חברת אקספון שבבעלות חזי בצלאל בוחנת אפשרות לנטוש את סלקום, ונמצאת במשא ומתן מתקדם מול פלאפון לחתימה על הסכם שיתוף רשתות סלולר בין החברות - כך נודע לכלכליסט. מהלך שכזה כולל הפרת חוזה וסביר כי ייתקל בקשיים, אך אם ייצא לפועל, הוא צפוי להנחית מכה פיננסית קשה על סלקום, שלה מעבירה אקספון כ-100 מיליון שקל בשנה. בכיר בסלקום מסר לכלכליסט: "לא התרגשנו. מחברות רציניות מצופה שתעמודנה בהתחייבויות. מי שלא משלם לסלקום לא ישלם גם לאחרים".
הבוקר (ד') הודיעה סלקום לבורסה כי אקספון לא שילמה לה את התשלומים להם היא מחויבת במסגרת שיתוף הרשת ביניהן, זה החודש השני ברציפות. מדובר בעיכוב מצטבר של כ-17 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
סלקום
סלקום
סלקום
(צילום: חיים הורנשטיין)
העימות העסקי בין הצדדים החל עם רכישת גולן טלקום על ידי סלקום. עוד בטרם כניסתה של אקספון ב-2018 לשוק הסלולר, תחת המותג we4G, היא חתמה עם סלקום על הסכם שיתוף רשתות למשך עשור, במסגרתו חלקה איתה באופן שווה תחזוקה והשקעות ברשת. לאחר מכן חתמה סלקום על הסכם דומה עם גולן טלקום, וההשקעות התחלקו בשלוש.
רכישת גולן הובילה להגדלת חלקה של אקספון בהסכם, בעיתוי רגיש - לקראת השקעות עתק בתשתיות דור 5. אקספון סירבה לכך וטענה כי נטל גולן לא צריך ליפול עליה. לאחר משא ומתן בין החברות, סלקום הסכימה לסחוב על גבה את חלקה של גולן, אך החוזה בין החברות טרם נחתם סופית בשל מחלוקות נוספות. גורמים בשוק טוענים כי אקספון מרשה לעצמה להפר הסכמות מול סלקום כי היא טוענת שסלקום היא זו שהפרה הסכם ראשונה.
כעת מסתבר שבצלאל לא מחכה ליישר את ההדורים בין הצדדים, והחל לבחון עזיבה של סלקום לטובת רשת אחרת. פלאפון פועלת על רשת לבד, ועל כן היא המתאימה ביותר, בעוד שפרטנר ו-HOT מובייל חולקות רשת יחד. עזיבת ההסכם עם סלקום צפויה להשית על אקספון קנס כבד של תשלום המשך הכספים עד לסיום ההסכם, אך גורמים משפטיים בכירים בשוק התקשורת אומרים כי בצלאל ישחק על כך שגם גולן לא שילמה קנס של 600 מיליון שקל, כשעזבה את ההסכם לטובת מיזוג עם סלקום. בצד של סלקום, מדובר בעיתוי בעייתי ובמכה לא פשוטה, לאחר שזה מספר רבעונים שהחברה מסיימת בהפסד ומצבה הפיננסי לא יציב.
2 צפייה בגלריה
רכילות עסקית חזי בצלאל
רכילות עסקית חזי בצלאל
חזי בצלאל
(צילום: אביב חופי)
רק לפני כחודש הודיעה אקספון כי בצלאל בחר באסף עופר, מנכ"ל HOT מובייל לשעבר, לשמש כמנכ"ל החברה, עם עזיבתו של יעקב נדבורני לאחר חמש וחצי שנים בתפקיד. עופר טרם נכנס רשמית לתפקיד אך כבר החל בניסיונות גישור מול סלקום, שעדיין לא קרמו עור וגידים.
we4G צברה עד כה כ-370 אלף מנויי סלולר, תוך שהיא מובילה מבצעים אגרסיביים ומציעה מחירים "לכל החיים". עם זאת, ברמת המחירים הנוכחית החברה תתקשה לשרוד לאורך זמן ויהיה עליה למצוא מנועי צמיחה אחרים. אחד מהם הוא הדור ה-5, אך אקספון היא החברה היחידה שטרם קיבלה ממשרד התקשורת רישיון לדור החדש, בשל המחלוקות מול סלקום. אקספון פעילה גם בתחום האינטרט הנייח, עם 220 אלף מנויים.