי דירה בעלי אישור זכאות בתוקף.
לראשונה, בהגרלה הקרובה תיכנס לתוקף החלטת מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, ותינתן עדיפות של 20% למשרתי מילואים פעילים. כפי שהיה בהגרלות קודמות, באפשרות הזכאים להירשם ל-3 ערים ולכלל ההגרלות בערים אלו. כמו כן, אין חשיבות למועד ההרשמה להגרלה במהלך ימי ההרשמה.
את אישורי הזכאות להרשמה ניתן להנפיק באופן מקוון ואין צורך להגיע פיזית לסניפים. תהליך הנפקת אישור הזכאות מתבצע בסניפים הדיגיטליים של חברות ההרשמה: אלונים, מילגם ועמידר. עלות הנפקת אישור הזכאות לתוכניות של "דירה בהנחה" היא 240 שקל, הליך ההנפקה אורך עד 10 ימים, האישור תקף לשנה, ויש להאריכו בטרם פקיעת תוקפו.
גובה ההנחה במכרזי "דירה בהנחה" הוא 20% ממחיר השוק או עד 300 אלף שקל, הגבוה מביניהם. ביולי 2023 החליטה מועצת מקרקעי ישראל לשנות את גובה ההנחה, כך שבחלק מהערים היא שונתה ל-600 אלף שקל או 25% מהמחיר למ"ר.
חשוב לציין כי ניתן לממש זכייה אחת בלבד, כך שאם זכאי זכה במסגרת תוכנית "מענקים לרכישת דירות יד שנייה" - אין באפשרותו להירשם להגרלות "דירה בהנחה" הכוללות דירות חדשות מקבלן. במשרד השיכון ציינו כי מי שיקבל הודעה על זכייתו בתוכנית מענקי יד שנייה, תבוטל הרשמתו לכל ההגרלות האחרות שנרשם אליהן בתוכניות דירה בהנחה, ולא יאושר לו להירשם להגרלות נוספות (אלא אם יבטל את זכייתו בהגרלה זו). בכלל זה יוסר רישום הזוכה מרשימות ההמתנה בהגרלות קודמות שבהן השתתף, וכך תימנע ממנו האפשרות לזכות בהגרלות דירה בהנחה, גם אם לא מימש את זכייתו.
עוד חשוב לדעת שהזוכים לא מקבלים דירה מוכנה, אלא זוכים בזכות לרכישת דירה בפרויקט חדש שטרם נבנה. קבלנים שזוכים במכרזי המדינה, ובהם דירות מוזלות, מקדמים את הליכי התכנון והרישוי מול הרשות המקומית - וכאשר הפרויקט קרוב לקבלת היתר בנייה מוזמנים הזכאים להירשם ולבחור את הדירות הרלוונטיות. על הזוכים נאסר למכור את הדירה שבה זכו למשך 5 שנים מיום קבלת המפתח או 7 שנים מיום הזכייה בהגרלה, אולם ניתן להשכיר אותה.
השר גולדקנופף מסר: "בהגרלה תינתן לראשונה 20% עדיפות לחיילי מילואים, שיזכו לרכוש דירה בהנחה משמעותית מהמדינה ולבנות את עתיד משפחתם בהמשך לאישור מועצת רמ"י להחלטה שהבאתי בנושא. ההגרלות הן נדבך משמעותי בסל הכלים למתן מענה בדיור למשפחות צעירות ברחבי ישראל. בהמשך השנה נגריל אלפי יחידות דיור נוספות".
השלכות סגירת הסחר עם טורקיה על הנדל"ן: ריאיון עם עו"ד יעקב אטרקצ'י ועמית גוטליב
(צילום: ליאור שרון)

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן, הוסיף: "הבאנו מעל למיליארד שקל להאצת נדל"ן, לקידום פרויקטים ולפתרון חסמים. אני פונה לכל מי שעונה לכללי הזכאות להשתתפות בהגרלה - אל תחכו לרגע האחרון, הקדימו והנפיקו את אישורי הזכאות כדי שתוכלו להירשם להגרלה".
מנכ"ל רמ"י, ינקי קוינט, ציין כי "לצד האתגרים שהתקופה הנוכחית מציבה לנו, אנו ממשיכים בפעילות מואצת למתן פתרונות דיור לתושבי ישראל. גם הפעם, מיד לאחר ל"ג בעומר, ייפתחו הגרלות במסלול דירה בהנחה, ובהן אלפי משפחות צעירות ויחידים זכאים יזכו בהנחות ענק ובדירה משלהם במגוון ערים ויישובים".