בשיתוף אתר "המקצוענים"
צביעת חדר מדרגות דורשת לא רק בחירה מושכלת של חומרים אלא גם הקפדה על טכניקות הצביעה הנכונות והכנה מקדימה.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
חשוב לזכור שהמדרגות הן חלק בטיחותי קריטי בבניין, ולכן כל פרט קטן יכול להשפיע על בטיחות המשתמשים בהם. במדריך זה נרחיב על אופן הבחירה בצבע, על ההכנה הנדרשת לפני הצביעה ועל השיקולים העיצוביים שיש לקחת בחשבון לקראת יצירת חלל מואר, מעוצב ובטוח לשימוש.

סיד או אקרילי? כך תבחרו בחוכמה את סוג הצבע

בשלב הראשון, חשוב לבחור נכון את סוג הצבע ואת הגוון שלו. ברוב המקרים, תצטרכו לבחור באחד מבין שני סוגים עיקריים: סיד סינתטי או צבע אקרילי.
צבע אקרילי, נחשב לאיכותי יותר, כיוון שרמת הכיסוי שלו גבוהה, הוא עמיד יותר וקל יותר לנקות קירות שנצבעו בצבע אקרילי. לעומת זאת, אם תחליטו לצבוע גם את התקרה, במקרה זה, הבחירה בסיד סינתטי לצביעת התקרה, תהיה בחירה נכונה יותר.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
ומה עושים כשקירות חדר המדרגות כבר נצבעו בעבר בסיד? במקרה זה, אם תרצו לצבוע את הקירות כעת בצבע אקרילי, תצטרכו ליישם תחילה חומר מקשר מסוג בונדרול.
הבונדרול ישמש כמעין שכבת הדבקה לצביעה וימנע קילופים שעלולים לצוץ בקיר כמה שבועות אחרי הצביעה. הוא נחשב לחומר יסוד שמאפשר לצבע האקרילי להיאחז בצורה טובה יותר ולאורך זמן על שכבת הסיד.
איך תדעו אם קירות חדר המדרגות נצבעו בעבר בסיד או בצבע אקרילי? הסיד נחשב לצבע מלכלך ולכן, אם תעבירו יד על הקיר ותישאר לכם מעט אבקה לבנה תדעו שמדובר על סיד ושיש צורך בשכבת צבע מקשרת.
אחרת, סביר להניח שהקיר נצבע כבר בצבע אקרילי, ואז תוכלו לצבוע אותו ישירות בצבע אקרילי, ללא צורך במריחת צבע היסוד המקשר.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

בהיר או כהה? תלוי בתאורה שיש בחדר המדרגות

מעבר לעניין העיצובי, הרי שחלל חדר המדרגות הוא חלל שאמור להיות מואר ובטיחותי. זאת, משום שהוא משמש כמות גדולה של דיירים ביומיום, והוא נחשב לאלמנט שהוא ממילא מסוכן יותר.
על מנת למנוע פציעות הנובעות מהחלקה או נפילה, חשוב לא רק שהמדרגות יהיו מחומר בטיחותי ואנטי-סליפ, אלא גם שהחדר יהיה מואר ובטוח לשימוש. הגוון שתבחרו לצביעת המדרגות, ישפיע גם הוא על מידת החזר האור.
לכן, לפני שאתם בוחרים גוון, חשבו מה רמת התאורה הטבעית של חלל זה, והעדיפו גוון בהיר יותר, אם אין מספיק אור טבעי בחדר זה. ישנם חללי מדרגות שבהם יש קיר שקוף שמאפשר חדירת אור טבעי, אך בשעות הערב, התאורה שבחלל המדרגות היא ממילא תאורה מלאכותית.
ככל שהגוון יהיה בהיר ומבריק יותר, כך הוא יחזיר יותר אור, ולא רק יהיה בטיחותי יותר לשימוש, אלא גם יגרום לחדר המדרגות להיראות גדול ומרווח יותר.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

לפני הצביעה: מהי ההכנה הדרושה?

כחלק מתהליך העבודה, תצטרכו לדאוג להכנה מתאימה שתבטיח את התוצאה הסופית הטובה ביותר. ההכנה בנויה משני חלקים: הכנת הקירות והכנת חלל המדרגות.
בשלב הראשון, יש לאתר את הליקויים שמחייבים תיקון עוד לפני הצביעה. הליקויים הנפוצים הם סדקים וקילופים, אך גם חורים שנובעים מקידוחים שונים בקירות, סימני רטיבות ועובש ושריטות הם ליקויים שמחייבים טיפול בקירות ובתקרה עוד לפני שלב הצבע.
דבר נוסף שיש לעשות בשלב ההכנה הוא לכסות את ארונות החשמל והתקשורת, ולהסיר כל גורם שיכול להפריע לצביעת התקרה והקירות. ככל שחדר המדרגות יהיה עם נגישות מלאה יותר לבעלי המקצוע, כך הצביעה תהיה איכותית יותר ותכלול את כל שטחי הקירות והתקרה.
על מנת להימנע מלכלוך רב, דאגו להכניס סעיף שיחייב את בעל המקצוע לכסות מתגים, שקעי חשמל, גופי תאורה, מעקות, פאנלים ומדרגות. זאת, על מנת לשמור על הרכוש המשותף מפני מנזקים שיכולים להיגרם במהלך העבודה.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

מה כולל תהליך העבודה?

