רגע לפני שהתחלנו בשיחה, הגישה אסתי, רעייתו של הרב ישראל צישינסקי, כיבוד קל - רק לי. "אני צם היום, זה צום גדליה", הסביר בחיוך. כשראה את מבטי השואל. "זה בסדר, לא כולם חייבים לצום, תרגישי בנוח", הרגיע. אם תרצו, זה ה"אני מאמין" של הרב הצעיר (37), לפיו לא חייבים לשחות עם הזרם, כשהאמצעים מקדשים את המטרה: כן לאיחוד ולא לפילוג.
בגיל 21 כבר הקים צישינסקי את קבוצת חמדת הארץ נדל"ן, ב-2004 הקים את עמותת "רפואה ושמחה" שמסייעת לחולים קשים ולמשפחותיהם בשירותי הסעות ואמבולנסים, וכיום הוא יוצא נגד רבנים שקוראים לא לשמור על הנחיות הממשלה במאבק בקורונה. אז מיהו הרב ואיל הנדל"ן, הרב ישראל צישינסקי?
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
5 צפייה בגלריה
הרב ישראל צישינסקי
הרב ישראל צישינסקי
הרב ישראל צישינסקי
צישינסקי נולד בבני ברק, בבית של חסידות גור - אותה חסידות לה משתייך גם שר השיכון לשעבר יעקב ליצמן. הוא בן למשפחה שהיוותה דור שביעי למאפיות צישינסקי. "היינו מעין מאפיית בוטיק. לאבא שלי לא היה עניין להיות אנג'ל או ברמן". בגיל 13 עבר ללמוד בישיבה בחצור הגלילית, ובגיל 17 החל את לימודיו בישיבת שפת אמת, הישיבה הוותיקה של חסידות גור, בשכונת מחנה יהודה בירושלים.
להזכיר: מאז הוקמה ב-1925 ועד סגירתה ב-2016, הייתה ישיבת שפת אמת ישיבת הדגל של החסידות בישראל. ראש הישיבה האחרון בה במתכונתה המקורית היה הרב שאול אלתר, שלפני כשנה נתפס כאחראי על הפילוג בחסידות, וצישינסקי הלך איתו. "בשנה האחרונה יש בחסידות מלחמת עולם, זר לא יבין זאת", הוא מספר.
"אני חסיד גור, אבל אף פעם לא אהבתי להיות שייך למישהו, מלבד לעם היהודי ולקב"ה. הלכתי עם המפצלים כי אני מאמין שלא צריך ללכת כעיוור בדרך של 'ככה לימדו אותי לחשוב', אלא לבחור בדרך לאחר מחשבה ותבונה.
"כתוב: 'עשה לך רב', שזה אומר ללמוד ולבחור מי הרב שלך. אני נמנה על קהילת גור בראשות הרב אלתר, אחד מגאוני התורה ובעל אישיות פורצת דרך. אני גם חסיד יחיד בתלמים וצמוד לרב ניר בן ארצי, שעבורי הוא צדיק אמת ואישיות מיוחדת, לא עוד רב או מקובל מפוקפק".
אתה לא חושש ממחיר אותו 'מרד'? "גדלתי עם עוד שישה אחים בבית, כולם דעתנים. הם היו דעתנים בתוך המסגרת, ואני דעתן מחוץ למסגרת. אני למוד תשלומי מחירים, ותמיד יצאתי מזה מחוזק. כדוגמה, בבחירות המונציפאליות האחרונות לירושלים, תמכתי במועמדותו של משה ליאון, כשאף חרדי לא תמך בו אז. העזתי וכתבתי טור ב'כיכר השבת' למענו, מה שהבעיר אש וגרם לתקופה קשה לי ולמשפחתי, אבל זה עבר. אני עצמאי במחשבתי, וקשה לי כשמחשבה שלך, כביכול, אינה פרטית, כשאתה שייך למגזר החרדי".
"אני מחפש אמת ועל האמת אני מוכן לשלם את המחירים. גם אם אני לא פופולארי כשאני מתחיל, אני מאמין שבהמשך יבינו את הצעד שלי"
מדוע תמכת במשה ליאון? "הבנתי שמדובר באדם מדהים, שאיננו עסקן כפי שניסו להציג אותו, אלא איש עסקים שיודע לעבוד עם העסקנים. הלכתי איתו מהמקום הדתי שלי, שלעיר הקודש מגיע ניהול נכון. עובדה, זה מה שקורה היום בעיר. אני מחפש אמת ועל האמת אני מוכן לשלם את המחירים. גם אם אני לא פופולארי כשאני מתחיל, אני מאמין שבהמשך יבינו את הצעד שלי".
