ברצלונה הודיעה אתמול כי תאסור על השכרת דירות לתיירים - צעד שאמור לסייע בהורדת מחירי השכירות לתושבי העיר ולשפר את איכות החיים שלהם.
ראש העיר ז'ום קולבוני, המשתייך לשמאל, אמר כי עד נובמבר 2028 ברצלונה תבטל את הרישיונות של 10,101 הדירות שכיום מאושרות לארח שוכרים לזמן קצר. "אנו מתעמתים עם הבעיה הגדולה ביותר של ברצלונה", אמר באירוע של העירייה.
1 צפייה בגלריה
שכונת רוואל
שכונת רוואל
שכונת רוואל בברצלונה
(צילום: Shutterstock)
הגיאות בשוק הדירות לטווח קצר בברצלונה - העיר המתוירת ביותר בספרד – הביאה לעלייה של 68% בשכר הדירה ב-10 השנים האחרונות, ושל 38% במחיר הרכישה של דירות, דבר שדוחק מהעיר אוכלוסיות רבות, בעיקר צעירים.
ממשלת ספרד נהנית מההכנסות שמניבה התיירות במדינה, הנמצאת במקום השלישי בעולם מבין היעדים המתוירים ביותר. ואולם כפי שקרה במקומות נוספים באירופה - תושבי ערים מתוירות אינם יכולים להרשות לעצמם לגור באזורים מסוימים, בגלל תופעת ההשכרה לטווח קצר. בעקבות כך, כמה ממשלות ביבשת קבעו מגבלות על השכרה לטווח קצר בעשור האחרון במקומות כמו האיים הקנריים, ליסבון וברלין.
שרת הדיור של ספרד, איזבל רודריגז, אמרה שהיא תומכת בהחלטתה של ברצלונה: "חשוב לעשות מאמצים כדי לאפשר גישה לדיור בר השגה".
איגוד דירות התיירים של ברצלונה, APARTUR, מסר בתגובה כי "קולבוני עושה טעות שתוביל לשיעורי עוני ואבטלה גבוהים יותר". לדברי האיגוד, האיסור יוביל לעלייה במספר דירות התיירים הלא חוקיות.