עסקת כלל-מקס עוברת משוכה נוספת: רשות התחרות הודיעה היום (חמישי) כי תאשר את העסקה לפיה תרכוש כלל אחזקות את השליטה בחברת כרטיסי האשראי מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל.
המשוכה המרכזית שנותרה היא החלטת הוועדה שהקים משרד האוצר לבחון האם יש לאפשר למוסדיים להשתלט על ענף כרטיסי האשראי. החלטה זו צפויה עד ל-23 בפברואר. העסקה מאושרת תחת תנאי שלפיו אם כלל תרצה לרכוש מניות נוספות בבנקים (בין אם דרך כספי עמיתים או נוסטרו) מעבר לרף של 7.5%, הם יצטרכו לקבל על כך את אישור רשות התחרות.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio
1 צפייה בגלריה
כרטיס אשראי של מקס
כרטיס אשראי של מקס
כרטיס אשראי של מקס
(צילום מסך מאתר max)
כרגע מדובר במגבלה תיאורטית, כי היום ממילא בנק ישראל לא מאפשר למוסדיים להגיע להחזקה של מעל 7.5%, אולם אם בעתיד הפיקוח על הבנקים ירחיב את הרף, עדיין כל רכישה שכזו תצטרך לעבור את אישור רשות התחרות.
בדיקת הרשות העלתה כי מיזוג בין החברות אינו צפוי לפגוע בתחרות בתחומים בהם פועלים הצדדים, ובראשם האשראי הצרכני. הסיבה לכך היא שפעילות האשראי הצרכני של מקס שונה באופייה מזו של כלל, הכוללת מתן הלוואות לעמיתים בשעבוד קופות גמל וקרנות הפנסיה שלהם. בנוסף לכך, ברשות התחרות אף חושבים שקיים פוטנציאל לשיפור של התחרות באשראי הצרכני מול הבנקים כתוצאה מחיבור בין חברת כרטיסי אשראי לחברת ביטוח.
כאמור, בימים אלה בודק צוות שהקים שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אם לאפשר לחברות הביטוח להשתלט על ענף כרטיסי האשראי. רשות התחרות לא יכלה להמתין להחלטת הצוות, שכן היא מחויבת לפי החוק בלוחות זמנים למתן תשובה בעסקאות מיזוג. יחד עם זאת, החלטתה לא אמורה להשפיע על הוועדה, שבוחנת היבטים רחבים יותר של השתלטות המוסדיים מאשר רק את נושא הפגיעה בתחרות.