עסקת ענק ראשונה בדרך לתעשיות הביטחוניות מישראל לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. פינלנד מנהלת מכרז לרכישת מערכות הגנה אווירית, בהשתתפות התעשייה האווירית ורפאל.
שר ההגנה הפיני, אנטי קייקונן, אמר הערב (שבת) כי זו תהיה העסקה הביטחונית הגדולה ביותר שמבצעת ארצו לאחר הזמנת 64 מטוסי אף-35 בחודש שעבר מארה"ב, עסקה בשווי 9.4 מיליארד דולר.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
2 צפייה בגלריה
מערכת קלע דוד
מערכת קלע דוד
מערכת קלע דוד
(צילום: רועי עידן)
זאת הייתה הפעם הראשונה שבה חשפו הפינים את המכרז שהם מנהלים בין שתי התעשיות הביטחוניות הישראליות הגדולות. יש לציין כי בשנים האחרונות ביצעה פינלנד מספר עסקאות עם התעשייה האווירית, ורכשה ממנה טילי ים-ים מדגם גבריאל-5 בשווי של כ-200 מיליון דולר, ומכ"מי הגנה אווירית של אלתא.
הפינים מתלבטים בין רכישת מערכת ברק MX מתוצרת התעשייה האווירית ומערכת קלע דוד מתוצרת רפאל. צה"ל כבר רכש גרסה אחרת של המערכת של תע"א, ברק-8, המותקנת כעת בספינות הסער 6 החדשות של חיל הים, ואת קלע דוד, שנמצאת בשירות חיל האוויר. שתיהן מיועדות ליירוט טילים ומטוסי קרב.
2 צפייה בגלריה
הניסוי במערכת הברק
הניסוי במערכת הברק
ניסוי במערכת הברק
(צילום: התעשייה האווירית)
ברק-8 נרכשה גם בידי הצי וחיל האוויר ההודי בסדרת חוזי ענק בשווי של יותר מ-3 מיליארד דולר. לפי מקורות זרים, רכשה אותה גם אזרבייג'ן. לאחרונה פורסם גם כי מרוקו מבקשת לרכוש אותה, בעסקה בשווי של כחצי מיליארד דולר. העסקה עם פינלנד צפויה גם כן לעמוד על סך דומה.
"הגבולות שלנו שקטים, אבל אנחנו צריכים לעמוד בכוננות ולחזק את יכולות ההגנה שלנו, למרות שאני מאמין שאם נותקף מדינות אירופה לא ישארו בשקט", אמר קייקונן.