5 צפייה בגלריה
הרב ניר בן ארצי, משה ליאון וישראל צישינסקי בבר המצווה של בנו
הרב ניר בן ארצי, משה ליאון וישראל צישינסקי בבר המצווה של בנו
מימין: הרב ניר בן ארצי, משה ליאון וישראל צישינסקי בבר המצווה של בנו

מייסד קבוצת נדל"ן כבר בגיל 21

כשהיה בן 20, נישא לאסתי, והזוג עבר להתגורר בדירת 40 מטר בירושלים, בה גידלו את שני ילדיהם הבכורים. בתוך תקופה קצרה כבר הגיעה רווחה כלכלית למשפחה, לאחר שצישינסקי הפך לאיש עסקים בתחום הנדל"ן. "כשהייתי בן 17 החליט משרד הבריאות לשנות תקנים, ואבי החליט ללכת על עסקת קומבינציה, ועל שטח המאפייה בבני ברק בנו בניין מגורים. בתקופה הזו הבנתי שאני נמשך לנדל"ן, שזה הייעוד שלי בחיים".
אמר ועשה. בגיל 21 כבר הקים את קבוצת חמדת הארץ נדל"ן, שעוסקת ביזמות לבניית מגורים לכלל המגזרים, ובנוסף, בבעלותה ובשותפויות נמצאים מרכזים מסחריים במקומות שונים בארץ. "התוכנית היא להפוך בעוד מספר שנים, בעזרת השם, לאחת הקבוצות היזמיות המובילות בישראל", הוא מצהיר.
מה האסטרטגיה של החברה? "אנחנו בוחנים כל עסקה בנדל"ן למגורים בישראל, אבל לא הולכים על כל עסקה בכל מחיר, אלא מסתכלים על שורת הרווח. אנחנו לא פונים לשווקים נמוכים מדי או יקרים מדי. מחיר דירה, שאנחנו משווקים, ינוע בין 14 ל-30 אלף שקל למטר, מה שמכוון לנדל"ן במרכז הארץ".
יו"ר דירקטוריון החברה הוא רו"ח שמעון הייבלום, לשעבר מנכ"ל סולל בונה: "אחד מבעלי הוותק והניסיון הגדולים ביותר בענפי הנדל"ן והפיננסים בישראל", מדגיש צישינסקי.

"רוצים להיות ארגון המתנדבים הגדול בעולם היהודי"

תחום הנדל"ן הוא רק צד אחד של צישינסקי. "נושא הנתינה והעזרה ההדדית תמיד העסיקו אותי", הוא מספר. "זה מה שהביא אותי להקים ב-2004 את עמותת 'רפואה ושמחה', שמסייעת לחולים קשים ולמשפחותיהם בשירותי הסעות ואמבולנסים, שניתנים להם חינם, כדי שיוכלו להגיע לטיפולים רפואיים. העמותה גם מקיימת פעילויות שונות לחולים בבתי ספר לחינוך מיוחד ובבתי אבות, ומסייעת במימון תרופות ובחלוקת מזון למשפחות חולים ונזקקים.
5 צפייה בגלריה
צישינסקי באירוע העמותה, ראבון שיף משמאל
צישינסקי באירוע העמותה, ראבון שיף משמאל
צישינסקי באירוע של העמותה
"עוד כתלמיד ישיבה התנדבתי במחלקות בבתי חולים, הגעתי לשמח אנשים מבוגרים וחולים. העמותה קמה על רקע ההבנה של כמה הנושא הכלכלי מעיב על חולים קשים, שנסיעות לבתי החולים הן מרכיב קריטי, לאו דווקא אצל מאושפזים.
"באותה תקופה, פגשתי את הייבלום, ודרך החבירה לעסקים משותפים, חברנו גם לערך של הסיוע לאחר. הוא הפך ליו"ר ועד הידידים של העמותה, ומאיר קווין, משמש המנכ"ל ומנהל המוקד 'מחוברים אונליין'".
כיום, מחזיקה העמותה בכ-850 קבוצות וואטסאפ, למעלה מ-10,000 מתנדבות ומתנדבים בארץ ובעולם ובשישה אמבולנסים לשינוע חולים, תרופות ומזון לחולים ומבודדים.
"המטרה שלנו היא להיות ארגון המתנדבים הגדול בעולם היהודי, ולהגיע ל-30 אמבולנסים פעילים בכל הארץ. מעגלי המתנדבים, שמספרם הולך וגדל, מציעים ללא עלות העברת תרופות ושינוע, ויש ברשותנו אפילו שירותי תרגום, לחולים ישראלים, שנמצאים בבתי חולים בארצות שונות ושאינם דוברים את השפה המקומית. בקורונה חלה עלייה של מאות אחוזים בפניות", הוא מציין.
