חברת האחזקות קנון הולדינס, הנמצאת בשליטת עידן עופר השלימה מכירת נתח של 12% מחברת הרכב הסינית קורוס (Qoros) תמורת 237 מיליון דולר. ההודעה על העסקה יצאה לצד פרסום הדו"חות הכספיים של קנון. המניה הגיבה היום לדיווחים בזינוק של 18% בבורסה בתל אביב.
גורמים בשוק ההון אמרו ל"כלכליסט" כי "הוצאה של כספים מסין בעיתוי הקורונה אינה עניין של מה בכך. אסור לשכוח שאנליסטים טענו ששווי האחזקה של קנון בקורוס מגיעה למינוס 300 מיליון דולר, ועם זאת, עד עתה, קנון כבר הכניסה מההשקעה כחצי מיליארד דולר, ויש לה אופציה מחייבת למכירת המניות הנותרות בכרבע מיליארד דולר נוספים. לולא קשריו ומעמדו של עידן עופר בסין, העסקה לא הייתה נסגרת בעיתוי כה בעייתי כמו משבר הקורונה".
1 צפייה בגלריה
עידן עופר
עידן עופר
עידן עופר
(צילום: בלומברג)
ביחד עם העסקה הנוכחית משלימה קנון מכירה של 38% מהון המניות של בקורוס לקבוצת Baoneng, הנמצאת בבעלות המיליארד הסיני יאו זנהואה - באנונג רכשה את השליטה (51%) בחברת הרכב בדצמבר 2017 תמורת 977 מיליון דולר. אז קנון מכרה 26% מהון מניותיה בקורוס תמורת כ-250 מיליון דולר.
יתרת הכסף ששולם עבור השליטה בחברה הועבר לכיסוי חובותיה של קורוס, ולרכישת 25% ממניות שותפתה של קנון לאחזקות בקורוס - Chery, יצרנית המכוניות הסינית. העסקה שדווחה היום מעלה את אחזקות באוננג בקורוס ל-63%, Chery ממשיכה להחזיק ב-25%, וקנון הולדינגס יורדת לאחזקה של 12%. קנון מחזיקה באופציית מכר (PUT) מחייבת לבאוננג בנוגע לאחזקה הנותרת עד לשנת 2023.
האחזקה העיקרית של קנון הייתה ונשארה חברת האנרגיה הציבורית או פי סי אנרגיה (70%), הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 3.8 מיליארד שקל. או פי סי סיימה את שנת 209 עם עלייה של 2.7% בהכנסות ל-373 מיליון שקל, ועלייה של 30.7% ברווח הנקי ל-34 מיליון שקל.