רשות שדות התעופה פרסמה מכרז להפעלת שתי חנויות דיוטי פרי (פטורות ממכס) במסופי הגבול לסיני (מעבר בגין) ולירדן (מעבר נהר הירדן). הזוכה יפעיל את שתי החנויות החל מינואר 2025. תוקף המכרז הקיים יפוג בסוף דצמבר השנה.
כרגע, סך שטח החנויות במכרז הוא 580 מ"ר, לא כולל מחסנים עורפיים ומתחמי הפיק אפ. רשות שדות התעופה תאפשר לזוכה להכפיל את שטח חנות הדיוטי פרי במסוף בגין לטאבה לכ-200 מ"ר, כפול משטחה כיום. הרשות גם כללה במכרז החלת שירות קנייה ושמירה במקום, בדומה לשירות בנתב"ג.
1 צפייה בגלריה
מעבר הגבול טאבה
מעבר הגבול טאבה
מעבר הגבול טאבה
(צילום: מאיר אוחיון)
המכרז החדש להפעלת החנויות הוא לתקופה של עד 5 שנים, עם אופציה להארכת החוזה בעד 36 חודשים נוספים. במסגרת המכרז החדש התחרות בין המציעים תהיה על אחוז מהמחזור בכל אחת מהחנויות.
לפי גורמים בשוק מסתמן ששלוש חברות הדיוטי פרי שפועלות בארץ ייגשו למכרז: חברת לים של טדי שגיא, החברה של פאליק דיוטי אמריקה והיינמן שמפעילה את הדיוטי פרי בנתב"ג.
משפחת פאליק מחזיקה ברשת חנויות הדיוטי פרי הגדולה בארה"ב ויש לה חנויות במעברי גבול גם בדרום אמריקה וסין. טדי שגיא קנה את חברת לים ממשפחת סקאל שקנתה אותה מצים. החברה מחזיקה במספר חנויות פטורות ממכס בנתב"ג ומספקת מוצרי דיוטי פרי בטיסות וכן לדיפלומטים בת"א ולבסיסי או"ם. חברת היינמן הגרמנית קנתה את הזיכיון להפעלת חנויות הדיוטי פרי בנתב"ג, ברמון ובטאבה.
למכרז יכולות לגשת רשתות ישראליות ובינלאומיות הפועלות, בין השאר, בתחומי הקמעונאות, הפארם, הקוסמטיקה, החשמל והאלקטרוניקה והספורט שאין להן בהכרח ניסיון בתחום הפעלת חנויות דיוטי פרי. על פי נתוני רשות שדות התעופה, המחזור השנתי של חנויות הדיוטי פרי במעברי הגבול בגין ונהר הירדן עמד בשנת 2023 על כ-45 מיליון שקל, כך נמסר מרשות שדות התעופה.
מסוף הגבול בגין נמצא כ-10 ק"מ דרומית לאילת ומהווה את נקודת הגבול הדרומית ביותר במדינת ישראל. במסוף רשאים לעבור את הגבול לסיני, וחזרה, בעלי אזרחות ישראלית ותיירים. המסוף פתוח 24 שעות ביממה, כל ימות השבוע.
מסוף הגבול נהר הירדן (שייח' חוסיין) נמצא כעשרה ק"מ מזרחית לעיר בית שאן, בסמוך לגשר שיח חוסיין ההיסטורי. על הדרך בין הערים בית שאן בישראל ואירביד שבירדן.
המסוף מיועד למעבר נוסעים ישראלים ותיירים וכן למעבר סחורות בין שתי המדינות. המסוף פתוח בכל ימות השבוע משעות הבוקר עד שעות הערב המאוחרות.
לפי רש"ת: "במהלך שנת 2023, עד פרוץ המלחמה, נרשמה תנועת שיא של כל הזמנים בשני המסופים, עם היקף נוסעים כולל של למעלה מ-2 מיליון נוסעים.
"לאחר ירידה תלולה במספר הנוסעים העוברים במעברים במהלך חודשי המלחמה הראשונים, בחודשים האחרונים נרשמת עלייה בהיקפי הנוסעים. זאת, בין השאר, על רקע ביטול הטיסות הישירות בין ישראל וטורקיה. על פי נתוני רשות שדות התעופה, המוצרים הנמכרים ביותר בחנויות הדיוטי פרי בשני המעברים הם מוצרי טבק ואלכוהול".