לעמותה תורמים אנשי עסקים בכירים במשק הישראלי, חלק ניכר מהם מהמגזר החילוני. בנשיאות העמותה חברים רו"ח ראובן שיף, מוטי פרידמן - יו"ר קבוצת אלקו, משה טרי, אבי בניהו, גיל קלדרון ממנורה חיתום ועוד. באירועי העמותה, נפגשים ראשי המגזר העסקי שתומכים ותורמים, ביניהם רעיה שטראוס, רמי לוי, נעם לאוטמן ואחרים. "נוחי דנקנר היה אחד התורמים הגדולים שלנו. הוא איש נדיב ורגיש". צישינסקי הוא גם חבר הוועד המנהל של עמותת "לחיות יחד", בראשות לאוטמן, שפועלת לחיים משותפים נכונים בישראל.
5 צפייה בגלריה
צישינסקי עם מאיר שני ורעיה שטראוס
צישינסקי עם מאיר שני ורעיה שטראוס
צישינסקי עם מאיר שני ורעיה שטראוס
אתה חסיד גור. הם אנשי עסקים חילונים. מה מילות הקסם שאתה אומר להם כדי שילכו איתך? "אלו לא מילות קסם, הם מרגישים שאני מאחד את השורות. אני אוהב אנשים ומכבד כל אדם ומוצא את המקרב והמאחד ביני לבין אחרים, לא משנה מאיזה מגזר הם.
"סוד החיבור הוא העשייה יחד למען החלשים, זה מקום שפותח לבבות ומייצר אחדות, מה שהרבה תיאוריות, מחקרים ורצונות לא יעשו. ההרגל של 'עם קשה עורף' לא נולד היום, אבל מותר לנו להחליט להפוך את ההרגל הזה ופשוט לדעת לאהוב ולהנות מהשוני של האחר, לכבד ולזרום ולשמוח ולא לרטון. המגוון הוא שנותן לנו חיות ועניין", טוען צישינסקי.
והנה, דווקא בשעת צרה משותפת, הגיע פילוג קיצוני יותר. "התחלנו בדאגה משותפת, אלא שלצערי, לא ייחסו מספיק חשיבות לכך שבתא משפחתי עם הרבה ילדים יש סבירות גדולה יותר להידבקות. בגלל התפרצות מגזרית של הנגיף בקרב החרדים, החלו פה לדבר מגזרית ושמו בצד את ההבנה שהנגיף הוא אויב אחד נגד כולם".
5 צפייה בגלריה
ישראל ואסתי צישינסקי וששת ילדיהם
ישראל ואסתי צישינסקי וששת ילדיהם
ישראל ואסתי צישינסקי וששת ילדיהם
(צילום: אלי קובין)
הציבור החרדי נשמע למנהיגיו. גם כשהקורונה שוברת שיאים במספר החולים, בעולם החרדי ממשיכים לעשות חתונות של המונים. אזכיר לך את ההוראה של הרב חיים קנייבסקי לישיבות, לא לקיים בדיקות קורונה, מחשש לביטול תורה כתוצאה מכניסת אלפי תלמידים לבידוד, או את הוראתו "לא למהר להכניס ילדים לבידוד". "לצערי, גורמים מכל המגזרים, לא רק הדתי והחרדי, קמים חדשות לבקרים ומזלזלים בנגיף ובהנחיות, וראינו הוכחות לכך בראש השנה. מבחינת הרב קנייבסקי, אני לא הדובר שלו, אבל ברור שהוא לא זילזל, אלא בצד הרוחני הוא באמת מאמין שהתורה היא קיום העולם, לכן קשה לו לקבל גזירה כזו או אחרת, שמפסיקה את התורה.
"לשמחתי, המדינה התעשתה והלכה להידברות עם המנהגים החרדים, ואז ראינו את הרבנים הגדולים, כולל קנייבסקי, נותנים הוראה לסגור ישיבות או לעצור. בהלכה קיים דין רודף, לפיו מי שמסכן חיים של מישהו אחר, צריך לעצור אותו. ההלכה אוסרת לסכן חיי אדם".
בחודש מרץ השנה, עם פרוץ משבר הקורונה, עזבו הרב, רעייתו וששת ילדיהם את ביתם שבירושלים, ועברו להתגורר בבית רחב ידיים במושב תלמים שבדרום, שמכונה בפיו: "בית מלא השראה".
כעת, הזוג צישינסקי בוחרים לא לשלוח את הילדים ללימודים. האמא, אסתי, מלמדת את הקטנים בבית, ואילו הגדולים יותר לומדים דרך הטלפון ובעצמם. "אנחנו מאמינים שצריך לשמור כרגע וזו המשימה העליונה. מקפידים כל הזמן על שמירת מרחק וחבישת מסכות ועושים השתדלות".

