הגשת כתב האישום נגד אורן קובי וחברות שבבעלותו
(צילום: עמית הובר)

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה הבוקר (יום חמישי) כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד אורן קובי וחברות שבבעלותו. העבירות שמצויינות בכתב האישום: סחיטה באיומים, תקיפה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים והסתרת נכסים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מס, עבירות על חוק המע"מ, הלבנת הון וכן עבירות נוספות.
על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אלעד ברק, בשנת 2012 הקים קובי את קבוצת "אדמה" שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית. קבוצת "אדמה" הציעה לקהל הרחב השקעה בנדל"ן חקלאי. בשנת 2016 קרסה קבוצת אדמה, ובעקבות הקריסה נכנס הנאשם להליכי פשיטת רגל ופירוק.
2 צפייה בגלריה
אורן קובי
אורן קובי
אורן קובי
(צילום: צביקה טישלר )
החל משנת 2017, בעודו תחת חקירה פלילית, תוך הליכי פשיטת רגל ולאחר הטלת צו כינוס על נכסיו - הקים הנאשם בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקו זהה לזה של קבוצת אדמה. ביודעו כי התנהלותו הובילה לכך שמוסדות בנקאיים ורשויות המדינה יסרבו לתת לו שירותים, רשם הנאשם את א.א ואישה נוספת כבעלים יחיד בחברות.
במסגרת הליכי הפשיטה והפירוק, תבעו הנושים מהנאשם וחברת אדמה מעל ל-244 מיליון שקל, ובמהלך שנת 2016 הוטל צו כינוס על נכסי הנאשם. בכדי להמשיך לייצר הכנסות לשימושו האישי ועל מנת להונות ולהסתיר מנושיו את הכנסותיו, פעל הנאשם להקמת חברות בעלות תחום עיסוק דומה לחברת אדמה, תוך הסוואת שליטתו בחברות.
החל משנת 2017, הכניס הנאשם באמצעות מערך החברות הכנסות בסך של כ-72 מיליון שקל. את אותן ההכנסות העביר הנאשם אל חשבונות בנק ייעודיים במטרה להסתיר את נכסיו מנושיו בהליך פשיטת הרגל. במקביל, הנאשם נכנס להסכם עם נושיו, שאושר בהחלטת בית המשפט באפריל 2018, המבוסס על הצהרות שקר ומצגי שווא באשר למצבת נכסיו ומקורות הכנסתו.
הסדר הנושים שהושג במרמה היטיב עם הנאשם בכך שהסיר שלל מגבלות שהוטלו עליו, אפשר לו לעבוד וקבע כי על הנאשם לשלם לקופת הנושים 16 מיליון שקל בתוך שבע שנים או 50% מסך החובות שיאושרו ע"י הנאמן - מחילת החוב מוערכת בכ-33 מיליון שקל. על מנת לעמוד בתנאי התשלום שנקבעו בהסדר הנושים העביר הנאשם את נכסיו ממערך החברות אל קופת הנושים באמצעות צדדי ג', במטרה להסתיר את נכסיו.
בנוסף, החל משנת 2017, העביר הנאשם ממערך החברות נכסים בגובה של כ-19 מיליון שקל לשימושו האישי, בין היתר לטובת רכבי יוקרה מסוג מרצדס, פרארי ולנד רובר, תשלומי שכ"ט עו"ד ועוד.
כמו כן, על מנת להתחמק ממס העביר הנאשם לידיו מעל לשמונה מיליון שקל מקופת אחת החברות לטובת צרכיו האישיים מבלי שנרשמו כמתחייב בספרי החברות. הנאשם אף השמיט עסקה בסכום של מעל למיליון שקל מרישומי החברה.
עוד על פי כתב האישום, א.א, שהייתה בעליה של חמש חברות במערך החברות, לא לקחה החלטה מהותית בחברה, מודרה, נסחטה באיומים וכאשר הביעה את מורת רוחה או התנגדה לאופן התנהלות החברות - הנאשם אף איים להפיץ סרטון אינטימי שלה. בנוסף, בשני מקרים שונים תקף הנאשם את א.א. והפעיל עליה לחצים, התעמר בה, העליב אותה, ואיים לבצע בה מעשי אלימות.
בין היתר, שלח הנאשם לא.א. את ההודעות הבאות:
"אם תגעי בחשבון ההלוויה שלך היום תהיה, תזכרי"
"תיזהרי, אני אשים אותך בקופסה"
"יום אחד עם נרקומניות בתא את מתה; רק אני מחליט"
"תזכרי תמיד, אני אקבור אותך"
"אם את משחקת עם הסיסמאות; מחר בבוקר אין עובדים; אותך מחזיר אותך לבית קברות"
"אני נשבעתי... את מתה ביום ראשון"
"אני שם אותך ואת אמא שלך בסגולה ליד אבא שלך ביום ראשון; חכי תראי מי זה אורן קובי הפעם... אני אראה לך של מי החברה הזו בפעם האחרונה"
"תגעי בכרטיס, תראי איך הראש שלך עף עם העובדים"
"מהגרון אני מוציא לך את הצ'קים"
"על מה שעשית, אני מבטיח שאת תבכי כל החיים, כי כלום לא יעזור; היום זה יום המוות שלך"
כעת א.א. משמשת כעדת מדינה בפרשה.
כמו כן, במהלך התקופה הרלוונטית לכתב האישום, תקף הנאשם עובד שעבד תחתיו כאיש מכירות; איים הנאשם על מוכר, אשר מכר לו מספר סלולרי קליט, ובשל סכסוך על התשלומים בעבור המספר ניתק לו את המספר, ואיים על בעל קרקע שנקשר עם מערך החברות, אשר ביקש להסיר את הערות האזהרה שנרשמו על הקרקע שבבעלותו בשל חוב של מערך החברות.
החקירה בתיק התנהלה על ידי יחידת ההונאה מחוז תל אביב של המשטרה והוגש על ידי עו"ד אלעד ברק מהצוות הכלכלי של פרקליטות מחוז ת"א.
2 צפייה בגלריה
הסנגורים ניר זנו וזהבה קרן
הסנגורים ניר זנו וזהבה קרן
הסנגורים ניר זנו וזהבה קרן
(צילום: אור קפלן)
הסנגורים ניר זנו וזהבה קרן שמייצגים את קובי, מסרו בתגובה לאישום: "כתב האישום כנגד מרשנו הוגש אך הבוקר, כך שמטבע הדברים טרם עיינו בחומר הראיות הרב שנאסף בתיק ועל כן בשלב זה, אין באפשרותנו להתייחס בצורה עניינית לטענות המועלות שם.
"חשוב לומר שמר אורן קובי חתם על הסדר נושים חסר תקדים שלא נראה כדוגמתו מאז קום המדינה. במסגרת ההסדר העביר מר אורן קובי לקופת הנושים, עד לרגע מעצרו, סכומי עתק, וזאת מרצונו הטוב ומיוזמתו האישית. התזמון של המעצר הנוכחי ואופן ניהול החקירה המגמתית אינה ברורה לנו כלל ועיקר.
"חשוב לציין, שמר אורן קובי בחר לשתף פעולה באופן מלא עם היחידה החוקרת, מסר גרסה מפורטת והתמודד עם כל הטענות שהוטחו בפניו. אנו משוכנעים שלאחר שהתמונה המלאה תיפרש בפני בית המשפט, לרבות תזמון המעצר דווקא בעת הנוכחית וחלקם של אחרים אשר נחקרו תחת אזהרה בתיק הזה, האמת תצא לאור והתיק יסתיים בקול ענות חלושה".