במשרד האוצר מציעים לדחות לפחות בשנה את הרחבת מתן נקודות הזיכוי ממס גם לילדים בגילאי 13 עד 18, הטבה שאמורה הייתה להיכנס לתוקף החל ב-1 בינואר הקרוב. כך נודע לynet.
ההצעה לדחיית ההטבה באמצעות התיקון לתקציב 2024 שצפוי בחודשים הקרובים, נובעת כמובן מהגירעון העצום הצפוי בתקציב בשל עלויות המלחמה, ונועדה "לחסוך" הפסד גביית המיסים בשנה הקרובה שאמור לעמוד על כ-2.5 מיליארד שקלים.
יחד עם זאת, בניגוד להטבות אחרות שעולות כסף למדינה ולא מסייעות, כאן מדובר במהלך שאומנם יעלה באובדן מיסים, אך תורם לצמיחה, בכך שהוא מגדיל את ההכנסה הפנויה של משפחות רבות, שנאנקות תחת עליות המחירים, ולצד זאת הוא מעודד עבודה שכן רק מי שמגיע לרף המס נהנה מההטבה. הרחבת החוק לילדים עד גיל 18 צפויה להקל על הורים רבים נוספים, ותעודד עוד להיכנס לשוק העבודה.
חשוב לציין כמובן כי אי קיצוץ כל הכספים הקואליציוניים והמשך ביטול המס על משקאות ממותקים וכלים חד פעמיים עולים לקופת המדינה סכומים גבוהים בהרבה אך אלה ככל הנראה ימישיכו בהוראות שר האוצר.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

1 צפייה בגלריה
השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'
שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. דווקא את נקודות הזיכוי הוא יבטל?
(צילום: שלו שלום)
נזכיר כי אישור ההצעה סופית במליאת הכנסת בראשית חודש יוני הגיע לאחר ששר האוצר, בצלאל סמוטריץ', החליט בתחילת השנה להכניס בתקציב 2023 את הטבת נקודות הזיכוי עד גיל 18, אולם אז מימוש החלק בהצעה שנוגע להורים לילדים בגיל 18-13 נדחה בטענה כי לא נמצא לו מקור תקציבי. במקור, מדובר בהרחבה של ההחלטה שהתקבלה על ידי הממשלה הקודמת להעניק נקודות זיכוי על כל ילד בגיל 12-6, בנוסף לנקודות הזיכוי שכבר קיימות בחוק על כל ילד עד גיל שש.
מה בעצם אומר החוק ומהי נקודת זיכוי? תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה המס שעליהם לשלם בהתאם להכנסותיהם מעבודה. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב. שווי נקודה נכון ל-2023 הוא 235 שקל לחודש, שהם 2,820 שקל לשנה שלמה, זאת, לאחר עלייה ביחס לשנה שעברה בשל האינפלציה. נשים זכאיות לחצי נקודה נוספת. השנה כל אחד מההורים קיבל נקודת זיכוי נוספת במס על כל ילד שגילו 6 עד 12 שנים. החל מ-2024, ההטבה אמורה להיות מורחבת כאמור עבור כל ילד עד גיל 18, אך הרחבה זאת בסכנת ביטול.