"הקורונה מביאה עבורנו מסר"

"הרב בן ארצי מסביר, שאנשים בעולם הזה הגיעו ליד הקצנה מבחינת לשון הרע ובחגיגות, שהרסו חיי משפחה וחינוך. כיהודים, אנחנו מסתכלים מה המסר אלינו, כי עלינו להיות אור לגויים.
"מערכות הבחירות בשנתיים האחרונות העמיסו פה שנאה ולשון הרע, ועסקנו בזה, במקום שנעסוק בפיתוח ובעלייה ובחינוך. לקורונה יש מסרים: שמירת מרחק, כדי שניקח כמה פסיעות אחד מהשני, ונבחן מערכות יחסים, או לשים מסיכה, כי צריך לחשוב לפני שמוציאים מילים מהפה. אם נפנים את זה, כבר הבנו משהו טוב.
"הקורונה חופשת אותנו לגאולה הקרובה. אני מאמין שאנחנו הולכים לביאת המשיח ולבית המקדש השלישי"
"בתקופה הזו אנחנו חשופים בדרך הטבע לגאולה הקרובה. כמו שלפני קבלת תורה, העם קיבל הוראה של ריחוק, טוהרה והכנה, גם עכשיו מטהרים את העולם לקראת ביאת המשיח. העולם לא נברא למרדף יומיומי אחרי כסף, אגו ומערכות יחסים קלוקלות, אלא להגיע למקום גבוה יותר ולחיות בצורת חיים מתחשבת, מבינה ומכילה את האחר. אני מאמין שאנחנו הולכים לביאת המשיח ולבית המקדש השלישי".
כולנו נזכה לראות אותו בימינו? "הלוואי. על כל יהודי להאמין בביאת המשיח: 'אחכה לו בכל יום שיבוא'. מי שלא מאמין בזה, חסר אמונה בסיסית. תראי, התורה לא שייכת לחרדים ולא לדתיים, אלא לכל עם ישראל. לא רק מי שלובש חליפה הוא אדם מאמין. העוול הנורא שיכול לקרות פה ממלחמות דתיים וחילוניים, הוא שהמוגדרים חילונים יכולים לחשוב שהתורה שייכת למגזרים שהם פחות אוהבים, ומכירים אותם רק דרך הפוליטיקה והתקשורת.
"התורה והאמונה הן לא כפי שהן מוצגות, בדיוק כמו שהרבה מהחרדים אינם כפי שהם מוצגים. בעיקר בימים אלו, חשוב שנפנים את המאחד והמלכד בינינו".
"מי שחושב לקנות בית או דירה, שימהר. אני צופה עלייה חדה במחירי הנדל"ן בארץ, המוני יהודים בדרך"
עד כמה הקורונה פגעה לך בעסקים? "היא מיתנה אותם לתקופה מסוימת. אנחנו עדיין בעיצומו של האירוע, ולצערי עוד נראה בשבועות הקרובים קטסטרופה באשר לאחוז הנפגעים. במקביל, אני צופה עלייה חדה במחירי הנדל"ן בארץ, כי הקורונה טלטלה את כל העולם והמוני יהודים בדרך לפה, לאחר שהבינו שמקומם בארץ הקודש.
"מי שחושב לקנות בית או דירה, שימהר לעשות את זה אתמול, כי כשמגלים את עליית המחירים, זה כבר בשטח. החלו רכישות בזום, ועם סיום המשבר, המוני יהודים יגיעו לכאן, ידרכו על הקרקע, ירכשו נדל"ן, ויישארו פה. במרכז, בנגב, בגליל ובפריפריות, ניכנס למקום חדש".
מאיזה מקום מגיע הצליל האופטימי שלך? "אנחנו בבית ספר כרגע, ומסיבת הסיום לא רחוקה. לצערי, לא כולם יגיעו למסיבת הסיום, אבל נגיע למקום טוב גם בצד הערכי האנושי וגם בצד הכלכלי.
"כל אחד יכול לייחס מקום בחייו למה שהוא רוצה, אבל זה לא ראש הממשלה שדאג שיהיה פה נפט או היי-טק וזה לא יצחק תשובה, שעמד על סף קריסה, ופתאם גילה נפט. יש פה בסיעתא דשמיא, ועובדה, שמכל קושי אנחנו יוצאים חזקים. אנחנו מחכים להגעת מנהיג רוחני, כמו שהיה משה רבנו.
"השבר השלטוני שלנו הוא עוד סימן חזק לכך. ממשלות כמו שהיו עד היום כבר לא עובדות, ושום ממשלה לא תעבוד באופן סדיר ומוחלט עד שיגיע המנהיג הרוחני. צריך סבלנות, ומדינת ישראל תתחזק. יש כאן תוכניות של מי שנמצא מעלינו והתפקיד שלנו הוא לעשות השתדלות להבנה מלאה בין כל המגזרים בדרך של טוב, אמת ויושר".
פרסום ראשוני: 08:19 , 25.09.20