גיטרה אקוסטית ששימשה את ג'ון לנון בשיא ימי הביטלס תוצע בחודש הבא למכירה פומבית. הגיטרה מ-1965 של מותג Framus נחשבת לאחת החשובות עבור מעריצי הביטלס, ושימשה בכמה מהשירים המפורסמים ביותר של הלהקה, ביניהם It’s Only Love וכן הייתה בשימושו של לנון בסרט Help!. הגיטרה שימשה גם את ג'ורג' הריסון בהקלטה של יער נורבגי מהאלבום Rubber Soul מ-1966. אולם, היא נחשבה אבודה במשך עשורים ורק לאחרונה נתגלתה מחדש בעליית גג באחד הכפרים בבריטניה.
הגיטרה האקוסטית הכוללת 12 מיתרים, תעמוד במרכז המכירה של בית המכירות הפומבית ג'וליאן, שתתקיים ב-29 וב-30 במאי בהארד רוק קפה בניו יורק. להערכתו של דארן ג'וליאן מייסד בית המכירות, הגיטרה תימכר במחיר הגבוה מההערכות המוקדמות שעומדות על טווח של 600-800 אלף דולר. לדבריו, הגיטרה אף עשויה לקבוע שיא עבור גיטרה של הביטלס. השיא הקודם נקבע לפני קרוב לעשור.
2 צפייה בגלריה
ג'ון לנון ויוקו אונו
ג'ון לנון ויוקו אונו
ג'ון לנון
(צילום: AP)
2 צפייה בגלריה
הגיטרה של ג'ון לנון שעומדת למכירה פומבית
הגיטרה של ג'ון לנון שעומדת למכירה פומבית
הגיטרה של ג'ון לנון שעומדת למכירה פומבית
(צילום: מתוך האתר של בית המכירות Julien’s Auctions)
"מכרנו ב-2015 גיטרה של ג'ון לנון עבור 2.4 מיליון דולר, ומכיוון שמבחינה היסטורית לגיטרה הזו יש יותר חשיבות, ההערכה שלנו היא שהגיטרה הזו, בה ניגנו ג'ון לנון וג'ורג' הריסון באלבום Help! ובהקלטות נוספות, תהיה בין חמש הגיטרות היקרות ביותר שנמכרו אי פעם במכירה פומבית", אמר. "זו קרוב לוודאי ההזדמנות האחרונה לרכוש ולהיות הבעלים של גיטרה אייקונית של ג'ון לנון וג'ורג' הריסון".
לפי בית המכירות, בסוף שנות ה-60 הגיטרה הייתה בבעלות גורדון וולר מצמד הפופ הבריטי פיטר אנד גורדון. הוא העניק את הגיטרה למנהל מסע ההופעות שלהם. לאחר מכן נעלמו עקבותיה עד שנמצאה לאחרונה בעליית גג שם שכנה קרוב לוודאי ללא שימוש במשך יותר מ-50 שנה. היא נמצאה בעקבות מעבר בית, שהבעלים שלו יצר קשר עם ג'וליאן. כיסוי הגיטרה המקורי התגלה בפח אשפה וחולץ גם כן. הכיסוי של חברת מאטון האוסטרלית מופיע בתמונות של הביטלס מ-1965.
קובי אפללו שר ג'ון לנון 35 שנה להירצחו
(ירון שרון)
ג'וליאן שברו שיאים במכירות קודמות שערכו למזכרות של הביטלס, ביניהן ערכת תופים של רינגו סטאר שנמכרה ב-2.2 מיליון דולר, עור התוף שבו השתמשו בהופעה בתוכנית של אד סאליבן שנמכר גם כן ב-2.2 מיליון דולר ועותק אישי של האלבום הלבן ב-790 אלף דולר. כל הפריטים הללו נמכרו ב-2015.
הגיטרה היקרה ביותר שנמכרה אי פעם במכירה פומבית היא הגיטרה האקוסטית חשמלית של קורט קוביין בה ניגן בהופעה MTV Unplugged, שנמכרה ב-2020 עבור 6 מיליון דולר.