כאמור, השלב הראשון יכלול את התיקונים השונים ואת החלקת הקירות כדי להבטיח צביעה נוחה ומקצועית. הסדקים והחורים בקירות ימולאו בחומרים מתאימים, יעברו שיוף וניקוי, לקראת שלב הצביעה.
כאמור, אם יש צורך בשכבת בסיס (מפני שהקיר נצבע בסיד, וכעת רוצים לצבוע אותו בצבע אקרילי), יש לוודא שבעל המקצוע מורח שכבת בסיס לפני שכבת הצבע. זאת, על מנת להבטיח את היאחזות הצבע בצורה טובה לקירות.
רק לאחר ייבוש מלא של שכבת צבע היסוד, יש להתחיל בשלב הצביעה. נהוג לצבוע את הקירות לפחות בשתי שכבות צבע. במקרים שבהם יש כמות גדולה של תיקונים, או ששתי השכבות לא הביאו את הקירות ואת התקרה למצב סופי משביע רצון, יש לבצע גם שכבת צבע שלישית.
6 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
חשוב לתמחר מראש את העלות של כל שכבות הצבע, כדי שגם אם בסופו של דבר אכן תצטרכו שכבת צבע שלישית, המחיר שלה יהיה קבוע ומוסכם מראש, ולא יגבו מכם תוספת מחיר גבוהה מדי, מבלי שתהיה לכם יכולת מיקוח טובה.

אמצעי בטיחות במהלך הצביעה

ראשית, על נציגות הבית המשותף לוודא שיש ביטוח צד ג', שכן בקרות נזק, כל דיירי הבניין יכולים להיות חשופים לתביעת נזיקין. הדבר חשוב לגבי כל בעל מקצוע שנכנס לבצע תיקון ברכוש המשותף, ולא רק בתחום הצבע.
ואולם, תחום הצבע הוא כזה שנמשך מספר ימים, כרוך בשימוש בסולמות גבוהים, בציוד המונח על יריעות ניילון ובסביבה שבה הדיירים עוברים ושבים במהלך העבודה. לכן, יש חשיבות כפולה ומכופלת לבדיקת תוקף פוליסת הביטוח.
כמו כן, דאגו לבקש מבעל המקצוע שיציג בפניכם פוליסה לפיה גם הוא והפועלים מטעמו מבוטחים בביטוח תאונות אישיות.
ודאו כי יש שימוש הולם בסולמות ובפיגומים, וכי הציוד ונהלי העבודה הם בהתאם לתקני הבטיחות למניעת נפילות ופציעות. כמו כן, הנחו מראש את הדיירים בדבר עבודות הצבע, והדגישו בפניהם אמצעי זהירות.

איך צובעים את מעקה הבטיחות?

מלבד הקירות שבחדר המדרגות, חשוב לקחת בחשבון גם את מעקה הבטיחות. חידוש שלו, הוא לא רק עניין אסתטי, אלא גם בטיחותי. זאת, משום שלרוב מדובר במעקה ברזל, הרי שאם הוא לא צבוע בצבע עמיד בפני מים, הוא יכול להחליד, מה שגורם לו להיחלש ולא להגן על הדיירים בזמן השימוש במדרגות. מאחר שקיימים סוגים שונים של מעקות בטיחות, חשוב להתאים בין סוג החומר של המעקה לבין סוג הצבע.

עניין של זמן: מהו זמן העבודה המקובל לצביעת חדר המדרגות?

אם נרצה לאמוד את זמן העבודה הצפוי לצביעת חדר המדרגות, חשוב שניקח בחשבון מספר גורמים:
משך העבודה תלוי במספר גורמים: מצב הקירות והתקרה, כמות הקירות שיש לצבוע, סוג המעקה וגובה התקרה. ככל שהתקרה גבוהה יותר, כך הגישה נחשבת למורכבת יותר.
ברוב המקרים, עבודת צביעה של חדר מדרגות בבניין של עד 3 קומות, יכולה להסתיים תוך יום-יומיים, בהתאם למהירות הייבוש של חומרי התיקונים וצבע היסוד ולמספר שכבות הצבע הדרוש.
בבניינים שבהם יש יותר מ-3 קומות, העבודה תתארך מטבע הדברים. בכל יום עבודה ההספק הנהוג הוא של צביעת שתי קומות.

מה אמורה לכלול הצעת מחיר לצביעת חדר מדרגות?

לפני הכל, הגיעו לשיחה עם בעל המקצוע מוכנים לאחר שבדקתם מחירונים בתחום הצבע, וביררתם מה יכול לגרור תוספת מחיר תוך כדי עבודה. כך, תוכלו לתמחר את התוספות האלה מראש, ולא אחרי שכבר ביצעתם הזמנת עבודה ואתם בידיים של בעל המקצוע.
הדרך שתעזור לכם לבחור צבעי מקצועי ואיכותי לצביעת חדר המדרגות שלכם, תעבור דרך חוות דעת של לקוחות קודמים ודרך הצעת מחיר מסודרת שאותה הוא יגיש לכם.
על הצעת המחיר לכלול בתוכה את סוג הצבעים בהם עתיד להשתמש בעל המקצוע, את סוגי חומרי התיקון השונים ואת סוגי העבודות הנלוות והתיקונים הנדרשים.
בנוסף, הצעת המחיר צריכה לכלול את סוג הקירות, מספר שכבות הצבע, האם הצביעה כוללת תקרה ומעקות, האם היא כוללת צביעה של ארונות חשמל ותקשורת והאם היא כוללת את עבודות ההכנה וניקיון יסודי בסיום כל יום עבודה, שיבטיח גם את בטיחות הדיירים המשתמשים במדרגות.
חשוב לכלול גם הערכה של משך העבודה, את היקף האחריות הניתן ואת משך האחריות וכן את עלויות החומרים וכלי העבודה. דאגו שבעל המקצוע הוא שיגיע עם כלי העבודה שלו, בייחוד עם סולם, על מנת שלא יוכל לטעון שנגרם לו נזק בגין שימוש ציוד לא בטיחותי שסיפקתם לו.
בשיתוף אתר "המקצוענים"