איש העסקים הישראלי רומן אברמוביץ' וארגון זק"א, הגישו היום (רביעי) תביעה כנגד בנק מזרחי טפחות, בשל סירובו של הבנק להעביר תרומה על סך שמונה מיליון שקלים לארגון זק"א לטובת פעילותם במלחמה והיערכותם להמשכה.
הסירוב של הבנק, כך על פי כתב הפגיעה, הוא משום שחשבונו של אברמוביץ' חסום בשל הסנקציות שהטילו עליו האיחוד האירופי וממשלת בריטניה, ולכן, לגישת הבנק, לא ניתן לבצע בו שום פעולה שהיא. בכתב התביעה דורש אברמוביץ' לחייב את בנק מזרחי טפחות להעביר את התרומה לאלתר.
1 צפייה בגלריה
רומן אברמוביץ'
רומן אברמוביץ'
רומן אברמוביץ'
(צילום: EPA)
בכתב התביעה מצויין כי ממשלת ישראל לא מטילה סנקציות נגד אנשי עסקים בעקבות המלחמה באוקראינה וגם ממשלת ארה"ב בחרה שלא להטיל על מר אברמוביץ' סנקציות כלשהן. נוכח האמור, נכתב, עמדת הבנק בעניין חסימת החשבון של אברמוביץ' כנובע מהסנקציות, הינה עמדה שגויה מיסודה וחסרת כל בסיס משפטי. עוד מצויין בתביעה כי אברמוביץ', אזרח ישראלי, פתח את חשבון הבנק לפני שנים והכסף שברצונו לתרום לזק"א הופקד אז בחשבון.
עוד מצוין בכתב התביעה כי "החל מ-7 לאוקטובר פועלים מתנדבי זק"א ללא לאות במשימה לאומית נעלה. המתנדבים המסורים עזבו את ביתם, עבודתם והסביבה הטבעית שלהם, על מנת לעבור בין זירות הזוועה בעוטף עזה ובכל מרחב הדרום ולבצע את המלאכה הקשה מכל של איתור, ואיסוף גופות החללים שחלקם הרב במצב פיזי מחריד.
"בנוסף משאבי הארגון ומחסני הציוד המשמש אותו התרוקנו כליל. הארגון נדרש בנוסף להפעיל תוכנית טיפול נפשי למתנדביו אשר נחשפו לאירועים ומראות קשים, זוועתיים ובלתי אנושיים, וזאת אפילו בסטנדרטים בהם פועלת זק"א בשגרה. זק״א הוא ארגון חילוץ והצלה מוביל בישראל שפועל גם באזורי אסון ברחבי העולם. מתנדבי זק"א כוללים יהודים, נוצרים, דרוזים, בדואים ומוסלמים. זק"א מעניק סיוע לכל האנשים, ללא הבדל דת, גזע או מין. כתב התביעה מתבסס על חוות דעת מומחים בתחום הסנקציות ועל תקדימי פסיקה בישראל".
עורכי הדין של אברמוביץ שמוליק קסוטו ובלה פלד הדגישו בכתב התביעה כי "לא יעלה על הדעת שבשעתו הקשה ביותר של היישוב, של הציונות, בשעה שכולם נרתמים ונלחמים, מי בחזית ומי בעורף, בנק המזרחי חוסם תרומה כה חיונית, לאחד המפעלים החשובים ביותר בקהילתנו".
מבנק מזרחי טפחות נמסר בתגובה: "לא נוכל להתייחס ללקוחות ספציפיים, מטעמי סודיות בנקאית. ככל שתוגש תביעה, נמסור את עמדתנו בבית המשפט".